Expozice české loutky a cirkusu, která je umístěna do prostor rekonstruovaného renesančního domu na historickém náměstí v Prachaticích, je pod patronací Národního muzea.

Návštěvník se zde seznámí s dějinami českého loutkářství. Tomu je věnována první část expozice, která nabízí průřez historií české loutky od nejstarších loutkářů přes rodinná a spolková divadla, divadla cestujících rodinných společností až k profesionálním scénám. Kromě tradičních Čertů a Kašpárků z dílen lidových loutkářů se návštěvníci mohou těšit na díla takových mistrů, jakými byli M. Aleš, V. Sucharda nebo J. Trnka. V jednotlivých sálech je navozena atmosféra dětských pokojíčků, mikulášských trhů i inscenací slavných loutkových her.

V rámci druhé expozice je poprvé v ČR prezentována historie cirkusů, varieté a kouzelnictví. Vystaveny jsou nejen plakáty, fotografie, dokumenty, ale návštěvník se ocitne v cirkusové manéži s hrazdami, perskou tyčí, jednokolkami, žonglérským náčiním a s cirkusovými kostýmy. Vystavené historické magické rekvizity a aparáty - nejstarší z 1. poloviny 19. století - ožívají v rukou předních českých kouzelníků ve filmové projekci. Dějiny českého cirkusu dokumentují takové exponáty jako frak Karla Kludského, 80 let staré cirkusové náčiní nebo unikátní model cirkusu Alfa v měřítku 1:43. Vývoj cirkusových disciplin dokumentují např. motocykl, na kterém jezdili medvědi s Cibulkou, jednokolky, akrobatické nářadí, koňské a medvědí postroje a jiné historické relikvie cirkusových dynastií.

V žádném jiném českém muzeu není vystavena historická putovní atrakce – panoptikum s voskovými hlavami historických osobností i s pohyblivou mořskou pannou.


Stálé expozice

  • Loutkářská část: marionety a dekorace, grafický materiál.
  • Cirkusy a varieté: náčiní, kostýmy, grafický materiál.


Na co se můžete těšit

  • Expozice loutkářství, kouzelnictví a cirkusů 18., 19. a 20. století
  • Loutky lidových loutkářů i Mikoláše Alše či Jiřího Trnky
  • Kolekce loutek Arnošty Kopecké, vnučky legendárního Matěje Kopeckého
  • Loutkové divadélko pro každého návštěvníka
  • Expozice cirkusů – první v ČR: artistické náčiní, kostýmy, plakáty a fotografie
  • Historické cestovní panoptikum (cca 1890) – jediné svého druhu v ČR, pohyblivá mořská panna
  • Model cirkusu Alfa, frak Karla Kludského, artistické náčiní, motocykl, na kterém jezdili Medvědi s Cibulkou, jednokolky, hrazdy – vše v ozvučené manéži
  • Kouzelnické servanty – poodhalení kouzelnických tajemství

 

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích je stálou expozicí Národního muzea.