Statistika našeho portálu

  • 91 106 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 176 Míst a památek

Výlet s Emcem k perle Českého Švýcarska Pravčické bráně

Hřensko

Vydejte se s Emco na výlet k Pravčické bráně! Odměnou vám bude pohled na největší přírodní bránu v Evropě a skalní útvary Českého Švýcarska.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Pravčická brána
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Děčín
Obec
Hřensko

Fotogalerie k článku

Národní přírodní památka Pravčická brána je opravdovým unikátem na celém našem kontinentu – oblouk, pod kterým se budete procházet, se klene ve výšce 21 m a má rozpětí 26,5 m. Tento symbol Národního parku České Švýcarsko je výsledkem milióny let trvajícího zvětrávání skalního masivu a odnosu jeho méně pevných částí.

K Pravčické bráně se dostanete dvěma přístupovými cestami pro pěší. Pokud si zvolíte kratší, ale zato náročnější trasu, vydejte se z Hřenska 2 kilometry po silnici po červené turistické značce a odbočte u křižovatky Tři prameny. Lesní cestou skrz Dlouhý důl dorazíte po 2,5 kilometrech až k Pravčické bráně. Pokud dáváte přednost méně náročnému terénu s mírným stoupáním, doporučujeme výlet odstartovat z Mezní Louky, po červeně značené lesní stezce. Gabrielina stezka vás provede nejkrásnějším okolím Pravčické brány s mnoha skalními věžemi. Na 5,3 km dlouhé trase naučné stezky naleznete 12 informačních panelů zaměřených na přírodní poměry a kulturně-historické zajímavosti.

Pravčická brána je již od konce 18. století jedním z nejnavštěvovanějších míst regionu, oblíbeným výletním místem byla zejména pro malíře a navštívil ji také dánský spisovatel Hans Christian Andersen. Bohužel narůstající počet návštěvníků způsoboval zvýšenou erozi oblouku a v roce 1982 byl vstup turistů na vršek bránu zakázán. I přesto má výlet k Pravčické bráně co nabídnout.

V okolí Pravčické brány naleznete několik vyhlídek na skalní útvary Českého Švýcarska a dohlédnout můžete až do sousedního Německa. Nevynechejte ani odpočinek se svačinou v podobě ovesných sušenek Emco u výletního zámečku Sokolí hnízdo, který byl vybudován v roce 1881 na úpatí Pravčické brány a pyšní se stylovou restaurací s původním zdobením dřevěných stěn a stropu. Dnes se v prvním patře nachází galerie fotografií Juliuse Puflera.

Milujete turistiku a rádi do ní zapojujete i děti? Ačkoliv je pro ně tato sportovní aktivita bezpochyby ideální, ne vždy je v jejich očích zábavná. Abyste z výšlapu měli příjemný zážitek všichni, myslete na to, že dítě potřebuje mít jasný cíl. To však neznamená, že s ním musíte lámat rekordy. Během túry je třeba dělat pravidelné přestávky, které by měly zabírat zhruba polovinu času výšlapu. Mezitím, co budete při pauze pozorovat rostliny a zvířata, vytáhněte z batohu Emco ovesné sušenky, které jsou ideální sladkou svačinkou. "Pokud se věnuje dítě nějaké sportovní aktivitě, vydá energii a tu je třeba společně s živinami doplnit," uvádí nutriční terapeutka Jitka Laštovičková a dodává: "Určitě nezapomínejte dávat svačiny dětem po výkonu, např. banán, menší balení jogurtového nápoje, nebo menší porci kvalitních sušenek bez polevy."

 

 

Mapa

Zajímavé akce v okolí

30 let od sametové revoluce - Děčín

10.11.2019 - 17.11.2019
Děčín

Výstavy, koncerty a průvod k připomenutí 30. výročí Sametové revoluce v Děčíně.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 17. listopad

Dnes má svátek Mahulena

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete