Statistika našeho portálu

  • 94 431 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Výstava poválečného a současného umění - Praha

07.07.2020 - 14.08.2020 Praha

Vybraná díla z podzimní aukce Galerie KODL jsou během léta představována v několika tematických cyklech. Na přehlídku umění 19. století navazuje expozice vybraných děl z druhé poloviny 20. století až po umění současné.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Národní 7, Praha 1
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha
www.galeriekodl.cz

Fotogalerie k článku

Kolekce poválečného a současného umění zaujímá významné místo v rámci letošní aukční sbírky. Skrze díla předních českých autorů se ve své bohatosti představí proudy a umělecké styly, jež jsou pro dané období a jeho vývoj zásadní. Kvalita představovaných prací rozčleněná do výše uvedených přehledných oddílů, poskytuje ucelenou představu o směrech, tendencích, stylech a překvapivých spojitostech umění druhé poloviny 20. století a počátcích století současného.

Poválečnou malbu uvádí díla Emila Filly, který po návratu z Buchenwaldu velmi rychle navázal na své předchozí malířské aktivity. Nově se ale do jeho práce propsal znovu získaný elán, projevující se výraznou barevností, uvolněným rukopisem a odvahou zpracovávat malbu mnohem plastičtěji.

Zcela jinou estetiku reprezentuje Skupina 42 v čele s Kamilem Lhotákem. Podzimní aukční kolekce nabídne díla, jež představí Lhotákovu tvorbu od samého počátku až do pozdních období. Výjimečnou kapitolu v kolekci umění druhé poloviny 20. století zaujímají umělci strukturálně abstraktního proudu. Hned několik děl pak zastupuje poválečnou tvorbu Mikuláše Medka. Z Medkova okruhu se v kolekci poválečného umění představí také Pavla Mautnerová, jejíž informelní práce jsou naplněné jemným citem pro barvu i materiál a vzdáleně odrážejí fascinaci orientální estetikou. Také Jan Koblasa dospěl v šedesátých letech v malířské tvorbě k strukturální abstrakci.

Současnou výtvarnou scénu prezentuje celá řada zvučných jmen napříč generacemi. Nechybí tvorba dnes již legendárního Theodora Pištěka. Fascinace technickými možnostmi plátna pak můžeme spatřovat v díle Jiřího Anderleho. Postmoderní hledání nových možností a zahraniční přesah zprostředkovává dílo Jiřího George Dokoupila. Mladší střední generace současné scény bude zastoupena Zbyňkem Sedleckým, Patrikem Háblem či Janem Kalábem. Obrazy dvou posledních zmíněných jsou přitom součástí charitativní části aukce, kterou již tradičně pořádá Galerie KODL na podporu Centra Paraple.

Další akce v okolí

Vernisáž výstav QA#4/ Forms of Publ…

27.10.2020 - 27.10.2020
Praha

Pragovka Gallery Vás srdečně zve na další z řady synchronizovaných vernisáží, která proběhne online v úterý 27. 10.…

Mint Market Praha listopad - Praha

28.11.2020 - 29.11.2020
Praha

Připravte se na Vánoce včas a bez stresu. Přijďte o víkendu 28. - 29. listopadu na MINT Market do haly 11 a 13 v areálu…

Grand Veteran - Praha

24.04.2021 - 24.04.2021
Psychiatrická lečebna…

Srdečně Vás zveme na jedinečnou akci všech klubů historických vozidel v ČR Grand Veteran. Na jednom místě se veřejnosti…

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

30.10.2020 - 30.10.2020
Sál JZ, Soukenická…

Společenství Josefa Zezulky. Hledáš? Ve svém tichu? Všichni hledáme cestu poznání a moudrosti.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

úterý 27. říjen

Dnes má svátek Šarlota / Zoe

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete