Statistika našeho portálu

  • 102 223 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

National Youth Choir of Scotland uzavře 12. 7. cyklus Musica Orbis 2013 Mozartovým Requiem

12.07.2013 Praha

Národní sbor ze Skotska, složený ze zpěváků ve věku 16 až 24 let, vystoupí v Praze ve Smetanově síni Obecního domu 12. července 2013. Praha v premiéře uslyší skladbu skladatele Paula Mealora Crucifixus a Mozartovo Requiem. Tímto koncertem se završí letošní cyklus koncertů talentovaných mladých hudebníků, Musica Orbis 2013.Na založení sboru National Youth Choir of Scotland v roce 1996 se významným…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Národní sbor ze Skotska, složený ze zpěváků ve věku 16 až 24 let, vystoupí v Praze ve Smetanově síni Obecního domu 12. července 2013. Praha v premiéře uslyší skladbu skladatele Paula Mealora Crucifixus a Mozartovo Requiem. Tímto koncertem se završí letošní cyklus koncertů talentovaných mladých hudebníků, Musica Orbis 2013.

Na založení sboru National Youth Choir of Scotland v roce 1996 se významným způsobem podílel Christopher Bell, který je jeho sbormistrem a zároveň uměleckým ředitelem. V roce 2012 sbor, který sdružuje nejlepší mladé zpěváky z celého Skotska,  obdržel prestižní cenu Royal Philharmonic Society Music Award ve sborové kategorii. Sbor spolupracuje s významnými orchestry a festivaly, mimo jiné v roce 2006 spolu s  BBC Scottish Symphony Orchestra účinkoval na festivalu BBC Proms ve slavné Royal Albert Hall a pozvání od stejného festivalu k účinkování v oratoriu Dítě naší doby britského skladatele Michaela Tippetta přijal opět v roce 2012.

 

 Pro pražský koncert zařadil soubor na program skladbu mladého velšského autora Paula Mealora Crucifixus, která v Praze zazní vůbec poprvé. Skladatel je ve Velké Británii populární, proslavil se, když jeho moteto Ubi Caritas et Amor  vybrali princ William a Kate Middleton, aby zaznělo na jejich svatbě ve Westminsterském opatství v roce 2011. O rok později se jeho další píseň "Wherever You Are” z alba The Tender Light držela na první příčce v britské hitparádě.

Ve druhé polovině koncertu zazní  Mozartovo Requiem, soubor doprovodí varhaník David Hamilton. Poslední dílo, během jehož komponování Mozart onemocněl a zemřel, objednal hrabě Franz von Wallsegg na památku své zesnulé choti. Vdova po Mozartovi požádala jeho žáka, Franze Süssmayra, aby dílo podle zanechaných poznámek a pokynů dokončil a ona mohla dostat honorář za zakázku. Süssmayr své dílo vystavěl na Mozartových téměř hotových náčrtech od Kyrie po Hostias. Lacrimosa končí v osmém taktu a dál už Süssmayr navázal svým vlastním aranžmá dalších částí. Ve verzi od Roberta Levina, kterou uslyší posluchači 12.7., však mírně pozměněná Lacrimosa přechází do fugy v závěrečném Amen beze změny tóniny. Levin pozměnil instrumentaci a tónové rozpory mezi oběma verzemi a přizpůsobil Lacrimosu Mozartově chrámové hudbě při zachování co největší věrnosti Süssmayrově verzi.

 John Tregellas, ředitel pořádající agentury The Prague Concert Co., k nadcházejícímu koncertu řekl:"Jsem rád, že ve světě je mnoho vynikajících studentských sborů a orchestrů a my je budeme moci opět představit našim posluchačůmi v cyklu Musica Orbis 2014, který je již v přípravě."

 Vstupenky v obvyklých předprodejích.Cena: jednotné vstupné  500,- Kč (50% sleva pro děti, studenty, důchodce, osoby ZTP a jejich doprovod)Více informací o rezervaci vstupenek naleznete na www.concert.cz

Staňte se členy Koncertního klubu The Prague Concert Co a získejte na tyto a další koncerty významné slevy.  Informace obdržíte po registraci.

Další akce v okolí

Nechte se hýčkat na Festivalu krásy…

18.04.2024 - 21.04.2024
Metropole Zličín

Máte rádi módu a neunikne vám žádný nový beauty trend? Tak to určitě nesmíte vynechat Festival krásy a módy v nákupním…

Butky Park otvírá: Festival plný zá…

20.04.2024 - 20.04.2024
Galerie Butovice

Zapište si do kalendáře butovickou událost roku: v sobotu 20. dubna 2024 zahajuje sezónu multifunkční Butky Park a na…

Galakoncert 03 – Film & Musical za …

20.04.2024 - 20.04.2024
Praha

Užijte si hity z Moulin Rouge, Jesus Christ Superstar, Hříšného tance, Jamese Bonda a mnoha dalších světových i českých…

Festival Mezinárodní týdny tance za…

21.04.2024 - 21.04.2024
Divadlo na Vinohradech

Blíží se osmatřicátý ročník Mezinárodních týdnů tance, nejstaršího festivalu současného tanečního umění ve střední…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 20. duben

Dnes má svátek Marcela

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete