Statistika našeho portálu

  • 102 375 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Český lev - filmové ceny

10.03.2018 Praha

Příznivci kvalitní domácí filmové produkce, pozor! Každoročně v březnu se můžete těšit na slavnostní vyhlášení filmových cen "Český lev", zaměřující se na to nejlepší z české a moravské filmové produkce uplynulého roku.České oskary jsou opět zdeKřišťálová soška lva je jako hlavní cena udělována již od roku 1993 a ucházet se o ní mohou filmy a jejich tvůrci v následujících kategoriích – Nejlepší…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
v prostorách pražského Rudolfina
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Příznivci kvalitní domácí filmové produkce, pozor! Každoročně v březnu se můžete těšit na slavnostní vyhlášení filmových cen "Český lev", zaměřující se na to nejlepší z české a moravské filmové produkce uplynulého roku.

České oskary jsou opět zde

Křišťálová soška lva je jako hlavní cena udělována již od roku 1993 a ucházet se o ní mohou filmy a jejich tvůrci v následujících kategoriích – Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlepší scénář, Nejlepší kamera, Nejlepší hudba, Nejlepší střih, Nejlepší zvuk, Nejlepší výtvarný počin, Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli, Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, Dlouholetý umělecký přínos českému filmu, Divácky nejúspěšnější film a Nejlepší dokument. Do speciálních kategorií patří Nejlepší filmový plakát, Cena Magnesie – nejlepší zahraniční film, Cena Sazky – nejlepší nerealizovaný scénář, Cena filmových kritiků, Cena čtenářů časopisu Preimiere a Cena České filmové a televizní akademie za nejlepší audiovizuální počin roku.

Samotnému slavnostnímu vyhlášení předchází Nominační večer, na kterém jsou zveřejněny nominované snímky a tvůrci, ze kterých porota o měsíc později vybere ty nejlepší. Mezi oceněné filmy v minulosti například: Šakalí léta, Knoflíkáři, Kolja, Rok ďábla, Horem pádem, Obsluhoval jsem anglického krále, Protektor či Pouta. Zajímavostí posledních ročníků je skutečnost, že v roce 2008 byla zrušena anticena Plyšový lev za nejhorší film roku, kterou nahradila kategorie Nejlepší dokument. Do dalších ročníků Českého lva přejeme organizátorům, soutěžícím i divákům příjemnou zábavu a co nejvíce kvalitních filmů, které by se ucházely o tyto nádherné ceny.

Český lev - rok 2018

Ceny Český lev potřetí ocení i televizní tvorbu

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) zveřejnila nominované televizní projekty, které se umístily na třech nejvyšších příčkách hlasování akademiků ve dvou televizních kategoriích. V kategorii Nejlepší televizní film nebo minisérie se nejlépe umístily projekty Kozy léčí, Spravedlnost a Zádušní oběť. Seriály Bohéma, Svět pod hlavou a Trpaslík jsou nominovány v kategorii Nejlepší dramatický televizní seriál. Na rozdíl od filmů, které jsou do souboje o České lvy zařazeny automaticky, do obou televizních kategorií přihlašují své projekty sami vysílatelé. Letos své snímky nominovala Česká televize, HBO Europe, TV Nova a TV Prima. Vítězové filmových i televizních kategorií budou vyhlášeni během ceremoniálu 25. ročníku cen Český lev v sobotu 10. března 2018 v Rudolfinu.

ČFTA již v lednu odhalila nominace ve filmových kategoriích, kde počtem 15 nominací vede snímek režiséra Bohdana Slámy Bába z ledu. Celkem 13 nominací získal film Po strništi bos v režii Jana Svěráka. Třetí nejvyšší počet nominací (10) má životopisné drama Davida Mrnky Milada. Následují snímky Křižáček Václava Kadrnky s 9 nominacemi, Kvarteto Miroslava Krobota s 8 nominacemi a Špína Terezy Nvotové také s 8 nominacemi. Nyní akademie vyhlašuje projekty, které mohou 10. března získat ocenění za televizní tvorbu ve dvou kategoriích.

Své projekty letos nominovali čtyři televizní vysílatelé – Česká televize, HBO Europe, TV Nova a TV Prima – a akademici z nich vybírali v jednokolovém hlasování. V kategorii Nejlepší televizní film nebo minisérie se mezi prvními třemi projekty umístily televizní filmy Kozy léčí (Česká televize, režie: Lenka Wimmerová), minisérie Spravedlnost (Česká televize, režie: Peter Bebjak) a televizní film Zádušní oběť (Česká televize, režie: Jiří Svoboda). V kategorii Nejlepší dramatický televizní seriál nejvíce hlasů obdržely seriály Bohéma (Česká televize, režie: Robert Sedláček), Svět pod hlavou (Česká televize, režie: Marek Najbrt a Radim Špaček) a Trpaslík (Česká televize, režie: Jan Prušinovský).

Vítězové filmových i televizních cen budou vyhlášeni na slavnostním galavečeru Českého lva, který proběhne v sobotu 10. března 2018 v pražském Rudolfinu, provázet jím bude Adela Vinczeová a bude vysílán v přímém přenosu od 20.00 na ČT1.

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM nebo MINISÉRIE
Kozy léčí – televizní film, režie: Lenka Wimmerová, producent: Kateřina Ondřejková, scénář: Markéta Bidlasová
Spravedlnost – minisérie, režie: Peter Bebjak, producent: Kateřina Ondřejková a Rastislav Šesták, scénář: Tomáš Bombík
Zádušní oběť – televizní film, režie: Jiří Svoboda, producent: Jan Maxa, scénář: Vladimír Körner

NEJLEPŠÍ DRAMATICKÝ TELEVIZNÍ SERIÁL
Bohéma – režie: Robert Sedláček, producent: Jan Štern, scénář: Tereza Brdečková
Svět pod hlavou – režie: Marek Najbrt a Radim Špaček, producent: Michal Reitler a Vratislav Šlajer, scénář: Ondřej Štindl
Trpaslík – režie: Jan Prušinovský, producent: Michal Reitler, Ondřej Zima, Jan Prušinovský, scénář: Jan Prušinovský a Petr Kolečko

Český lev
Český lev je prestižní česká filmová cena udělovaná od roku 1993. Filmy jsou hodnoceny na základě hlasování členů České filmové a televizní akademie. Slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků nominací se uskuteční
v sobotu 10. března 2018 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina a v přímém přenosu jej odvysílá Česká televize na ČT1 od 20 hod.

O České filmové a televizní akademii:
Česká filmová a televizní akademie byla založena v roce 1995, v roce 2013 prošla transformací na zapsaný spolek. Jejím hlavním cílem je podporovat a propagovat české kinematografické umění v České republice i v zahraničí a vytvářet podmínky pro rozvoj českého filmu. Uděluje nejprestižnější českou filmovou cenu – Českého lva
a nominuje české filmy či dokumenty na ceny americké Akademie filmového umění a věd. ČFTA má v současné době 297 členů.

 

Těšíme se na vás!

Další akce v okolí

Svět knihy Praha 2024 oslaví Kafku …

23.05.2024 - 26.05.2024
Praha

Výstaviště v Holešovicích opět přivítá příznivce literatury. 29. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního…

Svět knihy Praha 2024

23.05.2024 - 26.05.2024
Praha

Pozvání na mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha, jež se opět koná na Výstavišti Praha,…

Multižánrový hudební festival 2024 …

25.05.2024 - 25.05.2024
Viniční domek,…

Multižánrový hudební festival v areálu Viničního domku v pražských Modřanech. Spoustu skvělé muziky, tance, zábavy a…

2. Středověké slavnosti na Hradčane…

25.05.2024 - 25.05.2024
park Maxe van der Stoela

Udatní rytíři království českého se utkají ve velkolepých turnajích, neúprosných soubojích a šarvátkách na posvátném…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 22. květen

Dnes má svátek Emil

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete