Statistika našeho portálu

  • 102 685 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Muzeum Vyškovska

07.02.2014 - 20.04.2014 Vyškov

Přijďte se podívat na výstavu ze sbírky známého sběratele stavebnice Merkur Jiřího Mládka.Česká stavebnice Merkur se už přes 90 let vyrábí na stále stejném místě, v Polici nad Metují v Královehradeckém kraji. Otcem stavebnice je Jaroslav Vancl, který po první světové válce založil firmu Inventor, která vyráběla stavebnici na poněkud jiném principu, než ji známe dnes. V roce 1922 získal Vancl…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
výstavní sál v 1. patře Muzea Vyškovska
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Vyškov
Obec
Vyškov

Fotogalerie k článku

Přijďte se podívat na výstavu ze sbírky známého sběratele stavebnice Merkur Jiřího Mládka.

Česká stavebnice Merkur se už přes 90 let vyrábí na stále stejném místě, v Polici nad Metují v Královehradeckém kraji. Otcem stavebnice je Jaroslav Vancl, který po první světové válce založil firmu Inventor, která vyráběla stavebnici na poněkud jiném principu, než ji známe dnes. V roce 1922 získal Vancl celosvětový patent a o tři roky později vyrobil první šroubkovou stavebnici, kterou nazval Merkur. Od té doby zůstává součástková základna stejná, není třeba na ní nic měnit. Výroba stavebnice byla ohrožena za druhé světové války, kdy se firma musela zapojit do válečné výroby a potom po privatizaci, kdy firma v roce 1993 zkrachovala. Fenomenální hračku pro malé i velké zachránil Jaromír Kříž, dnešní ředitel firmy Merkur Toys. Stavebnici neustále rozvíjí a vyváží ji téměř do celého světa.

Jiří Mládek propadl stavebnici Merkur před více než třiceti lety. Je nepochybně největším sběratelem této hračky u nás. Zabývá se historií stavebnic, sbírá staré i nové produkty, vytváří z plíšků a šroubků Merkura nové a nové konstrukce. Ty tvoří základ výstav, které putují po celé České republice. Návštěvníci vyškovského muzea mohou na výstavě vidět starší i nejnovější stavebnice Merkur a výrobky z ní od různých aut, traktorů, lokomotiv až po ruské kolo, kolotoč, železniční most a Eiffelovu věž. A nemusí se jen dívat, součástí výstavy je herna, v níž si může každý vyzkoušet své konstruktérské schopnosti.

Vstupné

40 Kč, snížené 20 Kč

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 17. červenec

Dnes má svátek Martina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete