Statistika našeho portálu

  • 91 091 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 176 Míst a památek

Pančavský vodopád - na cesty s Emcem

Špindlerův Mlýn

Vodopády zrovna nejsou doménou naší krásné krajiny, přesto jich u nás pár najdeme. Úplně největší a nejvýše položený vodopád nese jméno Pančavský a to podle potoka, který ho vytváří.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Pančavský vodopád
Oblast
Severovýchod
Kraj
Královéhradecký kraj
Okres
Trutnov
Obec
Špindlerův Mlýn

Fotogalerie k článku

Vodopády zrovna nejsou doménou naší krásné krajiny, přesto jich u nás pár najdeme. Úplně největší a nejvýše položený vodopád nese jméno Pančavský a to podle potoka, který ho vytváří. Najdeme ho v Krkonošském národním parku asi kilometr od proslulé Labské boudy. Vodopád Pančavy je skandinávského kaskádovitého typu a voda zde padá do Labského dolu z celkové výšky 148 metrů. Jeho šířka se mění, závisí totiž na množství přitékající vody z Pančavské louky. Průměrně zde protéká 25 litrů za hodinu, ale v jarních měsících, kdy taje sníh, je vodopád vydatnější.

Pančavský vodopád patří dlouhou dobu k atraktivním turistickým cílům a málokdo ví, že pro svoji oblíbenost byl také uměle zvyšován jeho průtok, a to velmi důmyslně. Jistý Josef Shier, majitel Labské louky, zde nechal vybudovat nádržku s vodou, malé stavidlo a dvě budky s občerstvením, jednu pod vodopádem a jednu nad. Když se v dolejší budce nashromáždil větší počet turistů, hráz byla uvolněna a výletníci si tak mohli vychutnat nevšední podívanou. Nicméně tato atrakce - oba dva stánky s občerstvením a horní slunná terasa - byly ve 30. letech zrušeny. Dnes máme přístup k vodopádům jen omezený, neboť se nacházejí v první zóně Krkonošského národního parku.

I když v současné době můžete vidět jen horní část vodopádu, výlet sem jistě stojí za to. V okolí totiž najdeme spoustu dalších turistických atrakcí. Dechberoucí panorama si můžete prohlédnout z Ambrožovy vyhlídky, kde máte Labský důl, Kozí hřbety nebo krkonošskou Lysou horu jako na dlani. Vypravit se sem můžete po červené turistické trase, která spojuje Labskou boudu s Mohylou Hanče a Vrbaty. Občerstvit se můžete ve výše zmíněné Labské boudě, odkud taky vedou další turistické stezky a to zejména do západní části Krkonoš. Červená stezka vás zavede k prameni Labe, žlutá k zajímavým Sněžným jámám, kde máte výhled i k našim polským sousedům a modrou se pak dostanete na Mumlavské vodopády. Vydáte - li se druhým směrem modré stezky, můžete sestoupit do Labského dolu a případně dojít až do Špindlerova mlýna.

Milujete turistiku a rádi do ní zapojujete i děti? Ačkoliv je pro ně tato sportovní aktivita bezpochyby ideální, ne vždy je v jejich očích zábavná. Abyste z výšlapu měli příjemný zážitek všichni, myslete na to, že dítě potřebuje mít jasný cíl. To však neznamená, že s ním musíte lámat rekordy. Během túry je třeba dělat pravidelné přestávky, které by měly zabírat zhruba polovinu času výšlapu. Mezitím, co budete při pauze pozorovat rostliny a zvířata, vytáhněte z batohu Emco ovesné sušenky, které jsou ideální sladkou svačinkou. "Pokud se věnuje dítě nějaké sportovní aktivitě, vydá energii a tu je třeba společně s živinami doplnit," uvádí nutriční terapeutka Jitka Laštovičková a dodává: "Určitě nezapomínejte dávat svačiny dětem po výkonu, např. banán, menší balení jogurtového nápoje, nebo menší porci kvalitních sušenek bez polevy."

 

 

 

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Vánoční trhy - Hospital Kuks

16.11.2019 - 17.11.2019
Barokní areál Kuks

Dva předadventní listopadové víkendy se barokní areál zaplní více než stovkou stánků s tradičním vánočním zbožím,…

Vánoční trhy - Hospital Kuks

23.12.2019 - 24.12.2019
Barokní areál Kuks

Dva předadventní listopadové víkendy se barokní areál zaplní více než stovkou stánků s tradičním vánočním zbožím,…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

čtvrtek 14. listopad

Dnes má svátek Sáva

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete