Statistika našeho portálu

  • 95 208 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Muzeum Kroměřížska

20.02.2013 - 20.03.2013 Kroměříž

Čínské lidové tisky, které ukazujeme na výstavě, vznikaly v oblasti Pekingu v tzv. období republiky (1912-49). V tiskařských dílnách se na jejich výrobě podíleli kreslíř předlohy, rytec dřevodesky, tiskař, barvíř aj. Zobrazují různá božstva, ochránce domácností a hospodářství. Vylepovaly se na čínský Nový rok, případně v den bůžkových narozenin na pevně stanovená místa v domě, kam byly též…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Muzeum Kroměřížska
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Kroměříž
Obec
Kroměříž

Fotogalerie k článku

Čínské lidové tisky, které ukazujeme na výstavě, vznikaly v oblasti Pekingu v tzv. období republiky (1912-49). V tiskařských dílnách se na jejich výrobě podíleli kreslíř předlohy, rytec dřevodesky, tiskař, barvíř aj. Zobrazují různá božstva, ochránce domácností a hospodářství. Vylepovaly se na čínský Nový rok, případně v den bůžkových narozenin na pevně stanovená místa v domě, kam byly též předloženy obětiny (ovoce, koláčky) a kde se zapálily vonné tyčinky. Obrázek pak byl po určité době, většinou po roce, v jiných případech po několika dnech, obřadně spálen a touto cestou se prosby dostaly k božskému ochránci. Dochovaly se proto vzácně a jsou o to cennější. Otevírají nám vhled do lidových kultů čínského venkova, které dnes částečně ožívají. Rodiny se s prosbami o hojný majetek, dobrou úrodu a mužské potomstvo obracely na rozličné bohy a bůžky mytického, pohádkového, taoistického či buddhistického původu, nejednou šlo též o historické osobnosti, kterým propůjčil božskou funkci císař. V synkretickém a pragmatickém postoji lidové víry nezáleželo ani na tom, zda jsou k obřadům v domácnosti přizvaní mniši taoisté, buddhisté či místní šamani.

Na výstavě je k vidění část sbírky, kterou získal během studií v Pekingu výtvarník Jaroslav Bejček (1926-86) a kterou laskavě zapůjčil Oldřich Hejtmánek - Galerie Arcimboldo v Praze.

Otevírací doba

zde

Bohatý výběr akcí, dětských, akcí na hradech a zámcích, v muzeích, historických, folklorních, gastronomických atd., po celé České republice najdete zde

Děkujeme vám za přízeň.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

sobota 8. květen

Den osvobození od fašismu

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete