Statistika našeho portálu

  • 97 568 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

14.03.2013 - 30.06.2013 Uherské Hradiště

Výstava přibližuje dějiny uherskohradišťské věznice od jejího vzniku na konci 19. století až do současnosti. Všímá si architektonické podoby objektu a života vězňů v různých obdobích. Návštěvníci se seznámí s podmínkami vyšetřovanců zatčených v souvislosti s generální stávkou v roce 1920 i běžných trestanců v období první republiky. Výstava připomene také osudy osob vězněných během druhé světové…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Uherské Hradiště
Obec
Uherské Hradiště

Fotogalerie k článku

Výstava přibližuje dějiny uherskohradišťské věznice od jejího vzniku na konci 19. století až do současnosti. Všímá si architektonické podoby objektu a života vězňů v různých obdobích. Návštěvníci se seznámí s podmínkami vyšetřovanců zatčených v souvislosti s generální stávkou v roce 1920 i běžných trestanců v období první republiky. Výstava připomene také osudy osob vězněných během druhé světové války i obžalovaných mimořádným lidovým soudem po jejím skončení. Pozornost je samozřejmě věnována událostem za zdmi věznice v době, kdy se stala jednou z nejtvrdších v komunistickém Československu 50. let. Zajímavostí budou osudy objektu po roce 1960, kdy byla věznice uzavřena.

Dobové dokumenty kontrastně doplňují fotografie současné věznice, které pořídili pracovníci Slováckého muzea v roce 2011. Archiv bezpečnostních složek zapůjčil původní návštěvní knihy a seznamy trestanců. Díky spolupráci s Kabinetem dokumentace a historie Vězeňské služby České republiky mohou návštěvníci vidět kopii uniformy příslušníka sboru vězeňské stráže, vězeňský úbor, ale také drobnosti – pouta, klíče od cel, samopal vzor 24 užívaný k ostraze vězeňských objektů nebo jídelní misky vězňů. Z původního zařízení hradišťské věznice se bohužel nedochovalo nic, k vidění jsou tak alespoň dveře zapůjčené přímo z věznice, za nimiž přežívali vězni v samovazební cele.

Otevřeno:

pondělí–neděle 9.00–12.00, 12.30–17.00 hodin

Vstupné

zde

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 18. květen

Dnes má svátek Nataša

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete