Statistika našeho portálu

  • 102 169 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Online: Legendární katedrála Notre-Dame - celá ČR

14.12.2021 - 17.12.2021 Praha

Notre-Dame: Věčná katedrála. Navštivte jednu z nejslavnějších katedrál díky Prima ZOOM.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Online Prima ZOOM
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

15. dubna 2019 má celý svět vyražený dech: pařížská katedrála Notre-Dame, jedna z hlavních francouzských památek, kterou se každoročně chodí pokochat na třináct milionů návštěvníků, je v plamenech. Podkroví, dřevěná střecha a věž vystavěná architektem Eugénem Viollet-le-Ducem se řítí k zemi. Ale nepředstavitelnou noční můru ukončí nečekaný zázrak: toto mistrovské dílo gotického stylu o rozloze 5500 m² nakonec požár ustojí. Není to poprvé, co se vyhlášená francouzská kráska Notre-Dame málem dočkala vlastního konce. Sto třicet metrů dlouhá a čtyřicet osm metrů široká katedrála dokonce málem ani nevznikla. Díky výjimečnému povolení francouzského ministerstva kultury se tvůrci tohoto filmu dostali do zákulisí právě probíhající rekonstrukce. A tak se jim podařilo odhalit všechna současná tajemství pařížské katedrály. Díky dosud nezveřejněným archivním materiálům, rozhovorům s předními odborníky a speciálním digitálním efektům prozrazují také to, jak byla katedrála Notre-Dame vlastně vystavěna. Jaké nové triky a postupy museli stavitelé vyvinout a využít? Jakým hrozbám katedrála čelila za posledních takřka devět století? A jaké jsou plány na její budoucí obnovu? Poznejte na Prima ZOOM.

14.12. 21:05 Notre-Dame: Věčná katedrála

 

Notre-Dame: Věčná katedrála (repríza pátek 17. 12. v 14.35)

Katedrála Notre-Dame byla nejnavštěvovanější památkou světa až do 15. 4. 2019, kdy její věž zachvátily plameny a následně se zřítila. Katedrála nicméně stále stojí a je stále tak monumentální, jak její tvůrce biskup Maurice de Sully doufal, že bude. Velikost katedrály byla od samého počátku jedním z hlavních předpokladů. Tato stavba odolala ohni díky svému původnímu konstrukčnímu řešení. Mohutné základy, zapuštěné do jednoho z nejméně poddajných podloží, jako by symbolizovaly val proti zubu času. Kvůli zajištění stability byly přidány obří dvanáctimetrové opěrné oblouky, největší svého druhu na světě. Jedinou slabinou katedrály byla při požáru její věž, kterou v 19. století postavil Viollet-le-Duc. 

V očích světa představovala ztělesnění středověké architektury a byla považována za věčnou a nezničitelnou. Starý, ale dokonalý ohnivzdorný systém, navržený staviteli před osmi staletími, zafungoval. Bohužel se nezachovaly žádné záznamy. V polovině 12. století Paříž žádnou velkou katedrálu neměla a biskup de Sully po ní toužil a měl k tomu i prostředky. Měl i vysvěcený pozemek v srdci Paříže na ostrově Île de la Cité, kde stál už kostel svatého Štěpána, ale ten byl pro něj příliš starý a zchátralý, a tak ho nechal zbourat. Stavební práce, které trvaly přes 800 let, začaly roku 1160. Notre-Dame se měla stát největší a nejdelší katedrálou v oblasti Paříže. Neměla být jen technologicky pokroková, ale měla vzdávat i hold historii. Kněžiště katedrály bylo vysvěceno pouhých 17 let poté, co Maurice de Sully začal s její stavbou. Bylo odděleno od zbytku stavby, a tak se zde mohly uchovávat různé relikvie, které měly chránit celé město Paříž. Například pramen vlasů, který údajně patřil Panně Marii. 

14. 8. 1218 katedrála poprvé vzplála. Příčinu neznáme, ale tento požár pomohl zahájit kampaň na podporu stavebních prací. Věže katedrály byly vztyčeny v letech 1230–1240. Jejich výšku pokořila až Eiffelova věž, postavená o 650 let později. Po dostavbě věží byla katedrála připravena přivítat své věřící. Tím však stavební práce skončit neměly. 15. 4. 2019 se po zřícení sanktusové věže zřítil i symbol, architektonické mistrovské dílo vysoké 93 metrů. Tento novogotický kolos propůjčoval katedrále nezaměnitelný ráz. Zřícení věže způsobilo katedrále doposud největší škodu v historii. V případě požáru se jednalo o nejslabší místo celé stavby. Přestože oheň katedrálu poškodil, odhalil i skutečnost, že tato stavba je pevná a geniálně postavená. 20. 7. 2020 francouzské úřady rozhodly, že bude postaven identický dřevěný krov. Jedná se o náležitou poctu středověkým tesařům. Katedrála Notre-Dame bude vždy nezničitelná, a to i navzdory nové věži, která bude postavená ze dřeva a doplněná olověným pláštěm podle původních plánů Violetta-le-Duca.

Další akce v okolí

Sklářský workshop Suvenýr s Michael…

18.04.2024 - 18.04.2024
Pragovka Gallery

Pragovka Gallery vás 18. dubna od 18 hodin zve na doprovodný program k aktuální výstavě Michaely Spružinové Pohlednice…

Urban Challenge 2024 - Praha

19.04.2024 - 20.04.2024
Bohnice

Urban Challenge je městský 5km dlouhý běh, který je určený pro každého.

Galakoncert 03 – Film & Musical za …

20.04.2024 - 20.04.2024
Praha

Užijte si hity z Moulin Rouge, Jesus Christ Superstar, Hříšného tance, Jamese Bonda a mnoha dalších světových i českých…

Velká a Malá Amerika autobusem 2024…

21.04.2024 - 21.04.2024
Smíchovské nádraží

Prozkoumejte s námi vápencové lomy kousek za Prahou. Podíváme se k zatopenému lomu a projdeme podzemní štolou.…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 15. duben

Dnes má svátek Anastázie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete