Statistika našeho portálu

  • 88 576 Akcí v kalendáři
  • 5 378 Ubytovacích zařízení
  • 24 162 Míst a památek

Šamajim 2018 - Třebíč

30.07.2018 - 04.08.2018 Třebíč

Festival židovské kultury 30. 7. až 4. 8. 2018, 15. ročníkŠAMAJIM Zadní synagoga Třebíč, www.samajim.czPod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael v České republice.Věnováno třebíčskému rodákovi Antonínu Kalinovi, zachránci židovských dětí. Výstava: Zahrady života, Helena BretfeldováPondělí 30. 7.16.00   SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ 15. ROČNÍKU FESTIVALU, vernisáž výstavy ZAHRADY ŽIVOTA * GAN HA-CHAJIM…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Festival židovské kultury 30. 7. až 4. 8. 2018, 15. ročník

ŠAMAJIM 

Zadní synagoga Třebíč, www.samajim.cz

Pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael v České republice.

Věnováno třebíčskému rodákovi Antonínu Kalinovi, zachránci židovských dětí.

 

Výstava: Zahrady života, Helena Bretfeldová

Pondělí 30. 7.

16.00   SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ 15. ROČNÍKU FESTIVALU, vernisáž výstavy ZAHRADY ŽIVOTA * GAN HA-CHAJIM Heleny Bretfeldové.

 

18.00    SIMCHA (Ostrava) – koncert dívčí klezmerové kapely. 90 Kč.

 

Úterý 31. 7.

18.00    KLENOTY BAROKNÍ ŽIDOVSKÉ HUDBY – nejen duchovní krásy v podání barokní flétny, barokních  houslí a cembala, koncert. Lucie Dušková – flétna, Kristýna Hodinová – housle, Filip Dvořák – cembalo. 90 Kč.


Středa 1. 8.

16.30    Přednáška: DOMY VĚČNOSTI VII – polní, luční a lesní židovské hřbitovy v pohraničí

Přednáška Heleny Bretfeldové o drobných moravských hřbitovech na hranicích s Rakouskem a Slovenskem, umístěných mimo obce, tedy do polí, na louky a malé lesní parcely. Na úvod přednášky krátké představení výstavy Domy věčnosti a nové autorčiny knihy Zahrady života s důrazem na třebíčský židovský hřbitov. 40 Kč.

 

19.00    ALSASKO, KUCHYNĚ FRANCOUZSKÝCH ŽIDŮ - Michal Hromas, přednáška s ochutnávkou.

Oblíbený kuchař Michal Hromas přiblíží, jak kuchyně francouzských Židů obohatila nejen evropskou, ale i světovou kuchyni.
Degustační menu: paštika z drůbežích jater s ovocnou hořčicí, chala, cassoulet s konfitovanou kachnou, uzeným masem a domácí klobáskou, Kugelhopf s čokoládou.
Omezený počet míst, rezervace nutná do: pondělí 30. července. 180 Kč.

 

Čtvrtek 2. 8.

16.30    Přednáška: OSUD ŽIDŮ ZE SHROMAŽDIŠTĚ V TŘEBÍČI V OBDOBÍ 1942 – 1945, PhDr. Jana Šplíchalová (Židovské muzeum v Praze). 40 Kč.

 

19.00    DER ŠENSTER GOB (Praha) - akustická kapela hrající židovskou, romskou a balkánskou hudbu a cestující při tom po celém světě v romantickém zeleném karavanu. 90 Kč.

 

Pátek 3. 8.

15.30    ČEŠI A IZRAEL (Židé v boji a odboji) – přednáška Stanislava Motla spojená s projekcí dokumentu Ve stínu šibenice.

 

Po přednášce navazuje beseda s Naftali Fürstem, jedním ze zachráněných dětí

Spravedlivým mezi národy Antonínem Kalinou; s Martinem Korčokem,

ředitelem Muzea holocaustu v Seredi, a dokumentaristou Stanislavem Motlem. 40 Kč.

            Dokument Ve stínu šibenice: O zapomenutém Čechoslováku, jehož boj za samostatný Stát Izrael a jeho statečná smrt se staly inspirací pro slavný americký film Exodus s Paulem Newmanem v hlavní roli (17minut).

 

18.00    L’CHAIM - NA ZDRAVÍ!
Muzicírování a povídání u košer vína - v programu se představí Cimbálová muzika Capella (židovské
a moravské lidové písně) a vinař Moše Váňa (výrobce chrámeckého košer vína).

