Mapa kraje cr Karlovarská kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Středočeský Plzeňský kraj Jihočeský kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Kraj Vysočina Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlinský kraj Praha

Česká republika se může pyšnit mnoha krásnými památkami, které jsou součástí její bohaté historie a ukazují na velkou kulturní tradici jejích obyvatel. Mapa České republiky je plná dochovaných historických měst, starobylých hradů, reprezentativních zámků, majestátních katedrál a nádherně vyzdobených kostelů. Ale 12 českých památek má punc výjimečnosti. 12 českých památek se může pyšnit zájmem a pozorností, který jim zajišťuje členství na prestižním Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Česká republika - kulturní velmoc

UNESCO je anglická zkratka názvu United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, což znamená Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. UNESCO prosazuje názor, že je nezbytné chránit nejen materiální výtvory let minulých, ale i jedinečné úkazy vytvořené přírodou. V roce 1972 byla pod patronací UNESCO uzavřena Úmluva o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví. Označení památky, případně přírodní rezervace, symbolem UNESCO je dokladem, který znamená, že se jedná o něco výjimečného a jedinečného, o něco, co je celosvětovým dědictvím a co se má dochovat i generacím budoucím. Česká republika ratifikovala mezinárodní Úmluvu o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví v roce 1991 a od té doby bylo zapsáno na Seznam UNESCO 12 památek stojících na našem území a 6 přírodních rezervací. Když si uvědomíme, že na celém světě je na Seznamu světového dědictví 740 kulturních a přírodních památek, tak Česká republika se ze svými 18 právem řadí mezi světové kulturní velmoci.

Dvanáct českých divů světa

12 českých UNESCO památek je svým složením pestrých a rozmanitých, stejně jako jsou pestré a rozmanité dějiny Českého státu. Značkou UNESCO se tak může pyšnit pět měst s dochovaným historickým jádrem. Je to hlavní město Praha, Český Krumlov, Kutná Hora, renesanční Telč a unikátně dochovaná židovská čtvrť v Třebíči. Bohatě zastoupené je české baroko. To reprezentuje Sloup Nejsvětější trojice v Olomouci, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře a arcibiskupský zámek se zahradou v Kroměříži. Dále jsou na seznamu renesanční arkádový zámek v Litomyšli, unikátní Lednicko-valtický areál, ves Holašovice se zachovalou architekturou selského baroka z 19. století a funkcionalistická vila Tugendhat v Brně.

Neváhejte a navštivte dvanáct českých divů, jejichž koncentrace na tak malém území je ve světě unikátní.