Statistika našeho portálu

  • 90 501 Akcí v kalendáři
  • 5 378 Ubytovacích zařízení
  • 24 170 Míst a památek

Vydejte se s Emcem po proudu horské bystřiny Bílá Opava naučnou stezkou skrz Jeseníky

Malá Morávka

Naučná stezka Bílá Opava vás provede téměř 6kilometrovým úsekem Jeseníků kolem vodopádů a peřejí z obce Karlovy Studánky na chatu Barborka pod Pradědem.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
NS Bílá Opava, Malá Morávka
Oblast
Moravskoslezsko
Kraj
Moravskoslezský kraj
Okres
Bruntál
Obec
Malá Morávka

Fotogalerie k článku

Naučná stezka Bílá Opava začíná v obci Karlova Studánka, kde můžete nechat automobil na placeném parkovišti přímo u vstupu na lesní cestu do údolí Bílé Opavy a vyrazit po žluté turistické značce. Stezka vede po dřevěných mostech, schodištích a lávkách podél říčky a je vybavena několika odpočívadly, kde se můžete posilnit na další cestu třeba zdravou svačinou od Emco, a třinácti informačními tabulemi o této výjimečné rezervaci.

Náročná trasa podél peřejí a vodopádů

Cesta hluboce zaříznutým údolím Bílé Opavy je jednou z nejnáročnějších turistických tras v Jeseníkách, avšak odměnou vám bude pohled na téměř osm metrů vysoké vodopády v horním úseku. Cesta kolem vodopádů překonává údolí lávkami a žebříky, v některých místech jsou pro přidržování instalovány i řetězy. Připravte se, že v horním úseku toku panují v celku extrémní podmínky. Teplota je zde nízká celý rok a ani v létě nepřesáhne 10°C. To dělá z Naučné stezky Bílá Opava ideální výlet v horkém letním počasí.

Pod vodopádem můžete na ohlazených rulových plotnách spatřit tzv. obří hrnce, známé např. z krkonošské Mumlavy, které jsou v Jeseníkách naprosto ojedinělé.

V údolí Bílé Opavy se zachovaly původní horské smrčiny – s charakteristickou růstovou formou stromů tzv. jesenickým smrkem. Jesenické smrky v rezervaci Bílá Opava představují původní, lidskými zásahy neovlivněný horský prales. Zachovalá příroda rezervace Bílá Opava je přísně chráněna a zpřístupněna pouze po naučné stezce.

Od chaty Barborka můžete po 3 kilometry dlouhé asfaltové cestě vystoupat až na Praděd a pokochat se výhledem do okolí z rozhledny na jeho vrcholu.

Milujete turistiku a rádi do ní zapojujete i děti? Ačkoliv je pro ně tato sportovní aktivita bezpochyby ideální, ne vždy je v jejich očích zábavná. Abyste z výšlapu měli příjemný zážitek všichni, myslete na to, že dítě potřebuje mít jasný cíl. To však neznamená, že s ním musíte lámat rekordy. Během túry je třeba dělat pravidelné přestávky, které by měly zabírat zhruba polovinu času výšlapu. Mezitím, co budete při pauze pozorovat rostliny a zvířata, vytáhněte z batohu Emco ovesné sušenky, které jsou ideální sladkou svačinkou. "Pokud se věnuje dítě nějaké sportovní aktivitě, vydá energii a tu je třeba společně s živinami doplnit," uvádí nutriční terapeutka Jitka Laštovičková a dodává: "Určitě nezapomínejte dávat svačiny dětem po výkonu, např. banán, menší balení jogurtového nápoje, nebo menší porci kvalitních sušenek bez polevy."

Zapojte se s Emcem do soutěže!

Chystáte se vyrazit s dětmi za dobrodružstvím, ale jako vždy tápete nad tím, co s sebou sbalit dobrého? Každý rodič ví, že takový výlet dá jednomu pořádně zabrat, a proto je velmi důležité mít při ruce občerstvení, které hladové krky nasytí. Ne každý však sáhne po zdravé variantě. I vy ještě před každým výletem smažíte řízky? Nenechte svou výpravu náhodě a zapojte se do soutěže o Emco produkty, které oceníte na každém výletě.

 

 

SOUTĚŽTE O:

1 místo: produktový box Rozbal to na cestách

2 místo: batoh s produkty na cesty

3 místo: svačinový box s 6 balením sušenek

 

SOUTĚŽNÍ OTÁZKA:

Jak se jmenuje vesnice, kde Emco své produkty vyrábí?

  1. Hrdly
  2. Mimoň
  3. Hrádek

Nápovědu hledejte na www.emco.cz

Správné odpovědi zasílejte na soutez@atlasceska.cz, výherce a další soutěž naleznete na této stránce každý týden.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Drakiáda - Vrbno pod Pradědem

19.10.2019 - 19.10.2019
Fotbalové hřiště…

Zveme všechny příznivce létajících draků na Drakiádu do Mnichova. Součástí akce bude pokus o zapsání rekordu do České…

Past na medvěda a sokolnické lovy S…

26.10.2019 - 28.10.2019
Bruntál

Přílety, výcvik a ukázky lovu dravých ptáků . Pohádkový příběh o nezdařeném lovu na medvěda. Slavnostní ukončení sezóny.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 15. říjen

Dnes má svátek Tereza

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete