Statistika našeho portálu

  • 95 747 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 198 Míst a památek

Švandovo divadlo

09.11.2013 Praha

Smíchovský comeback Niny Divíškové v Sudičce LACHESIS, hry o lásce a paměti na tenké nitce života  Komorní scéna Studio Švandova divadla na Smíchově uvádí 9. listopadu 2013 ve světové premiéře hru polského autora Marka Sobóla Sudička LACHESIS, režie se ujal zkušený Jiří Fréhar. V titulní roli podivuhodného příběhu o zmařeném životě a převeliké lásce se představí známá divadelní, filmová i…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Švandovo divadlo
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Smíchovský comeback Niny Divíškové v Sudičce LACHESIS, hry o lásce a paměti na tenké nitce života  

Komorní scéna Studio Švandova divadla na Smíchově uvádí 9. listopadu 2013 ve světové premiéře hru polského autora Marka Sobóla Sudička LACHESIS, režie se ujal zkušený Jiří Fréhar. V titulní roli podivuhodného příběhu o zmařeném životě a převeliké lásce se představí známá divadelní, filmová i televizní herečka Nina Divíšková. Ta se na smíchovské jeviště vrací po více než dvaceti letech.

Předlohu Marka Sobóla, talentovaného spisovatele, který původně šéfoval různým polským počítačovým firmám,  "objevila" pro divadlo renomovaná překladatelka z polštiny Irena Lexová.  O vznik inscenace se pak zasadila sama Nina Divíšková, která s textem oslovila režiséra Fréhara: "Přečetl jsem si text, a protože jsem s Ninou Divíškovou již několikrát pracoval, rozhodl jsem se okamžitě pro další spolupráci. Téma hry, nejžalostnější část historie 20. století zachycené v životním příběhu staré, upovídané, nakonec šťastné a svým způsobem moudré ženy s dávkou černého humoru, je přitažlivou výzvou," prozrazuje Jiří Fréhar.

Ten Švandovo divadlo důvěrně zná. Známý divadelník a dříve i ředitel této scény (které vedl ještě pod názvem Realistické divadlo a později Divadlo Labyrint) tu nastudoval řadu úspěšných inscenací, mj. Tabákovou cestu (1996) právě s výtečnou Ninou Divíškovou.  Ta zde o rok později mj. excelovala také v dramatu Matka jiného polského autora Stanisława Ignace Witkiewicze v režii Michala Langa – za svůj výkon byla tehdy nominována na Cenu Thálie.

V dramatu Sudička LACHESIS nyní Nina Divíšková ztvárňuje bezejmennou hrdinku, majitelku malé pařížské kavárny, která se rozhodne vyprávět o nejtajnějších okamžicích svého života.    

Herečce v titulní roli se na dramatickém textu líbí všechno: "Jednak se mi líbí příběh, který sice pojednává o drastických věcech, ale hlavní hrdinka v něm prožije velkou lásku, a také krásný, vytříbený jazyk," říká Nina Divíšková, jejíž tvář zná publikum jak z divadelních jevišť, tak z filmů či televizní obrazovky (filmy Příběhy obyčejného šílenství, Anglické jahody, Nestyda, seriály Vyprávěj, Gympl nebo Ulice). Alter ego hlavní postavy hraje Martina Krátká, alternuje hostující Lucia Schubertová.

Jak upozorňuje dramaturgyně Irena Lexová, "Podle řecké mytologie je Lachesis bohyní střežící nit života. V Sobólově hře se pak tato hrdinka stává symbolem paměti. Osobní téma postavy v podání Niny Divíškové vychází z těžkého životního údělu a spočívá v obrození pozitivní síly, v naději a lásce". Jak dále připomíná, inscenací Sudička se tak do Švandova divadla vrací hned několik významných osobností, které zde v minulosti působily. "Kromě Niny Divíškové a Jiřího Fréhara je to i scénograf Jan Dušek a také autor hudby Václav Hálek, kteří zde už dříve pracovali," říká Lexová.

Víte, že…?
Monodrama Sudička Lachesis vychází z povídkové sbírky Marka Sobóla Moiry, která vyšla v Polsku v roce 2005. Téma je zpracováno poeticky. Metaforický název si autor vypůjčil z řecké mytologie, která Moiry – Sudičky považuje za bohyně osudu. Provázejí každého živého tvora a jeho život začínající, plynoucí a končící. Sám spisovatel o svém díle říká, že je mimo jiné "o vědomí života v jeho běhu, o trpělivé a neuhasínající touze po štěstí."
Podle řecké mytologie znají Moiry všechna tajemství. Spíše než určovat osud lidí, je jejich posláním nad ním bdít. Jsou zpodobňovány jako staré ženy nebo vážné panny. Klotho mívá v ruce vřeteno a nit načíná, Lachesis s globem nit dále rozpřádá nebo rozvíjí a Atrophos
(s knihou života nebo slunečními hodinami, na kterých ukazuje hodinu smrti) nit přestřihuje.

Čeští diváci si možná vybaví sudičku Lachesis v podání Jorgy Kotrbové v televizním pohádkovém příběhu na motivy antické báje s názvem Arachné – Česká televize jej uvedla v roce 1993 v režii Josefa Platze.

Kdo je kdo:
MAREK SOBÓL (*1968 v Krakově)
Talentovaný polský spisovatel, donedávna působící jako informatik v počítačových firmách v Krakově a ve Varšavě, nyní žije a pracuje v jižním Polsku v okolí Vratislavi. Jeho literární debut Moiry (Sudičky), vydaný v roce 2005, zaujal renomovanou překladatelku Irenu Lexovou, která patří mezi nejlepší tuzemské polonisty. Právě ona jeho předlohu, představující v monolozích příběh tří žen, "objevila" pro divadlo a byla jí okouzlena: "Silné téma zasluhuje nejen knižní vydání, ale pro svou dramatičnost taky vybízí k divadelnímu uvedení. Text je napsán krásným a vytříbeným stylem, což je v případě debutujícího autora velmi překvapivé", popisuje Lexová a dodává: "Text se od původní verze příliš neliší, spočívá vesměs ve zkrácení původního textu co do délky."

JIŘÍ FRÉHAR (*1938 v Brně)
Scénárista a režisér začal svou divadelní pouť ve dvaceti letech v Severomoravském divadle v Šumperku, kde si vyzkoušel snad všechny profese – byl jevištním technikem, dělal inspicienta, rekvizitáře či zvukaře a dostal zde i své první herecké role jako elév (např. Leandr v Molierově hře Měšťák šlechticem). Zkušenosti z oblastní scény zúročil při přijímacích zkouškách na obor divadelní režie na DAMU, kde se setkal s pedagogy, jako byla Vlasta Fabiánová či Vítězslav Vejražka. Poté působil jako režisér v Kladně, Olomouci, v divadle E. F. Buriana, Realistickém divadle a pohostinsky režíroval v Horáckém divadle Jihlava,
v Západočeském divadle Cheb, v divadle v Příbrami, ve Zlíně, ve  Viole či v divadle ABC v Praze. Pro Pidivadlo (Stálá scéna Vyšší odborné školy herecké v Praze) nastudoval se studenty třetího ročníku oboru dramatického umění hru Sestup Orfeův. Do Švandova divadla na Smíchově se inscenací Sudičky LACHESIS vrací po více než dvaceti letech.
Marek Soból
SUDIČKA LACHESIS

Překlad a dramaturgie: Irena Lexová
Režie: Jiří Fréhar
Scéna a kostýmy: Jan Dušek

Osoby a obsazení:
Lachesis:   Nina Divíšková
Její alter ego:  Martina Krátká / Lucia Schubertová j.h.

SVĚTOVÁ PREMIÉRA VE STUDIU ŠVANDOVA DIVADLA 9. LISTOPADU 2013.

 

Těšíme se na vás!

Další akce v okolí

Let It Roll - Praha

05.08.2021 - 07.08.2021
Praha

Největší drum&bassový festival na světě a svátek pro všechny milovníky zlomených beatů Let It Roll oznamuje přesun…

La Traviata na Stalinovi - Praha

05.08.2021 - 05.08.2021
Stalinův pomník

RUN OPERUN v opeře La Traviata zkoumá, co je ve vztazích ještě přijatelná společenská norma a co už není. Jak by se…

Zpívání v létě: Let the sunshine - …

12.08.2021 - 12.08.2021
hotelová zahrada

Ti nejlepší z naší muzikálové scény: Marie Křížová a Jan Kříž, Charlotte Doubravová a Přemysl Pálek, Michaela Tomešová…

Sólo pro vítěze Concertina Praga - …

06.09.2021 - 06.09.2021
Anežský klášter

Eugène Ysaÿe: Caprice d'après l'Etude en forme de Valse de Saint-Saëns Bohuslav Martinů: Česká rapsodie H 307a…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 5. srpen

Dnes má svátek Kristián

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete