Statistika našeho portálu

  • 91 101 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 176 Míst a památek

Posázavský pacifik - na cesty s Emcem

Český Šternberk

V souvislosti s Posázavským pacifikem si kdekdo rád zavzpomíná na svá mladá trampská léta, kdy vlakem brázdil kaňon řeky Sázavy.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Posázavský pacifik
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Benešov
Obec
Český Šternberk

Fotogalerie k článku

V souvislosti s Posázavským pacifikem si kdekdo rád zavzpomíná na svá mladá trampská léta, kdy vlakem brázdil kaňon řeky Sázavy. Mladším ročníkům řekneme, že pod jménem Posázavský pacifik se vlastně ukrývají dvě železniční tratě. Tuto přezdívku jim dali trampové, kteří se v nádherné posázavské krajině nechali unášet za hranice všedních dnů již od 20. let 20. století. Konkrétně se jedná o trať číslo 210 spojující Prahu - Vrané a Čerčany (s odbočkou na Dobříš) a trať číslo 212 s trasou Čerčany - Kácov- Světlá nad Sázavou. O celou myšlenku se zasadilo hnutí Posázavský Pacifik jehož cílem je ukázat lidem krásy a tradici posázavské železnice.

Trať s číslem 210 začíná v pražských Vršovicích. Byla zde vybudována proto, aby spojovala Prahu s nedalekým modřanským cukrovarem. Později bylo rozhodnuto trasu dále rozšířit, to přineslo v době tehdejšího Rakouska - Uherska rozvoj středočeských oblastí Posázaví a Brd.  Původně měla tato trasa hospodářský význam, později ale začala využívat cestovního ruchu, protože zpřístupnila romantické scenérie zdejších oblastí a na začátku století se pak stala důležitým článkem v rozvoji trampingu v okolí Prahy.

Trať nesoucí číslo 212 vedoucí z Čerčan přes Český Šternberk až do Světlé nad Sázavou, podobně jako její sestra ,,dvě stě desítka” vznikala také na etapy. Původně byl konečnou stanicí Kácov, ale to nebylo na dlouho. Když se pak trať na začátku 20. století prodloužila až do Světlé nad sázavou, bylo budování posázavských tratí završeno a okolí se tak otevřelo jak novým hospodářským možnostem, tak cestovnímu ruchu.

Za takovým výletem se ale můžete vypravit i dnes.  Externí železniční dopravce se stejnojmenným názvem nabízí možnost uspořádání výletu s historickými vozy, pořádá příležitostné jízdy či spravuje některé sezónní turistické vlaky. Na tratích, zejména na 212, se kromě pravidelného provozu uskutečňuje řada historických a svátečních jízd, nejznámější jsou nejspíše Posázavské linky. Většina z nich se koná ve spojení se zajímavými kulturními akcemi jako je Sázavská pouť či při příležitosti svátků a významných dnů.

Ve středočeském Posázaví je toho mnoho k vidění. Výlet si tak můžete spojit s návštěvami takových klenotů jako jsou hrad Český Šternberk, vojenské muzeum v Lešanech nebo Sázavský klášter. Pro milovníky piva samozřejmě nezapomeneme zmínit pivovary Velké Popovice a Kácov.

Milujete turistiku a rádi do ní zapojujete i děti? Ačkoliv je pro ně tato sportovní aktivita bezpochyby ideální, ne vždy je v jejich očích zábavná. Abyste z výšlapu měli příjemný zážitek všichni, myslete na to, že dítě potřebuje mít jasný cíl. To však neznamená, že s ním musíte lámat rekordy. Během túry je třeba dělat pravidelné přestávky, které by měly zabírat zhruba polovinu času výšlapu. Mezitím, co budete při pauze pozorovat rostliny a zvířata, vytáhněte z batohu Emco ovesné sušenky, které jsou ideální sladkou svačinkou. "Pokud se věnuje dítě nějaké sportovní aktivitě, vydá energii a tu je třeba společně s živinami doplnit," uvádí nutriční terapeutka Jitka Laštovičková a dodává: "Určitě nezapomínejte dávat svačiny dětem po výkonu, např. banán, menší balení jogurtového nápoje, nebo menší porci kvalitních sušenek bez polevy."

 

Zapojte se s Emcem do soutěže!

Chystáte se vyrazit s dětmi za dobrodružstvím, ale jako vždy tápete nad tím, co s sebou sbalit dobrého? Každý rodič ví, že takový výlet dá jednomu pořádně zabrat, a proto je velmi důležité mít při ruce občerstvení, které hladové krky nasytí. Ne každý však sáhne po zdravé variantě. I vy ještě před každým výletem smažíte řízky? Nenechte svou výpravu náhodě a zapojte se do soutěže o Emco produkty, které oceníte na každém výletě.

 

 

SOUTĚŽTE O:

1 místo: produktový box Rozbal to na cestách

2 místo: batoh s produkty na cesty

3 místo: svačinový box s 6 balením sušenek

 

SOUTĚŽNÍ OTÁZKA:

Jakým spojením vznikl název společnosti Emco?

  1. "Em" podle počátečního písmena syna Martina a "co" podle anglického výrazu company
  2. "Em" jako první písmeno slova meruňka a "co" podle anglického výrazu cooperation
  3. "Em" podle slova emulze a "co" podle slova cornflakes

Nápovědu hledejte na www.emco.cz

Správné odpovědi zasílejte na soutez@atlasceska.cz, výherce a další soutěž naleznete na této stránce každý týden.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Workshopy pro děti 6-9 let v Centru…

19.11.2019 - 19.11.2019
Týnec nad Sázavou

Rodiče, děláte maximum a přesto se něco u vašich dětí nelepší? Co využít komplexní systém propojení levé a pravé…

(Před) Vánoční turnaj smíšených dru…

23.11.2019 - 23.11.2019
Týnec nad Sázavou

Volejbalový turnaj smíšených družstev 4+2 za účasti minimálně pěti družstev. Vstup zdarma. Místo konání akce: Sportovní…

CZECH IT- křest alba - Týnec nad Sá…

23.11.2019 - 23.11.2019
Týnec nad Sázavou

V sobotu 23.11. pokří dlouho připravované album TO THE STARS. Můžete se těšit na světelnou show, speciální hosty a také…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 17. listopad

Dnes má svátek Mahulena

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete