Statistika našeho portálu

  • 102 013 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Skanzeny - Turistické cíle

Skanzeny a archeoparky ČR. Čas běží rychle. To co bylo dříve běžné, je dnes již historickou kuriozitou. Bouřlivé změny, které přineslo devatenácté a zejména dvacáté století, vedly téměř k zániku tradiční české vesnice a lidové architektury.

V posledních desetiletích je tak jednou ze snah památkářů a etnografů toto dědictví uchovat a dosáhnout toho, aby je mohly obdivovat i budoucí generace. Vzhledem k tomu, že není možné tyto vzpomínky na minulost ponechat v místech jejich původního umístění a také je není možné pro jejich velké rozměry soustřeďovat v klasických muzeích, jsou od 60. let 20. století vytvářena muzea pod širým nebem. Takovýmto muzeím se říká skanzeny a jejich počet i obliba neustále roste. Nejstarší český skanzen, nebo jinými slovy národopisné muzeum, bylo založeno arcivévodou Ludvíkem Salvátorem Toskánským už okolo roku 1900 v Přerově nad Labem. Později našel své následovníky. K těm nejznámějším patří jistě Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm či Strážnici.

Jejich rostoucí obliba a také znovu podnícený zájem o historii, přinesl v posledních letech velké zpestření nabídky. Skanzeny se tak už nevěnují pouze lidovým stavbám, ale přinášejí nahlédnutí i do původních výrobních procesů, těžby a dolování drahých kovů či uhlí nebo dopravy. Takové skanzeny nalezneme např. v Příbrami, Ostravě nebo Zlatých Horách.

Velmi oblíbenými, hlavně mezi dětmi, se staly také archeoparky či repliky pravěkých vesnic nebo středověkých sídel. Zde doslova před očima ožívá historie a v nabídce těchto objektů většinou bývá i možnost si vypůjčit dobové kostýmy či si na vlastní kůži vyzkoušet původní výrobní postupy. Mezi nejkrásnější patří archeopark v Prášilech, Curia Vítkov nebo pražská Řepora. Právě toto je výrazným znakem všech skanzenů. Je to sice muzeum, ale živé. Nenajdeme zde vitrínky a exponáty, ale reálný život našich předků. Proto jsou častým cílem školních výletů, protože zejména děti by měly vidět, jak ještě nedávno žily třeba jejich prababičky.

Ještě vám dlužíme odkud se vzalo exotické slovo skanzen. Výraz pochází ze švédského skansen, což znamená hradby, a to podle parku ve Stockholmu, kde bylo první takovéto muzeum lidových staveb v roce 1891 založeno. Atlas Česka vám přináší komplexně zpracovaný přehled všech českých skanzenů a archeoparků. To vše s doprovodnými texty, fotografiemi, nabídkou ubytování v blízkém okolí, možností dopravy a tipy na akce v lokalitě.

Zobrazuji výsledky 1 - 10 z celkem 44

Skanzen Vysoký Chlumec

29.04.2022 Vysoký Chlumec

Muzeum vesnických staveb středního Povltaví Od roku 1999 buduje Hornické muzeum Příbram regionální "skanzen" - Muzeum vesnických staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci u Sedlčan na ploše 3 ha. Do přírodního areálu v údolí potoka jsou přenášeny hodnotné vesnické stavby, které by na svém původním místě zanikly. Jde o…

Hornický skanzen Žacléř

11.11.2018 Žacléř

Návštěvníci v rámci prohlídky navštíví špinavé šatny (řetízkárnu), kde horníci započali svou směnu a vydají se přes cáchovnu do šachetní budovy jámy Jan, ve které je možnost se z vozíkového oběhu vydat na 52 metrů vysokou těžní věž Jan. Z věže se naskytne panoramatický výhled na Krkonoše včele se Sněžkou a Vraní hory se Špičákem, ale i…

Archeopark Chotěbuz

20.02.2017 Chotěbuz

Archeologická lokalita Chotěbuz-Podobora je jednou z nejvýznamnějších pravěkých a raně středověkých památek Těšínského Slezska. Archeopark vznikl tam kde dříve bývalo opevněné hradisko z doby ještě před příchodem Slovanů, v tzv. halštatském období. Bylo to mohutné trojdílné hradiště, pod kterým tekla řeka Olše. Hradisko v Podoboře bylo…

Podorlický skanzen Krňovice

19.01.2017 Třebechovice pod Orebem

Podorlický skanzen Krňovice vzniká od roku 2002 v těsném sousedství Přírodního parku Orlice.V areálu postupně rostou zajímavé stavby z našeho regionu. K vidění jsou domy venkovského i městského typu z Královéhradecka a podhůří Orlických hor. Objekty jsou přenášené z původních lokalit, kde jim hrozil zánik, ale vznikají i rekonstrukce…

Skanzen Pertoltice - Lidové stavby

13.03.2013 Pertoltice

Jádrem skanzenu jsou historické stavby zachované na původním místě - hrázděný Haslerův (památkově chráněný) dům z konce 18.st (příslušenstvím domu mladší stodola z režného zdiva) a kovárna z roku 1893. Součástí je expozice života na vesnici, řemeslnické a zemědělské náčiní, dále ukázky tradičních zvyků a řemesel - vaření v černé kuchyni…

Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem

26.02.2012 Přerov nad Labem

Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem představuje prostřednictvím lidové architektury lid a lidovou kulturu z oblasti středního Polabí od poloviny 18. do poloviny 20. století. Jeho prvopočátky se datují do sklonku 19. století a jsou spojeny s osobností majitele přerovského panství, prince Ludvíka Salvátora z toskánské habsburské…

Zlaté Hory - Údolí ztracených štol

14.08.2011 Zlaté Hory

Městečko Zlaté Hory na Jesenicku proslulo ve středověku díky svým nalezištím zlata v blízké říčce Olešnici, kolem které byly budovány štoly. V současnosti se v tomto romantickém kraji buduje replika středověkého hornického městečka s naučnou stezkou. Říká se mu Údolí ztracených štol a má přiblížit život a těžbu horníků. Návštěvníci zde…

Štáflova chalupa v Havlíčkově Brodě

02.10.2010 Havlíčkův Brod

Štáflova chalupa je ojedinělá ukázka stavení venkovského typu, tzv. středověký typ dřevěného domu. Můžeme ji navštívit v Havlíčkově Brodě, v domě č.p. 2015. Dům, jehož nejstarší části jsou datovány do 16. století, prošel roku 1999 rekonstrukcí. V roubeném jádru stavby byla objevena starobylá dymná jizba s horním větracím otvorem pro…

Skanzen Solvayovy lomy

12.03.2010 Svatý Jan pod Skalou

Skanzen Solvayovy lomy, okres Beroun.

Skanzen Rapotín

22.02.2010 Rapotín

Unikátní, netypický a zcela zvláštní je areál zemědělského skanzenu, zooparku a veterán muzea u Havlíčků v Rapotín kousek od Šumperka. Areál se buduje z vyhořelé a silně zdevastované zemědělské usedlosti jako Zemědělský skanzen za záchranou rázu venkova, fauny a flóry přírody podhůří Jeseníků. Cílem je navázat a zachránit bohaté kulturní…

Kategorie

úterý 19. březen

Dnes má svátek Josef

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete