Statistika našeho portálu

  • 87 760 Akcí v kalendáři
  • 5 374 Ubytovacích zařízení
  • 24 161 Míst a památek

Zážitek z podzemí umocní mysterium smrti - Brno

20.06.2012 - 31.12.2014 Brno

Kromě Mincmistrovského sklepa pod Dominikánským náměstím a Labyrintu pod Zelným trhem mohou od pátku 22. června návštěvníci sestoupit také do "meditativních prostor" Kostnice pod kostelem svatého Jakuba. Třetí turistický komplex opraveného brněnského podzemí byl za účasti primátora města Brna Romana Onderky a dalších významných hostů slavnostně otevřen ve středu 20. června.Starodávné a…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Brno
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Brno-město
Obec
Brno

Fotogalerie k článku

Kromě Mincmistrovského sklepa pod Dominikánským náměstím a Labyrintu pod Zelným trhem mohou od pátku 22. června návštěvníci sestoupit také do "meditativních prostor" Kostnice pod kostelem svatého Jakuba. Třetí turistický komplex opraveného brněnského podzemí byl za účasti primátora města Brna Romana Onderky a dalších významných hostů slavnostně otevřen ve středu 20. června.

Starodávné a zapomenuté úložiště ostatků ze 17. a 18. století bylo objeveno při opravách Jakubského náměstí v roce 2001. Rekonstrukce tohoto funerálního unikátu finančně podpořená z fondů Evropské unie pak započala v dubnu 2011.

Ve svatojakubské kostnici bylo nalezeno přes padesát tisíc pohřbených jedinců –

dospělých mužů a žen, ale i dětí a zvířat – a tento počet ji řadí na druhé místo v Evropě, hned za pařížské katakomby. Kostnice pečlivým archeologům odhalila nečekaná tajemství v podobě nálezu čtyřiadvaceti raně barokních převážně polychromovaných rakví a stěny s ojedinělým uspořádáním lidských kostí v tzv. třetí komoře. Z toho důvodu se také protáhly rekonstrukční práce až do dubna 2012 a náklady na ně se zvýšily o cca 2 miliony, tedy na 33 milionů korun.

Působivé prostory a vědomí "konečnosti"

Když návštěvníci vejdou novým vchodem z Jakubského náměstí se vstupní halou vybavenou i provozním a technickým zařízením včetně WC a místnosti pro prodej vstupenek a suvenýrů, čeká je setkání s originály lidských ostatků, různými způsoby penetrovanými lebkami či dvěma sestavenými kostrami zesnulých (13letého dítěte a dospělého) pohřbených v objevených barokních rakvích. Budou moci také nahlédnout do unikátní třetí komory, kde byly kosterní pozůstatky dnes již bezejmenných obyvatel města Brna pouze zakonzervovány a ponechány dle původní formy pohřbívání (tedy vrstvení na sebe v jednotlivých stupních). K dalším zajímavostem patří i náhrobní kameny z původního svatojakubského hřbitova.

Součástí expozice, velice citlivě sestavené s ohledem na zachování piety a důstojnosti posledního odpočinku, je funkční Kaple zemřelých a řada uměleckých děl významných českých autorů

(např. M. Husáka, P. Tasovského, J. a L. Gargulákových či P. Hřebíčka). Zážitek z návštěvy v "říši mrtvých" umocňuje speciální 20minutová hudební skladba "Sub Terra", jejímž autorem je Miloš Štědroň.

Magnet pro domácí i turisty

Provozovatelem a správcem kostnice je Turistické informační centrum města Brna (TIC), které již úspěšně provozuje Labyrint pod Zelným trhem a Mincmistrovský sklep. Jako trochu netradiční součást zážitkové turistiky nyní TIC připravuje pro zájemce tzv. funerální trasu. Ta umožní návštěvníkům zhlédnout nejen nově otevřenou kostnici, ale zavede je hlouběji do historie královského města Brna, provede je okolo hodinového stroje coby symbolu nedobytnosti a připravenosti města a skončí v kryptách kapucínské hrobky.

Vzhledem k velikosti kostnice je omezen počet návštěvníků v jedné skupině, a to na 20 osob. Věková hranice návštěvníka není provozním řádem upravena či omezena, přesto by bylo dobré pro specifičnost expozice i celkové atmosféry zvážit věk dětských návštěvníků.

Kostnice je otevřena

od úterý do neděle od 9.30 do 18 hodin. Dospělí za vstup zaplatí 140 korun, děti, senioři a VZP 70 korun.

Vstupenky

je možné si rezervovat ve všech provozech brněnského podzemí – tedy i v Labyrintu pod Zelným trhem nebo v Mincmistrovském sklepě na Dominikánském náměstí v Brně.

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Další akce v okolí

Den dětí - Vila Löw-Beer Brno

25.05.2019 - 25.05.2019
Vila Löw-Beer

Poslední květnovou sobotu bude areál vily Löw-Beer patřit dětem!

Action in the City - Brno

25.05.2019 - 25.05.2019
Moravské náměstí Brno

Den plný aktivit pro děti i dospělé s pestrým programem – podívej se – vyber si – a to nejlepší, co můžeš udělat –…

Dětský den u salesiánů 2019 - Brno

02.06.2019 - 02.06.2019
Salesiánské středisko…

Oslava dne dětí ve stylu různých povolání a řemesel: desítky disciplín, her a soutěží, tombola a zábavné atrakce pro…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Tip na dovolenou v autokempu

Pokud patříte mezi ty, kteří už nyní dopředu plánují svou letní dovolenou, zkuste se nechat inspirovat rozkošnou dovolenou na Rozkoši v autokempu Rozkoš.

Více na stránce Rozkošná dovolená na Rozkoši.

Kategorie

čtvrtek 23. květen

Dnes má svátek Vladimír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete