Statistika našeho portálu

  • 102 530 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Německý design. Minulost - současnost

04.10.2013 - 28.11.2013 Praha

Dosud největší ucelená přehlídka německého designu od pozdního 19. století až do současnosti.Výstava "Německý design. Minulost – Současnost" je společným projektem Českého centra Praha, Českého centra Mnichov, Die Neue Sammlung – Mezinárodního muzea designu v Mnichově a CZECHDESIGN. Na expozici spolupracovali ateliér Steffena Kehrleho, Prokš Přikryl Architekti a Mojmír Pukl. Projekt podpořili…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Dosud největší ucelená přehlídka německého designu od pozdního 19. století až do současnosti.

Výstava "Německý design. Minulost – Současnost" je společným projektem Českého centra Praha, Českého centra Mnichov, Die Neue Sammlung – Mezinárodního muzea designu v Mnichově a CZECHDESIGN. Na expozici spolupracovali ateliér Steffena Kehrleho, Prokš Přikryl Architekti a Mojmír Pukl. Projekt podpořili Vláda Svobodného státu Bavorsko, bayerndesign, MCBW Creative Business Week Mnichov, Designblok, Česko – německý fond budoucnosti a Goethe-Institut Praha.

Projekt představí ve dvou částech vývoj německého užitého a průmyslového designu z bohatých sbírek Die Neue Sammlung - Mezinárodního muzea designu v Mnichově - a mladý německý design pod názvem Rejected / Accepted.

1) Z depozitů Die Neue Sammlung (nejstaršího a největšího mezinárodního muzea designu na světě) je pro historickou část výstavy připraven koncentrovaný výběr klasických – a neočekávaných – objektů dokumentujících vývoj německého designu: od industrializace, počátku moderny, přes Bauhaus, poválečnou obnovu západního Německa a NDR až k postmoderním proměnám ovlivněným digitalizací a globalizací. Instalaci této části výstavy v prostorách galerie Českého centra Praha připravuje občanské sdružení CZECHDESIGN, které má za sebou desetiletou zkušenost s výstavnictvím, mapováním a podporou české designové scény. Historický průřez německým designem bude díky tomu představen prostřednictvím českých architektů, z českého pohledu, v průniku dvou různých tradic.

2) Druhá část výstavy, instalace Rejected / Accepted, kterou připravil ateliér Steffena Kehrleho z Mnichova, přibližuje – jako výstava ve výstavě – aspekty mladého německého designu. Soustředí se na návrhy z oblasti filmu, módy, hudby a kritiky celkem jedenácti návrhářek a návrhářů z nejrůznějších kreativních oblastí v Německu, které oscilují mezi protipóly odmítnutí a realizace. Na jedné straně jsou odmítnutá, nikdy nerealizovaná díla, vzhledem k jejich kvalitě se přesto vyplatí se jimi zabývat, stejně jako – často ekonomickými – důvody jejich odmítnutí. Na druhé straně realizované práce stejných protagonistů: Floriana Böhma (fotografie), Mirka Borsche (grafický design), Ayzit Bostan (móda), Nitzana Cohena (průmyslový design), Saskie Diez (šperk), Stefana Dieze (průmyslový design), Markuse Frenzla (kritika designu), Niklase Goslara (dokumentární film), Jonase Imbery (hudba), Steffena Kehrleho (průmyslový design) a Sabine Magnet (texty). Rejected /Accepted proto není prezentací neúspěchu, ale oceněním tvořivé práce.

Výstavy v Českém centru Praha a přehlídky Designblok se v rámci projektu zúčastní zástupkyně ředitele Die Neue Sammlung dr. Corinna Rösner, kurátorka sbírek dr. Petra Hölscher, designér Stefan Diez a architekt Steffen Kehrle, jež je autorem koncepce výstavy Rejected / Accepted.

Součástí výstavy budou tisková konference 3. 10. a diskuse s předními osobnostmi designové scény na téma Průniky německého a českého designu dne 8. 10. 2013 v 16.30.

Výstava bude rovněž součástí prestižního festivalu DESIGNBLOK (7. - 13. 10. 2013).

 

Těšíme se na vás!

Další akce v okolí

Letní slavnosti staré hudby 2024 - …

16.07.2024 - 16.07.2024
Vyšehradská 49

Hudba andělů z oltářního triptychu Hanse Memlinga

Barokní podvečery - Gloires Romaine…

20.06.2024 - 20.06.2024
Letní refektář

Árie, duety a taneční suity z oper G. F. Händela a J.-Ph. Rameaua

Troja Festival 2024 - Praha

21.06.2024 - 23.06.2024
Zámek Troja, Botanická…

Předposlední červnový víkend, ve dnech 21. – 23. června, se uskuteční první ročník hudebního Troja Festivalu. Festival…

Barevná party v Butky Parku 2024 - …

22.06.2024 - 22.06.2024
Galerie Butovice

Konec školního roku a začátek prázdnin představují pro děti i rodiče skvělou příležitost k oslavě. Přijďte se s námi v…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 19. červen

Dnes má svátek Leoš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete