Rokokový lovecký zámeček Favorit stojí uprostřed rozlehlé obory mezi Jindřichovicemi a Šindelovou na Sokolovsku, Karlovarský kraj.

Historie zámečku

Zámek Favorit, dřív nazvaný „Mes idées“, nechal postavit ve 2. polovině 18. stol. hrabě František Antonín Nostic pro svou manželku Marii Alžbětu. Koncem 19. stol. byla původní stavba stržena. Pozdější majitel Jan Nostic nechal pak na stejném místě vybudovat nový pseudobarokní lovecký zámeček. Panství patřilo Nosticům do roku 1945.

Dispozice zámečku

Favorit je trojkřídlá budova, postranní křídla uzavírají čestný dvůr s předsunutým prostorem na sloupech. Před zámkem se nachází barokní kaple a socha sv. Huberta. Zámecký areál doplňují ještě hospodářská stavení a hájovna. Okolí loveckého zámečku tvoří nádherná krušnohorská příroda. Pod zámkem protéká říčka Skřiváň a zámeckou cestu směrem k obci Šindelová lemuje alej památných modřínů.

Tipy na výlet

Přímo u obce Šindelová se nachází přírodní památka kamenný hřib a zbytky vysoké pece. V nedalekém Nejdku najdete zříceninu hradu Nejdek, Národopisné muzeum. U obce Pernik můžete vystoupit na vrchol Dračí skály, u Abertam zase na rozhlednu Plešivec.

Ubytování najdete v Nejdku.