Mapa kraje cr Karlovarská kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Středočeský Plzeňský kraj Jihočeský kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Kraj Vysočina Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlinský kraj Praha

Česká republika dostává mnoho přívlastků, které ji, ať už výstižně nebo méně výstižně, charakterizují. Na některé být hrdi moc nemůžeme, některé naopak bereme s úsměvem a přikývnutím. Ale tvrzení, že Česká republika je pohádkovou zemí hradů a zámků přijímáme s hrdostí a naprostým souhlasem.

Na území našeho státu se totiž nachází stovky rozpadlých zřícenin, malebných tvrzí, majestátních hradů a překrásných zámků. Na tento odkaz našich předků jsme náležitě hrdi, pečujeme o něj a velmi rádi tyto objekty navštěvujeme. Množství dochovaných hradů a zámku je důkazem bohaté historie naší vlasti a zároveň nám dává obrázek o tom, jak žili naši předci.

Na území Čech, Moravy a Slezska se dochovaly všechny typy středověkých hradů a zámků. Některé stavby jsou slohově čisté, některé prošly několika přestavbami. Některé se proměnily v romantické zříceniny, jiné se zase dochovaly ve své původní kráse. Můžeme navštívit ranná feudální sídla obranného charakteru budovaná na špatně přístupných místech. Dalšími zástupci jsou již ranně gotická sídla, stavěná králi či šlechtou, která neměla pouze obranný charakter, ale byla již reprezentativní.

Na pomyslné časové ose se dostaneme do začátku novověku, kdy se mění způsob života, šlechta přestavuje hrady na pohodlnější renesanční zámky a obklopuje se parky a zahradami. Postupem času si šlechta žádá ještě větší komfort a krásu. Ke slovu se dostává baroko a empír.

V současnosti je většina hradů a zámků v České republice v rukou státu a veřejnosti přístupná. Nabízejí bohaté interiéry a vzácné umělecké sbírky. V letních sezónách se na nich zpravidla pořádají doprovodné programy v podobě nočních prohlídek, středověkých turnajů, jarmarků a koncertů. O nich přináší informace naše sekce Kalendář akcíAtlas Česka vám přináší inspiraci pro návštěvu hradů a zámků. V doprovodných textech a mnoha desítkách fotografií si můžete vybrat ten, který navštívíte. Kromě toho vám také přinášíme i možnosti ubytování, mapy, turistické informace a tipy na další zajímavosti v lokalitě.

Hrady

Souhradí Točník a Žebrák
Vydejte se spolu s Atlasem Česka na prohlídku středověkých hradů, majestátně se vypínajících nad územím celé České republiky. Dostane se vám zde všech turisticky důležitých informací, dějinných souvislostí i přitažlivých legend a pověstí. Jako bonus pak přidáváme aktuální kalendář pravidelných kulturních akcí konaných na jednotlivých hradech.
Česká republika

Zámky

zámek Červená Lhota
České a moravské zámky patří k nejnavštěvovanějším památkám České republiky. Atlas Česka pro vás sestavil kompletní portrét těchto romantických a čarokrásných staveb, okořeněný všemi důležitými informacemi z jejich historie i současnosti. Vybírat můžete i z aktuální nabídky pravidelných akcí konaných v jednotlivých zámeckých areálech.
Česká republika

Zříceniny

Zřícenina hradu Landštejn
Atlas Česka si vás dovoluje pozvat na okouzlující procházku po architektonických zříceninách Čech a Moravy, uchvacujících svou romantizující malebností a historickou atmosférou. Každý z vás si pak jistě vybere z bohaté nabídky top kulturních akcí, konaných často v malebném prostředí obklopujícím jednotlivé objekty.
Česká republika

Tvrze

Tvrz Cukenštejn
Vžijte se prostřednictvím našeho průvodce do role středověkého šlechtice, obdivujícího architektonickou dokonalost a geografickou pestrost některé z mnoha desítek tvrzí, zdobících svou noblesností celé území České republiky. Jistě vás pak potěší i bohatá nabídka kulturních akcí, které se v areálech jednotlivých opevněných sídel pořádají v průběhu celého kalendářního roku.
Česká republika