Statistika našeho portálu

  • 98 415 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

TrutnOFF BrnoON - Brno

20.08.2021 - 22.08.2021 Brno

Od Bacha po Vlacha aneb od Pražského výběru po orchestr Ondřeje Havelky a cimbálovku.

Adresa a kontaktní informace

web
www.trutnoffbrnoon.cz

Fotogalerie k článku

Hudební festival TrutnOFF BrnoON, který adoptovalo naše druhé největší město, bude i letos. Době navzdory se uskuteční v obvyklém termínu připomínajícím okupaci Československa sovětskými vojsky v roce 1968, tedy 20. - 22. srpna, opět na stejném místě jako loni. Mezi stromy a dobrými travami, Na Střelnici u Sun River v Brně – Pisárkách. I letos s necelou padesátkou kapel oznamuje svůj tradičně svérazný program, který lze charakterizovat slovy od Bacha po Vlacha. 

Vedle legendárního Pražského výběru v nejslavnějším složení vystoupí Na Střelnici neméně kultovní Plastic People, J.A.R., Michal Prokop & Framus Five, Visací zámek, Anděli čerstvě ozdobené Kurtizány, ale i Ondřej Havelka s orchestrem Melody Makers, elektronicky roztančený Puding paní Elvisovej ze Slovenska nebo horňácká cimbálovka či živelná cikánská kapela Bachtale Apsa s herečkou Bárou Hrzánovou. Scházet nebudou obvyklé open air bohoslužby a debaty v undergroundovém stanu. Letos například s novinářem Jaroslavem Spurným, historikem Petrem Blažkem a dalšími. "Naše ležení ztiší i přednášky, meditace či open air bohoslužby nebo pásma mladých básníků. Kapacita bude omezena z obecně známých příčin," uvádí zakladatel přehlídky Martin "Geronimo" Věchet.

TrutnOFF BrnoON se v loňském covidovém roce s více než padesátkou kapel nakonec stal největší přehlídkou léta. Po dlouhých sporech s radnicí v Trutnově, kde se původně setkání konalo, festivalu poskytlo azyl Brno, a tak i letos rozezvučí břehy "Sun River" několik desítek kapel různých žánrů. 

Aby nezmizela radost

"Tanec s vlky a momenty setkání žádný on-line ani stream nenahradí. Naopak, je to hrob pro živou kulturu a podřezávání si vlastní větve. Za dobu pandemie jsme zpohodlněli, teď vše pro změnu komplikují obstrukce, odradit se ale nenecháme. Cesty jsou. Slovy Martina Magora Jirouse: Radost nesmí zmizet!" uvádějí pořadatelé nejstaršího festivalu svého druhu v zemi, jehož kořeny sahají do první poloviny osmdesátých let, kdy jeho první ročníky rozháněla Státní bezpečnost. 

Legendární Pow-Wow a kapely

Mezi ozdobami letošního festivalu nalezneme řadu největších legend české hudební scény, ale i mladých alternativních objevů a, jak je už tradicí, i zástupců nejrůznějších hudebních proudů, směrů, žánrů a stylů. K některým z nich lze těžko co dodávat. Kdo by neznal klasiky nové vlny Pražský výběr, kteří zde zahrají se dvěma bubeníky v nejslavnějším složení? Nejstarší energickou punkovou smečku Visací zámek? Při Pow-Wow s podzemními kořeny nesmí chybět legendy undergroundu Plastic People of the Universe, posílené mladou krví, kteří v minulém roce uhranuli Střelnici. Pestrost rozšiřuje jedna z nejpopulárnějších devadesátkových kytarovek Tichá dohoda, vrchol české hudební i textové hravosti Vltava i špička brněnské alternativy Dunaj či kmotři českého funku s notnou dávku nadsázky J.A.R.  To vše doplňuje orchestr dokonale připomínající dobu elegance a noblesy i nejlepší swingová léta Melody Makers se svým charismatickým frontmanem Ondřejem Havelkou, jejichž vystoupení se na festivalu, vedle koncertů Evy Pilarové či Waldemara Matušky nebo Jiřího Suchého, stala nezapomenutelnými.

Někteří účinkující nás zavedou do doby, kdy byl český rock ještě v plenkách, ale už nabíral na síle. Letos obnovené Flamengo, složené z poloviny z původních členů, z poloviny ze skvělých hudebníků mladší generace, zahraje písně z přelomu šedesátých a sedmdesátých let, Michal Prokop se svým Framusem Five nejen představí svoje největší hity, ale přiveze také zbrusu nový materiál z nedávno vydaného alba Mohlo by to bejt nebe.

Na festivalu TrutnOFF byla už od jeho počátků pod horami patrná silná dramaturgická linie, jdoucí po stopách českého undergroundu a alternativní hudby. A ta ani ve verzi TrutnOFF BrnoON nemůže chybět. Tak se návštěvníci mohou těšit na Tonyho a Garage, Záviše, Čočku, Pepu Klíče, Echt!, Ty Syčáky, Špinavý nádobí, Vítrholc nebo hned několik projektů Pavla Fajta.  Rozmanitost podtrhují také Majerovy brzdové tabulky se svými písněmi ze zdánlivě zaniklého světa na pomezí folkorocku, world music a alternativy, ale i mladá krev Čtvrt na smrt, Člověk krve nebo slovenská kapela Puding paní Elvisovej. Chybět nebude pásmo mladých básníků Slam Poetry s Nedělní chvilkou poezie

Stejně jako k tomuto přátelskému setkání patří výjimečná atmosféra, neodmyslitelná je i punková a tvrdá muzika. I té si v areálu Na Střelnici užijeme dosyta, přivezou ji například čerství držitelé ceny Anděl v rockové kategorii Kurtizány z 25. Avenue, Našrot nebo Zeměžluč či E!E. Hlubokými bluesovými kořeny se rád nechává ovlivňovat třeba Stokerband nebo slovenští ZVA 12-28 Band se svými nočními večírky. Nebudou chybět ani ponory do dalších kultur, ať už moravské - Horňácká muzika Petra Mičky, romské - Bára Hrzánová, Mário Bihári & Bachtale Apsa, Terne Čhave a písničkářská divoženka Jana Stromská, jamajské - Švihadlo nebo tajemného lidu Čanki – Čankišou, či šraml Marty a Rasputina. Do folkloru lze ostatně s nadsázkou zahrnout i kapely typu The Boom Beatles, brilantně zvládající zlidovělé songy nejslavnější kapely všech dob, nebo The Group, mající v repertoáru neméně proslulé kousky Boba Dylana, Neila Younga a dalších rockových písničkářů. Celé setkání bude uvádět tradičně Zdeněk Suchý, společně s Petrem Vášou, Františkem "Čuňasem" Stárkem a Karlem Škrabalem.

Kapely různorodých žánrů, výjimečná setkání, debaty, meditace, přednášky nebo open air bohoslužby a magická pospolitost. Loňský rok ukázal, že zasvěceným známá atmosféra je přenositelná. Ať je pod horami nebo Na Střelnici v Brně.

"Často tu vedle sebe vystupují tak různí muzikanti, že je nikde jinde vedle sebe neuvidíte," řekl již před časem o festivalu jeho náčelník Václav Havel

Vstupenky nyní v nejnižší ceně 1 300 kožek/korun lze zakoupit na webových stránkách festivalu www.trutnoffbrnoon.cz. I letos tradičně platí, že při objednání 9 vstupenek se dostává desátá zdarma.

Geronimo Tribe

Eva "Lipová" Navrátilová, Marta "Indiánka" Věchetová - Vrbová, Martin "Geronimo" Věchet

telefon: +420 608 711 710

email: geronimo@trutnoffbrnoonfest.cz

Mapa

Další akce v okolí

Hudební Show: Prime Orchestra - Brno

01.10.2022 - 02.10.2022
Brno

PRIME ORCHESTRA se vrací do České republiky s novým programem "Rock Sympho Show"

Snow film fest 2022 - Brno

01.11.2022 - 01.11.2022
Kino Scala

Zažijte ty nejlepší zimní filmy z celého světa i z domácí produkce. Ledové řeky, zasněžené hory, čerstvý prašan a…

Lucie v opeře tour 2022 - Brno

05.11.2022 - 05.11.2022
Brno

Skupina Lucie po 20 letech zahraje s filharmonií. Podzimní tour představí písně v nových aranžích.

Jubilejní 20. Večer legend - Brno

30.09.2022 - 30.09.2022
Brno-město

Večer legend 20 Jubilejní 20. Večer legend přiveze do Brna světově oceňovanou Deep Purple show Purpendicular Nabitý…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 27. září

Dnes má svátek Jonáš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete