Statistika našeho portálu

  • 94 733 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Vinšujem vam ščesti zdravi - výstava - Zámek Frýdek Místek

15.11.2012 - 06.01.2013 Frýdek-Místek

Nenechte si ujítVinšujem vam ščesti, zdravi... (zvyky období Vánoc) (15. 11. 2012-6. 1. 2013)Po náročné dřině pro zajištění živobytí pro sebe i pro dobytek nastal čas na práci, která se dala v čase sklizně odložit – údržba domu, hospodářského nářadí, zpracování úrody, předení vláken a draní peří a podobné činnosti. A při většině z nich se dalo sedět v teple světnice a povídat, vzpomínat a zpívat…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zámek Frýdek Místek
Oblast
Moravskoslezsko
Kraj
Moravskoslezský kraj
Okres
Frýdek-Místek
Obec
Frýdek-Místek

Nenechte si ujít

Vinšujem vam ščesti, zdravi... (zvyky období Vánoc) (15. 11. 2012-6. 1. 2013)

Po náročné dřině pro zajištění živobytí pro sebe i pro dobytek nastal čas na práci, která se dala v čase sklizně odložit – údržba domu, hospodářského nářadí, zpracování úrody, předení vláken a draní peří a podobné činnosti. A při většině z nich se dalo sedět v teple světnice a povídat, vzpomínat a zpívat i s ostatními blízkými. A když se sejde více lidí, dojde i na hry a strašidelná vyprávění, na obchůzky tajemných postav, které připomínají, co se smí a co už ne. Když pak nastane čas slavností a svátků, obcházejí domy koledníci, kteří "vinšují" hojnost a zdraví a odnášejí si dary.

A tyto zvyky adventu a Vánoc, jak je zaznamenal na přelomu 19. a 20. století Jan Vyhlídal a jeho spolupracovníci, připomene výstava, která začíná ve výstavních síních frýdeckého zámku vernisáží ve čtvrtek 15. listopadu 2012 v 17.00 hodin. Vystoupí na ní i dětský folklorní soubor Ondrášek z Frýdku-Místku s pásmem vánočních koled.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

úterý 19. leden

Dnes má svátek Doubravka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete