Statistika našeho portálu

  • 96 778 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 198 Míst a památek

Schubertova soutěž v Jeseníku

17.04.2013 - 20.04.2013 Jeseník

DUBEN V JESENÍKU PATŘÍ HUDEBNÍMU FENOMÉNU SCHUBERTOVY SOUTĚŽE!Předposlední dubnový týden, 17. až 20. dubna 2013, bude v Jeseníku patřit klavírnímu umění. Město skryté mezi vrcholky Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku totiž bude hostit již osmnáctý ročník Mezinárodní Schubertovy soutěže pro klavírní dua, která je považována za hudební fenomén středoevropského regionu.Soutěž, jejíž letošní ročník…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Jeseník
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Jeseník
Obec
Jeseník

Fotogalerie k článku

DUBEN V JESENÍKU PATŘÍ HUDEBNÍMU FENOMÉNU SCHUBERTOVY SOUTĚŽE!

Předposlední dubnový týden, 17. až 20. dubna 2013, bude v Jeseníku patřit klavírnímu umění. Město skryté mezi vrcholky Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku totiž bude hostit již osmnáctý ročník Mezinárodní Schubertovy soutěže pro klavírní dua, která je považována za hudební fenomén středoevropského regionu.

Soutěž, jejíž letošní ročník se koná pod záštitou ministerstva kultury, hejtmana Olomouckého kraje a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, současně oslaví neuvěřitelných 35 let od svého založení v roce 1978 Věrou a Vlastimilem Lejskovými a Aloisem Složilem. Stala se tak bezpochyby jednou z nejstarších svého druhu a právem se zařadila do seznamu významných kulturních událostí Olomouckého kraje. Po dobu své existence prošla soutěží tisícovka klavíristů ze všech koutů světa. "V současnosti se soutěž nesoucí název velikána romantismu Franze Schuberta, jehož rodiče pocházeli z Jesenicka, rozhodně nemůže ekonomicky srovnávat se silnou konkurencí v Evropě, ovšem její bohatá historie a zvučné jméno, jež si za oněch pětatřicet let svého trvání vytvořila, stále láká klavírní dua z celého světa a ne jinak tomu bude i letos," doplňuje tajemník soutěže Jiří Juráš.

V jubilejním ročníku v jednokolové I. kategorii je registrováno jedenáct soutěžních klavírních duí a ve II. kategorii, která má tři soutěžní kola, se představí pět duí. V Jeseníku přivítají soutěžící z Česka, z Polska, Slovenska, Rakouska, Maďarska, Bulharska, ale i Vietnamu a Japonska.

Program soutěže je tradičně rozdělen do tří celků: zahájení s koncertem, samotnou soutěž a závěrečný večer. Rozhodovat o výsledcích bude tradičně sedmičlenná mezinárodní porota.

Celá soutěž bude zahájena ve středu 17. dubna v 18 hodin v tzv. Kapli. Pozvání k zahajovacímu koncertu letos přijali vítězové II. kategorie z roku 2011 Esther Lee S. (USA) a Chang Sung (Jižní Korea). V jejich připraveném programu zazní W. A. Mozart, G. Gershwin, C. Saint-Saëns, A. Arensky a samozřejmě Franz Schubert. Celá soutěž potom odstartuje ve čtvrtek 18. dubna v 8 hodin v Kongresovém sále Priessnitzových léčebných lázní, které se staly hlavním partnerem pro letošní ročník. Vyvrcholení XVIII. Mezinárodní Schubertovy soutěže pro klavírní dua je potom naplánováno na sobotu 20. dubna od 19 hodin v Kongresovém sále.

Samozřejmě celá soutěž je přístupná veřejnosti a pořadatelé srdečně zvou na skvělé klavírní výkony a společné setkání. "Pěvně doufáme, že nás čekají silné a krásné zážitky a napíšeme tak tučným písmem další kapitolu kulturního života v kraji Franze Schuberta," uzavírá Jiří Juráš.

Na Zahajovací koncert a Koncert laureátů je vstupné

90 Kč, děti a senioři 70 Kč a vstupenky je možno zakoupit ve všech místech rezervačního systému MKZ Jeseník a také v den konání na místě.

Těšíme se na vás!

Mapa

Další akce v okolí

Hypnotizér v Jeseníku - Jeseník

03.02.2022 - 03.02.2022
28. října 880/16, 79001…

Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na interaktivní přednášku, kterou pořádají Městská kulturní…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 20. leden

Dnes má svátek Ilona

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete