Nedaleko Ústí nad Labem v malebné krajině je možné objevit zříceniny hradu Blanska. Tyčí se nad stejnojmennou osadou, nedaleko obce Mírkova a dříve se mu říkalo Blankeštejn.
Hrad Blansko byl postaven někdy na sklonku 14. století, protože je poprvé výslovně uveden v r. 1401 v přídomku Václava z Vartemberka. Majitel byl stoupencem krále Zikmunda a stál tedy v opozici proti králi Václavu IV. Tato skutečnost předurčila hradu poměrně bouřlivé a událostmi nabité první roky jeho existence. Proto se Václavovi přívrženci v době bojů mezi oběma soupeřícími stranami na jaře roku 1402 zmocnili i hradu Blanska. Tento stav trval sice jen krátký čas, ale po smrti Václava z Vartemberka rok 1407 boje o Blansko pokračovali. Majitel je sice neznámý, ale zřejmě se opět rekrutoval z řad odpůrců Václava IV. a boje o něj pokračovaly.
Po smrti krále se dostal, podobně jako další hrady té oblasti, do rukou míšeňských vévodů, kteří si tak upevňovali na české straně Krušných hor svůj vliv. Ovšem přítomnost míšeňských měla jen epizodní trvání. Blansko se opět navrátilo do rukou Vartemberků, kteří jej drželi i po skončení husitských bouří. Na horké hranici se Saskem a Lužicí musel několikrát osvědčit pevnost svých hradeb. Posledním Vartemberkem, který Blansko vlastnil, byl Jan.
Po něm v r. 1527 získal hrad Jindřich z Buenau a jeho synové Rudolf a Guenter. S nimi vstoupil do dějin Blanska rod, který ho držel až do Bílé hory. Hrad sám byl na počátku 16. století ještě obýván, a pokud tam nesídlil majitel sám, žil zde hejtman panství, kterému patřilo mnoho okolních obcí. Buenové hrad sice ještě renesančně upravili, ale v průběhu druhé poloviny 16. století se však sídlem vrchnosti stával stále častěji nový zámek v Krásném Březně a hrad Blansko byl jen udržován a příležitostně využíván jako vězení. Po třicetileté válce jeho pustnutí už nic nebránilo.
Hrad se postupně rozpadal, takže do dnešní doby z něho zůstaly zbytky hradebních zdí, obou bašt a čtyřhranné věže s klenutou místností. Obytné a hospodářské budovy se zřítily, kamene z nich bylo použito k úpravě nádvoří a přístupu do něho.
Na výlet se můžete vypravit do okolí Ústí nad Labem nebo do města samotného. Přímo ve městě můžete navštívit zoo, prohlédnout si Muzeum města nebo vystoupit na Erbenovu vyhlídku. V okolí najdete třeba Váňovský vodopád, skálu Milenci nebo hrad Střekov.
Ubytovat se můžete přímo v Ústí nad Labem.
Krátkodobý i dlouhodobý pronájem krásného romantického apartmánu v centru Ústí nad Labem, v podhůří ...
Tříhvězdičkový hotel nabízí svým hostům služby ve 147 pokojích a 3 apartmánech. ...
Best Western Hotel Vladimir jako jediný v regionu splňuje standard 4 . Klientům nabízí ...
ro váš pobyt v Ústí nad Labem nabízíme luxusní ubytování za přijatelné ...
Penzion a restauraci JANA najdete u silnice vedoucí z Děčína do Teplic 3 ...
Hotel je vybaven 11 prostornými apartmány. Všechny apartmány jsou vybaveny vlastním příslušenstvím a televizí. ...
Náš Camelot Ti nabídne nocleh pro 42 členou skupinu. Pro malé družiny pod 30 ...
Poloha hotelu je výhodná, protože se nachází v blízkosti středu města Děčína u Zámeckého ...
Hledáte levné ubytování do vlastních spacáků nebo s ložním prádlem? Pak Vám můžeme nabídnout ...
Ubytování poskytujeme ve 22 pokojích včetně dvou apartmánů. Všechny mají vlastní koupelnu a WC, ...
Kozí vrch (379 m.n.m.) je vyhlídkovým vrchem nacházející se asi 7 km východně od ...
Rozhledna Střekovská vyhlídka se nachází v lesoparku Malé sedlo v místní části Střekov. Jde ...
Zámek Větruše je známý díky své restauraci a vyhlídkové věži. Tyčí se nad údolím ...
Váňovský vodopád je se svými 12 m nejvyšším v Českém středohoří. Dříve, když ještě ...
Stálá expozice:Hospodářská usedlost čp. 61 včetně stodoly, špýcharu, kůlny na vozy a funkční ...
Pod zámkem přes výtok ze zámeckého rybníka byla v roce 1831 vybudována řetězová lávka. ...
Ve svahu nad Dolními Zálezly na potoku Moravanka se nachází na mapě neoznačený Moravanský ...
Nedaleko zámku v Křížové ulici stojí barokní kostel Povýšení sv. Kříže. Vystavěn byl v ...
Vyhlídkové místo se nachází na vrchu Výslunní (364 m.n.m.) a z tohoto důvodu se ...
Čedičový vrch Hradiště (545 m.n.m.) se nachází kousek severně od Litoměřic. Je část plochy ...
Zalesněný čedičový vrch Plešivec (509 m.n.m.) se nachází při obci Kamýk, kousek severozápadním směrem ...