Moše Váňa prozradí, co všechno čeká bobulky na jejich cestě z vinohradu do lahví a stane se z nich košer víno, a o tom, jakou úlohu hraje víno v judaismu.Cimbálová muzika Capella zahraje na židovskou notu a popovídá o svém muzikantském putování po Izraeli.

Cena zahrnuje ochutnávku několika vzorků košer vína. 150 Kč. Nutná rezervace: 568 610 023. Omezená kapacita.

 

21.30    PROCES-Vladimír Benderski (Izrael) a Jan Kindl (Česko). Svébytné loutkové a činoherní divadlo na motivy románu Franze Kafky. Divadlo loutek Karlovy Vary.

Začíná rok trvající proces, v němž se průměrný úředníček musí utkat s neviditelným mocenským aparátem, s dusivou byrokracií, z níž pozná jen nejspodnější příčky, s přezíravostí okolí... To vše v něm vzbudí sice nejasný, ale nutkavý pocit vlastní viny. Kdo jej soudí a proč? 90 Kč.

 

Sobota 4. 8.

10.30    "RIEŠENIE ŽIDOVSKEJ OTÁZKY" NA SLOVENSKU V ROKOCH 1938 AŽ 1945, přednáška Martina Korčoka, ředitele Muzea holocaustu v Seredi.

 

            Navazuje přednáška a beseda s Naftali Fürstem na téma Děti v koncentračních táborech
a dokument Stanislava Motla Sám mezi vrahy. Zdarma

                        Dokument Sám mezi vrahy: Příběh židovského chlapce, jenž několik týdnů žil v utajení mezi příslušníky Pohotovostních oddílů Hlinkových gard, které se po potlačení SNP dopouštěli těch největších zločinů především na Židech(17 minut).

 

15.00    ŽIDOVSKÁ IDENTITA A MYSTIKA V DÍLE ISAACA BASHEVISE SINGERA

Otázky židovské identity hrají v díle Isaaca Bashevise Singera velkou roli. On sám se s oblibou stylizoval do role posledního velkého spisovatele jazyka jidiš a ve svých povídkách a románech dovedně využívá celé hloubky židovské tradice, mystiky i poetiky. Do této hloubky se na několika ukázkách ponoříme a dotkneme se i palčivé otázky, co s těmito narážkami udělá překlad nejprve do angličtiny a z ní pak do češtiny. Přednáší Petr Jan Vinš z Univerzity Karlovy. 40 Kč.

 

17.00    Odpoledne se Zdeňkem Junákem: ISAAC BASHEVIS SINGER - KAJÍCNÍK

Oblíbený herec Zdeněk Junák předčítá z knihy Kajícník, čtení bude proloženo písničkami Vladimíra Vysockého v překladu Milana Dvořáka.  Kajícník, jedno z nejpozoruhodnějších děl spisovatele židovského původu a nositele Nobelovy ceny za literaturu I. B. Singera, vypráví příběh úspěšného podnikatele, který před válkou emigroval z Polska do Ameriky. Ten se jednoho dne rozhodne opustit běžný životní kolotoč moderní společnosti a odlétá hledat své kořeny do Izraele... 70 minut. 90 Kč

 

20.00    Závěrečný koncert - EBEN EZER / MI MARTEF - Al kafnej hašalom  

Pestrá paleta jidiš, hebrejštiny, angličtiny, češtiny i slovenštiny v podaní slovenského vokálního souboru Eben Ezer a plzeňské klezmerové kapely Mi Martef. V rámci koncertu se obě seskupení představí jak samostatně, tak společně. 90 Kč.

 

  • Festivalová kavárna Café Art

 

  • Za tajemstvím mezuzy, menory a macesů - festivalové prohlídky Zadní synagogy a židovské domácnosti s kvízem

 

Informace a rezervace: 568 610 023, infosynagoga@mkstrebic.cz, www.samajim.cz

Předprodej vstupenek od 2. července

 

Akci finančně podpořil Nadační fond obětem holocaustu
 
           a Nadace židovské obce v Praze.

 

Mapa

Další akce v okolí

Třebíčský židovský festival 2019

12.07.2019 - 14.07.2019
Třebíč

8. ročník kulturněhistorické slavnosti odehrávající se v památce UNESCO, židovské čtvrti v Třebíči. Cílem třídenní akce…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Soutěž s Atlasem Česka

Soutěžte s námi o luxusní ubytování v hodnotě 15.000 Kč pro dvě osoby na tři noci s plnou penzí a welness programem v překrásném rodinném Penzionu Dvorce v jižních Čechách.

Více na stránce Soutěž.

Kategorie

čtvrtek 27. červen

Dnes má svátek Ladislav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete