Statistika našeho portálu

  • 90 073 Akcí v kalendáři
  • 5 378 Ubytovacích zařízení
  • 24 168 Míst a památek

Cesta na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd Lysou horu

Malenovice

Neopakovatelný výhled na hřebeny a údolí Beskyd, Jeseníky až po Západní a Vysoké Tatry vás čeká z vrcholku Lysé hory v Beskydech.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Až budete mít chuť na pořádný výšlap, určitě se vydejte na královnu Moravskoslezských Beskyd – Lysou horu. Na vrcholku Lysé hory se nachází meteorologická stanice, televizní vysílač, pracoviště horské služby, několik horských chat a občerstvovacích zařízení. Najdeme zde také pamětní desky věnované turistům, kteří zahynuli za okupace.

Turistická cesta na vrchol Lysé hory

Výstup nahoru zahájíme v obci Malenovice. Pokud jedete autem, můžete jej zdarma zaparkovat u restaurace Rajská bouda. Jestliže jedete autobusem, vystupte na konečné Malenovice-Satina. Na vrchol Lysé hory se zvolna vydáme po žluté turistické značce. Asi po půl kilometru můžeme mírně sejít z cesty a podívat se na nádherné Slatinské vodopády, z naší cesty jsou poměrně dobře dostupné, stačí se na chvíli odpojit od trasy a jít podél potoku. Od rozcestníku, na kterém se napojíme zpět na původní trasu, začíná o něco prudší stoupání lesní kamenitou cestou. Za nedlouho potkáme vyhlášenou hospůdku U Veličků. Půjdeme-li dále po žluté trase, narazíme na jeskyně zvané Ondrášovy díry. Tyto jeskyně jsou bohužel veřejnosti nepřístupné, nezbývá nám tak nic jiného, než si je prohlédnout zvenku. Důležitým bodem naší túry je Lukšinec, a to proto, že odsud už budeme následovat červenou turistickou značku (ta původně začíná v Ostravici, odkud se můžete na Lysou horu také vydat). Od Lukšince se nám cesta dost klikatí, za to nám ale nabízí ty nejkrásnější výhledy na celé okolí Beskyd. Za nedlouho už spatříme také vrchol hory, na kterém se tyčí televizní vysílač. Odtud už je to k vytouženému cíli necelý kilometr. 

Pokochejte se výhledem do okolí

Na vrcholu na nás samozřejmě čeká mimo výhledu do širého okolí a také zasloužené občerstvení. Z vrcholu Lysé hory je vidět na všechny strany, v merku tady máme například vrcholy Kobylanka, Zimný, Malchor nebo Smrčina. Je možné, že se vám na Lysé hoře zalíbí a vy nebudete chtít jít dolů, v takovém případě se můžete ubytovat v jedné z horských chat, které se na vrcholu nachází. 

Až na vrcholky hor i s dětskými nožičkami

Milujete turistiku a rádi do ní zapojujete i děti? Ačkoliv je pro ně tato sportovní aktivita bezpochyby ideální, ne vždy je v jejich očích zábavná. Abyste z výšlapu měli příjemný zážitek všichni, myslete na to, že dítě potřebuje mít jasný cíl. To však neznamená, že s ním musíte lámat rekordy. Během túry je třeba dělat pravidelné přestávky, které by měly zabírat zhruba polovinu času výšlapu. Mezitím, co budete při pauze pozorovat rostliny a zvířata, vytáhněte z batohu ovesné sušenky, které jsou ideální sladkou svačinkou. "Pokud se věnuje dítě nějaké sportovní aktivitě, vydá energii a tu je třeba společně s živinami doplnit," uvádí nutriční terapeutka Jitka Laštovičková a dodává: "Určitě nezapomínejte dávat svačiny dětem po výkonu, např. banán, menší balení jogurtového nápoje, nebo menší porci kvalitních sušenek bez polevy."

 

SOUTĚŽTE O:

1 místo: produktový box Rozbal to na cestách

2 místo: batoh s produkty na cesty

3 místo: svačinový box s 6 balením sušenek

SOUTĚŽNÍ OTÁZKA:

Používá firma Emco do svých výrobků palmový olej?

a) Ano, používá a hodně

b) Firma to neřeší

c) Ne, ve své výrobě PO nepoužívá

Nápovědu hledejte na www.emco.cz

Správné odpovědi zasílejte na soutez@atlasceska.cz, výherce a další soutěž naleznete na této stránce každý týden.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Výstup na Lysou horu Lysohorská nej…

05.10.2019 - 05.10.2019
parkoviště u Rajské…

Zdolejte královnu Moravskoslezských Beskyd Lysou horu s průvodcem a nenechte si tak ujít netradiční výstup s prohlídkou…

Gastrovice - Ostravice

20.09.2019 - 20.09.2019
Ostravice

Výjimečný víkend je připraven pro milovníky dobré kuchyně, minipivovarů a regionálních produktů v obci Ostravice v…

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

21.09.2019 - 21.09.2019
ZUŠ Frýdek-Místek,…

Společenství Josefa Zezulky Vás zve na setkání s biotronikou, v rámci Duchovní univerzity Bytí.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

čtvrtek 19. září

Dnes má svátek Zita

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete