Statistika našeho portálu

  • 95 236 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 193 Míst a památek

Muzeum Kroměřížska

02.12.2012 - 06.01.2013 Kroměříž

Výroba a stavba betlémů, typická především pro horské a podhorské kraje, byla spojena s podomáckou výrobou, zejména zpracováním dřeva a řezbářstvím. Naproti tomu bohaté, zemědělské kraje jako např. Haná, jsou na lidové betlémy chudé. Přesto i zde najdeme betlémské soubory nebo jejich torza, instalované většinou v kostelech, které mají dokumentární a uměleckou hodnotu. Kromě několika málo…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Muzeum Kroměřížska
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Kroměříž
Obec
Kroměříž

Fotogalerie k článku

Výroba a stavba betlémů, typická především pro horské a podhorské kraje, byla spojena s podomáckou výrobou, zejména zpracováním dřeva a řezbářstvím. Naproti tomu bohaté, zemědělské kraje jako např. Haná, jsou na lidové betlémy chudé. Přesto i zde najdeme betlémské soubory nebo jejich torza, instalované většinou v kostelech, které mají dokumentární a uměleckou hodnotu. Kromě několika málo dřevěných patří většina z nich sériové produkci, kdy byly figurky lisovány z terakoty (pálené hlíny) nebo sádrové směsi, jako kopie dřevořezových originálů.

Náleží k nim také 3,5 m dlouhý a 1,5 m vysoký betlém s horskou krajinou, betlémským městem a jeskyní, který byl původně instalován v kostele sv. Kateřiny v Prusinovicích.

Mechanismus uvádí do pohybu figurky postav kolem betlémské jeskyně, větrný a vodní mlýn a v celé scenérii jeskyně a města Betléma se střídá den a noc, vychází a zapadá slunce a vychází měsíc pod hvězdnou oblohou.

Otevírací dobu najdete na:

http://www.muzeum-km.cz/oteviracidoba.asp

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

pondělí 17. květen

Dnes má svátek Aneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete