Statistika našeho portálu

  • 88 487 Akcí v kalendáři
  • 5 377 Ubytovacích zařízení
  • 24 162 Míst a památek

Ticho po pěšině - Ústecké letní kino

15.06.2018 - 17.06.2018 Varšavská 767/7 , 400 03 Ústí nad Labem - Střekov

Ticho po pěšině je autorskou inscenací Anny Klimešové, Borise Jedináka, Kláry Flekové a Mikoláše Ziky. Děj se odehrává v blízké budoucnosti, ve které jsou jeleni a laně na pokraji vyhynutí. V lesích přežívá poslední z nich. Myslivci sklonili své zbraně, avšak dobu hájení chce porušit René Kotrba, jehož syn Vilém je adeptem na post myslivce. K rituálu pasování neodmyslitelně patří i hon na…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Varšavská 767/7 , 400 03 Ústí nad Labem - Střekov
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Ústí nad Labem
Obec
Ústí nad Labem

Fotogalerie k článku

Ticho po pěšině je autorskou inscenací Anny Klimešové, Borise Jedináka, Kláry Flekové a Mikoláše Ziky. Děj se odehrává v blízké budoucnosti, ve které jsou jeleni a laně na pokraji vyhynutí. V lesích přežívá poslední z nich. Myslivci sklonili své zbraně, avšak dobu hájení chce porušit René Kotrba, jehož syn Vilém je adeptem na post myslivce. K rituálu pasování neodmyslitelně patří i hon na jelena.

 

 "Myslivost jsme zvolili jako prostředek, kterým v inscenaci mluvíme o vztahu člověka a přírody. Nese v sobě napětí mezi péčí o zvěř a lovem trofejí," vysvětluje výběr látky dramaturg Boris Jedinák.

"Jedním z hlavních témat inscenace je pro nás lidská nenasytnost. Zajímá nás ale také otázka hranice mezi člověkem a zvířetem”, dodává režisérka Anna Klimešová.

 

Inscenaci Ticho po pěšině divákům ústecká činoherní scéna poprvé odprezentuje v ústeckém Letním kině. Souběžně však vzniká i varianta interiérová, ta se objeví v repertoáru divadla v následující sezóně. "Ve venkovní verzi chceme co nejvíce využít okolní krajinu. Pracovat s reliéfem, horizontem, denním světlem a stmíváním. Ve vnitřní chceme víc hrát s imaginací diváků, rozžít přírodu spíš náznakem a neiluzivními prostředky," vysvětluje režisérka Klimešová.

 

V kontextu jiných inscenací Činoherního studia se Ticho po pěšině vymyká samotným způsobem zkoušení. Divadelní tvar vzniká částečně z improvizací a text se formuje až do posledních dnů před premiérou. Záměrem inscenátorů je vytvořit svébytný divadelní svět, kde hudba a obraz mají stejný význam jako mluvené slovo. Diváci budou vtaženi do hry, kde jsou známé myslivecké tradice pokroucené, kde se zvířata mnohdy podobají více lidem a lidé více zvířatům.

 

Autorem hudební složky je Ian Mikyska, který pro ni vychází z tradičních mysliveckých signálů, nápěvů a fanfár. Výrazným rysem inscenace je živá kapela mysliveckých trubačů pod vedením Jitky Jelínkové. Diváci tak budou moci na vlastní kůži pocítit atmosféru mysliveckých výřadů.

Slavnostní hra lesních rohů se ovšem v nečekaných momentech deformuje do zdaleka ne tak veselých melodií. Vždyť každý hon je hlavně o krvi.

 

Důležitou součástí scénografie jsou zvířecí masky, jejichž autorem je Mikoláš Zika. Myslivecký hon tím nabývá až surreálné podoby. Kostýmy Kláry Flekové jsou volně inspirované mysliveckými uniformami, které už ve své původní podobě při honech a mysliveckých rituálech připomínají vojenské uniformy. Jsou důležitým prostředkem, kterým se myslivecké spolky identifikují jako skupina.

 

Režisérka Anna Klimešová a dramaturg Boris Jedinák začali tvůrčí spolupráci už během studií na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Společně vytvořili několik inscenací, mezi nimi například loutkovou pohádku Hlupáci z Chelmu a absolventskou inscenaci Barunka is leaving v divadle DISK. Poslední společnou inscenaci, brakový thriller Mrtvé oči, uvedli ve Staré aréně v Ostravě.

Mapa

Další akce v okolí

Výstava: Na kajaku z Prahy do Sever…

25.06.2019 - 25.06.2019
Masarykova 1000/3

881 kilometrů plavby na mořském kajaku po stopách lachtana Gastona, královny Dagmar a mnoha dalších. Zahájení výstavy…

Komentovaná procházka – Vilová arch…

25.06.2019 - 25.06.2019
Ústí nad Labem

Přijměte pozvání na komentovanou procházku městem na téma Vilová architektura.

Jedničkáři zdarma do zoo v Ústí nad…

28.06.2019 - 30.06.2019
ZOO Ústí nad Labem,…

Děti s vyznamenáním mají vstup do zoo zdarma, a to od pátku 28. června do neděle 30. června. Pro využití volného vstupu…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Soutěž s Atlasem Česka

Soutěžte s námi o luxusní ubytování v hodnotě 15.000 Kč pro dvě osoby na tři noci s plnou penzí a welness programem v překrásném rodinném Penzionu Dvorce v jižních Čechách.

Více na stránce Soutěž.

Kategorie

pondělí 24. červen

Dnes má svátek Jan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete