Moravskoslezské Beskydy jsou pohoří rozkládající se ve východní části České republiky podél slovenských hranic. Pohoří Moravskoslezských Beskyd je součástí tzv. Západních Karpat. Moravskoslezské Beskydy se rozkládají na území okresů Frýdek-Místek, Nový Jičín a Valašské Meziříčí. celé Moravskoslezské Beskydy patří do povodí Odry. Nejznámějšími řekami jsou Horní Bečva a Dolní Bečva, Ostravice a Morávka. Největšími vodními nádržemi jsou Šance a Morávka. Nejvyšším vrcholem tohoto pohoří je dobře známá Lysá hora vysoká 1 326 metrů. Na jejím vrcholu je vysílač. Původní Bezručova chata již v minulosti vyhořela, ale dnes se připravuje její obnovení. Dalšími nejznámějšími vrcholy Moravskoslezských Beskyd je pověstmi opředený Radhošť (1 129 m) se sochou slovanského boha slunce a hojnosti Radegasta. Tato socha však není přímo na vrcholu, ale nachází se o kousek dále směrem na Pustevny. Pustevny jsou sedlem mezi Radhoštěm a Tanečnicí (1 084 m). Dále k východu se tyčí masiv Smrku (1 276 m) a Malého Smrku (1 174 m). Dalšími za zmínku stojícími vrcholy jsou Velký Javorník (1 071 m) a Malý Javorník (839 m).

Tuto malebnou krajinu zdobí mozaika luk, pastvin, remízků a rozsáhlých lesů, valašské a goralské chalupy, ale i města a městečka se svým neopakovatelným kouzlem. Příroda je zde vskutku divoká, což dokresluje i výskyt některých druhů zvířat. Za zmínku stojí rys ostrovid, vlk a ojediněle se ze Slovenska zatoulavší se medvěd. Dokonalé přírodní krásy se tady prolínají s pestrou možností rekreačních aktivit pro každé roční období, pěší turistiku doplňuje hustá síť cyklostezek, krytých bazénů i letních koupališť, k dispozici jsou jízdárny, plachtění na rogalech a paragliding. Příznivci zimních sportů nedají na Beskydy dopustit díky vynikajícím sněhovým podmínkám.

Beskydy ovšem nejsou jen příroda, ale také historie a osobitá kultura. Počátek osídlení oblasti sahá do pravěku. Legendární jeskyně Šipka o tom poskytla řadu unikátních dokladů. Jednotlivá období vývoje zanechala na tváři měst, městeček i vesnic své stopy. Rozvoj řemesel a obchodu umožnil některým městům vystavět unikátní domy, dodnes dokládající zručnost renesančních i barokních stavitelů. Proslulý je valašský skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, Štramberská trúba s rozhlednou a řada zajímavých míst v podhůří - Kopřivnice s muzeem historických automobilů Tatra, kloboučnické muzeum v Novém Jičíně, sklářské hutě v Karolince anebo mohutný hrad Hukvaldy. Půvaby Beskyd si můžete vychutnat i nad místními specialitami, které by vždy měla doprovázet pravá valašská slivovice. Pro zachování přírodních a kulturních hodnot rozsáhlých území beskydské krajiny, valašských pasek, ojediněle zůstaly dřevěné stavby důmyslné lidové architektury, byly Beskydy v roce 1973 vyhlášeny za Chráněnou krajinnou oblast.