Statistika našeho portálu

  • 96 809 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 200 Míst a památek

Muzeum města Ústí nad Labem

23.02.2013 - 28.04.2013 Ústí nad Labem

Výstava "Světlo zbořeného města" představuje mimořádně všestrannou osobnost, která naším městem nejen prošla, ale zanechala za sebou nesmazatelnou stopu. Takovým člověkem byl historik umění, archeolog, architekt, památkář, pedagog a v neposlední řadě i výtvarník a básník prof. Ing. arch. Dr. Alfred Piffl CSc. (1907-1972). V letech 1946-1947 byl prvním ředitelem Muzea a archivu města Ústí nad…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Muzeum města Ústí nad Labem
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Ústí nad Labem
Obec
Ústí nad Labem

Fotogalerie k článku

Výstava "Světlo zbořeného města" představuje mimořádně všestrannou osobnost, která naším městem nejen prošla, ale zanechala za sebou nesmazatelnou stopu. Takovým člověkem byl historik umění, archeolog, architekt, památkář, pedagog a v neposlední řadě i výtvarník a básník prof. Ing. arch. Dr. Alfred Piffl CSc. (1907-1972). V letech 1946-1947 byl prvním ředitelem Muzea a archivu města Ústí nad Labem a pověřencem ministerstva školství a osvěty pro záchranu kulturních hodnot. V rámci této čestné a neplacené funkce prošel jako člen k tomu určené komise řadu veřejných i soukromých budov, včetně bytů po odsunutých Němcích a určoval, které předměty je třeba soustředit do sbírek pro Národní kulturní komisi. O těchto artefaktech vedl přesné soupisy a systematicky shromažďoval všechny dostupné údaje, které se jich týkaly. Cenné předměty a dokumenty nacházel i v četných skladech a skládkách, kam noví obyvatelé vyhazovali, co se jim nehodilo. Řadou přednášek, článků i příležitostných rozhovorů se snažil působit na obyvatele, aby přispěli k záchraně starých obrazů, písemnosti, dobových fotografií a jiných předmětů historické hodnoty.

Dochovaná korespondence, úřední dokumenty z jeho činnosti i další doklady z rodinného archívu, z nichž mnohé máme k  dispozici díky jeho synům Lukášovi a Janovi, svědčí i o tom, že ve věci záchrany památek našel společnou řeč spíše s později odsunutými německými historiky jako byl městský archivář Franz Josef Umlauft a s poctivými českými starými i novými usedlíky, než se "zlatokopy", kteří se do pohraničí přišli obohatit. V situacích, kdy byl nepoctivec příslušníkem české poválečné smetánky, dokázal Piffl projevit nemalou občanskou statečnost. Právě jemu vděčíme za záchranu a uchování uměleckých, historických památek a dokumentů, které jsou důležité nejen pro kulturní identitu tohoto města, ale celého středoevropského prostoru.

Několik stovek předmětů takto zachráněných před zkázou a  rozkradením zůstalo v Muzeu města Ústí nad Labem, řada předmětů byla předána institucím celostátního významu. Některé z nich mohou návštěvníci obdivovat na výstavě "Světlo zbořeného města".

Těšíme se na vaši návštěvu.

Bohatý výběr akcí, dětských, akcí na hradech a zámcích, v muzeích, historických, folklorních, gastronomických atd., po celé České republice najdete zde

Děkujeme vám za přízeň.

Mapa

Další akce v okolí

Urban Challenge Ústí nad Labem - Ús…

18.06.2022 - 18.06.2022
Centrální park Severní…

Máme tu 6. ročník překážkových závodů Urban Challenge 2022! Čekat tě bude opět 5 km dlouhá trať a více jak 25…

Barvám Neutečeš Ústí nad Labem - Ús…

19.06.2022 - 19.06.2022
Městský obvod Severní…

Fenomenální barevná show Barvám Neutečeš a její 8. ročník je tu! Zažij nejbarevnější běh svého života :)

Ústecký masopust 2022 - Ústí nad La…

26.02.2022 - 26.02.2022
Lidické náměstí

Srdečně vás zveme na Ústecký masopust 2022

Ústecký masopust 2022 - Ústí nad La…

26.02.2022 - 26.02.2022
Ústí nad Labem

Tradiční masopust začne v Městských sadech v 11 hodin průvodem plným hudby a masek na Lidické náměstí.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 25. leden

Dnes má svátek Miloš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete