Praha jako hlavní město České republiky získala za dobu svého vývoje desítky rozmanitých přezdívek, mezi které patří například „Praha stověžatá, Praha – matka měst či Praha – pokladnice umění“. Pravdivost posledního uvedeného označení bychom vám rádi dokázali kompletním výčtem významných uměleckých děl, zdobících svou jedinečností území našeho hlavního města Prahy.

Těšit se můžete na představení malebných sochařských děl, vodních kašen a fontán, honosných sloupů, nápaditých znaků a erbů, nadčasových hodin, starobylých zvonic a zvonů, cenných pokladů a pokladnic či ukázek z jedinečného funebrálního umění. Všechny tyto položky jsou rozděleny v přehledných kategoriích, ve kterých můžete listovat pomocí jednoduchého filtru. Věříme, že si každý z vás vybere umělecké dílo dle vlastního vkusu a obohatí své znalosti a vědomosti.

Sochy, sousoší, plastiky

O České republice

Noblesnost a krása našeho hlavního města je neodmyslitelně spjata se stovkami rozmanitých soch, sousoší a plastik, která zde reprezentují staletí kulturního vývoje. Vydejte se společně s Atlasem Česka na poučný a zároveň zábavný výlet za poznáváním těchto jedinečných uměleckých skvostů, které přitahují pozornost všech návštěvníků Prahy.

Při delším pobytu v našem hlavním městě se vám může hodit i nabídka ubytování, která zahrnuje prověřené hotely, penziony, apartmány a další rekreační objekty.

Česká republika

Kašny, fontány, vodotrysky

Křižíkova fontána
Vydejte se spolu s Atlasem Česka na osvěžující procházku po pražských kašnách, fontánách a vodotryscích, které svou nezpochybnitelnou uměleckou hodnotou utvářejí hypnotizující atmosféru našeho hlavního města. Chybět nebudou vyčerpávající informace o jednotlivých objektech i jejich tvůrcích, stejně jako bohatá fotodokumentace. Budeme rádi, když vás náš exkurz osvěží i v jiných, než sluncem prozářených dnech v nádherné Praze.
Česká republika

Kandelábry

Kandelábr

Architektonická krása Prahy je často utvářena detaily zdobícími hlavní turistická lákadla i odlehlá prostranství periferií. Takovými nenápadnými zajímavostmi jsou i pražské kandelábry, které dokazují kulturní vytříbenost jednotlivých tvůrců a spoluvytvářejí romantickou atmosféru Prahy.

Atlas Česka pro vás připravil přehledný výčet těch nejzajímavějších společně s bohatou fotodokumentací. Chystáte-li se na návštěvu Prahy, jistě se vám bude hodit i nabídka možností ubytování, zahrnující kvalitní hotely, luxusní penziony i útulné apartmány.

Česká republika

Sloupy

Sloup panny Marie na Hradčanech
Mezi nejzajímavější pražské památky patří rozmanité sloupy, které jsou základními architektonickými prvky již od doby dávného starověku. Atlas Česka vás v této sekci seznámí s historickými i moderními sloupy, které zdobily či zdobí centrum Prahy i okrajové čtvrtě. K tomu všemu přibude i bohatý příliv informací a patřičná fotodokumentace. Jen na vás pak bude, zda se za poznáváním jednotlivých pražských sloupů vydáte i osobně či si vystačíte s naším komplexním průvodcem.
Česká republika

Malby a fresky

Boj pražanů se švédy na Karlově mostě
Chcete-li se lépe zorientovat v bohaté nabídce pražských výstavních prostor a galerií, které obsahují rozmanité malby a fresky, ocitli jste se na správném místě. Ještě více tuto sekci ocení milovníci maleb a fresek zdobících rozličné pražské památky. Mnohé z nich byly v posledních letech důkladně a nákladně zrekonstruovány, čímž jejich atraktivita pro návštěvníky Prahy ještě vzrostla. Přejeme vám příjemnou procházku a pro případné zájemce přinášíme i přehled možností ubytování v našem hlavním městě.
Česká republika

Znaky a erby

Kanovnický dům
Poetika historického centra Prahy je spoluutvářena i desítkami znaků a erbů, které zdobí převážně významné šlechtické a církevní objekty. Atlas Česka by vám rád v této kategorii představil ty nejzajímavější z nich, spolu s vyčerpávajícími informacemi o historickém vývoji každého z nich. Těšit se můžete i na náležitou fotodokumentaci, bez které by výčet jednotlivých znaků a erbů nemohl být úplný.
Česká republika

Hodiny

Hodiny na chrámu sv. Víta
Rozdělení jednotlivých částí dne bývalo odnepaměti spojováno s pohybem slunce po obloze a život zvláště středověkých lidí se dle něj bezmezně řídil. Obrat v tomto vnímání času přinesly až dnes již klasické hodiny, umisťované později na důležitá místa v rámci jednotlivých měst. Atlas Česka si vás dovoluje pozvat na procházku po nejcennějších a nejzajímavějších pražských hodinách, které jsou často umístěny na významných architektonických objektech, které si zajisté zaslouží vaši pozornost.
Česká republika

Zvonice

Zvonkohra na Loretě
V období středověku hrály zvonice klíčovou roli při oznamování důležitých událostí týkajících se života středověké společnosti. Do dnešních dnů jsou různé zvonice ozdobou našeho hlavního města a osvěžují často monotónní zvuky provázející život v Praze. Autorský tým Atlasu Česka pro vás sesbíral všechny důležité informace o funkčních i historických zvonicích, které vám zde předkládá ve vyčerpávajícím přehledu.
Česká republika

Zvony

Zvon Zikmund
Zvony tvoří nezaměnitelnou součást uměleckého dědictví historických generací našich předků, pro které měly klíčový význam při oznamování důležitých událostí v malých městečcích i velkých metropolích. Pražské zvony pak často mívají pohnuté a originální osudy, které bychom vám v této kategorii rádi představili. Těšit se můžete na inspirující výlet do minulosti i přítomnosti desítek takových zvonů, které si vybudovaly respekt nejen hlubokým tónem, ale i uměleckou autenticitou.
Česká republika

Pokladnice, poklady a klenoty

Svatováclavská koruna Karla IV.
Kulturní dědictví generací našich předků se snad nejviditelněji zhmotňuje v nádherných klenotech, pokladnicích a pokladech, které uchovávají vybraná místa po celé České republice. V Praze se logicky nachází největší koncentrace těchto vzácných děl, dokumentujících schopnosti a kreativitu umělců dávných staletí. Atlas Česka vás provede po těch nejblyštivějších klenotech uchovávaných ve sbírkách našeho hlavního města.
Česká republika

Funebrální umění

 Funebrální umění
Místa posledního odpočinku generací našich předků jsou často lemovány výjimečnými uměleckými výtvory sochařů, architektů a malířů, kteří inspiraci pro výtvory funebrálního umění hledali v odkazu života a díla jednotlivých zemřelých osobností. V této sekci bychom vám rádi představili výčet těch nejvzácnějších výtvorů funebrálního umění v Praze, které nám připomínají odkaz a dovednosti našich předchůdců.
Česká republika