Statistika našeho portálu

  • 99 252 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Slavnostní představení hradu Svojanov po rekonstrukci

20.04.2013 - 21.04.2013 Svojanov

Hrad Svojanov se v sobotu a v neděli 20. - 21. dubna představí návštěvníkům v plné kráse po dokončení rozsáhlé rekonstrukce. Připraven je bohatý doprovodný program. Středověký královský hrad Svojanov je od roku 1910 ve vlastnictví města Poličky. Krátce po zakoupení hradu zahájilo město první záchranné práce, směřující k obnově a zpřístupnění celého areálu. V roce 1952 byl hrad městu znárodněn a v…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Hrad Svojanov se v sobotu a v neděli 20. - 21. dubna představí návštěvníkům v plné kráse po dokončení rozsáhlé rekonstrukce. Připraven je bohatý doprovodný program.
 
Středověký královský hrad Svojanov je od roku 1910 ve vlastnictví města Poličky. Krátce po zakoupení hradu zahájilo město první záchranné práce, směřující k obnově a zpřístupnění celého areálu. V roce 1952 byl hrad městu znárodněn a v roce 1992 opět v restituci navrácen. V roce 2006 zahájilo město Polička rozsáhlou rekonstrukci, jejiíž cílem se stalo uvedení hradního komplexu do podoby z 2. poloviny 19. století. Rekonstrukce byla realizována za přispění Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje, Nadace ČEZ a v neposlední řadě EU z ROP NUTS II Severovýchod. Rekonstrukce se dotkla všech částí hradu a zajímavostí je, že po celou dobu probíhala za plného provozu.
 
Slavnostní program bude probíhat v sobotu od 10 hodin pro pozvané hosty, od 13 až do večerních hodin pro veřejnost, v neděli pak pro veřejnost po celý den. Návštěvníci se mohou těšit na čestné salvy či intrády z věže. Na vnitřním nádvoří hradu budou probíhat šermířská vystoupení, předtavení kejklíře a ukázky dobové hudby.
 
V rámci prohlídkových okruhů čeká na návštěvníky řada novinek. Ve venkovním areálu jsou velkým překvapením parkány podél vnějšího hradebního obvodu s baštami a vyhlídkovými altány. Zajímavostí jsou například čtyři střílny objevené při rekonstrukci v roce 2012. V rámci okruhu A jsou zcela nově otevřené vyhlídkové terasy kolem empírového paláce a v rámci okruhu B unikát hradu - obnovený dům zbrojnošů. V interiérech hradu byly nedávno instalovány nové textilní dekorace. 
 
Rekonstrukce hradu je z památkového hlediska velmi zdařilá. Její realizací se podařilo zachránit významnou památku naší národní historie budoucím generacím. Představením obnoveného hradu však stavební ruch na Svojanově nekončí. Drobnější opravy a samozřejmě práce udržovacího charakteru budou pokračovat letos i v příštích letech.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 28. leden

Dnes má svátek Otýlie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete