Statistika našeho portálu

  • 95 108 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Výstava netradičních betlémů v pražském Klementinu

16.11.2012 - 06.01.2013 Praha

Vánoční výstava České historické betlémy, kterou připravila Národní knihovna (NK ČR), je oslavou 450. výročí postavení prvního betlému v českých zemích. V pražském Klementinu budou od 16. listopadu k vidění i raritní betlémy vyrobené z cukru nebo chleba."Spojení s Klementinem je nasnadě. První české jesličky s jezulátkem nestály nikde jinde než v klementinském kostele sv. Klimenta. Velké…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Praha, ve Výstavním sále Galerie Klementinum
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Vánoční výstava České historické betlémy, kterou připravila Národní knihovna (NK ČR), je oslavou 450. výročí postavení prvního betlému v českých zemích. V pražském Klementinu budou od 16. listopadu k vidění i raritní betlémy vyrobené z cukru nebo chleba.

"Spojení s Klementinem je nasnadě. První české jesličky s jezulátkem nestály nikde jinde než v klementinském kostele sv. Klimenta. Velké zásluhy o počátky stavění betlémů v Čechách patří jezuitskému řádu, který se snažil přiblížit věřícím okolnosti Kristova narození a umožnit jim prožít vánoční mystérium," vysvětluje Maňáková. Nejčastěji zmiňovaným rokem, v němž byl prý první betlém v českých zemích postavený, je rok 1562.

Základ expozice tvoří dřevěné betlémy z celé České republiky. Chybět však nebudou ani malované papírové betlémy, bohatě zastoupené jsou rovněž raritní kousky z neobvyklých materiálů jako například z cukru, chleba, vosku, hlíny, sádry.

"Návštěvníky jistě upoutají dva mechanické betlémy nebo největší exponát, který měří 110 cm na výšku a 220 cm na šířku. K nejmenším patří nesmírně křehké betlémy z cukru, které se musely dávat pod skleněný poklop, aby vydržely," láká na zajímavosti kurátorka výstavy Romana Trešlová, ředitelka Muzea betlémů Karlštejn. "Mně připadá nejzajímavější betlém z papírmaše, který vytvořil Karel Svolinský. Není to prvoplánově krásný betlém, ale je v něm velmi věrně zachycena drsná krása zimní krajiny," připojuje ještě svůj osobní tip.

Výroba scény Ježíškova narození zasáhla i do oborů, které s betlemářstvím zdánlivě nemají nic společného. Výstava tedy přiblíží také cukrářství s důrazem na výrobu perníku. Nejstarší betlém vystavený na expozici pochází z 2. poloviny 18. století. Na výstavě si návštěvníci mohou prohlédnout betlémy vyrobené od období baroka až po konec druhé světové války.

Výstava bude otevřená

od 16. 11. 2012 do 6. 1. 2013 ve Výstavním sále Galerie Klementinum, a to každý den včetně všech vánočních i novoročních svátků. Na Štědrý den bude otevřeno od 9.00 do 15.00.

 

Vstupné na osobu

nebude vyšší než 50 korun.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Další akce v okolí

Běh Urban Challenge - Praha

17.04.2021 - 17.04.2021
Psychiatrická nemocnice…

5. ročník originálního překážkového závodu v městském prostředí je tady!

Online: Komiksová dílna se Štěpánko…

17.04.2021 - 17.04.2021
Praha

V rámci „Sympozia ilustrace“ proběhne workshop zaměřený na komiksovou ilustraci. Dílna je vhodná pro děti od 12 let a…

Online: On-line maškarní bál - celá…

18.04.2021 - 18.04.2021
Mezilesí 2058/6, Praha…

Z komunitního centra Mumraj proběhne 18. 4. 2021 od 16:00 online stream maškarního bálu.

Online: Dernisáže na Pragovce - cel…

22.04.2021 - 22.04.2021
Pragovka Gallery a The…

Pragovka Gallery a The White Room  pořádá dernisáže výstav z pásma Ekologická úzkost II: Nebezpečný odstup,…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

sobota 17. duben

Dnes má svátek Rudolf

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete