Statistika našeho portálu

  • 102 529 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Schwarzenberský kanál

19.05.2013 - 25.05.2013 Nová Pec

Kvapem se blíží zahájení 16. novodobé plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanálu. S ní začne i další ročník šumavského folklorního festivalu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Letošní ročník bude dost jiný, než byly ty předchozí. Už zahájení bude jiné. Letos se odehraje ve dvou termínech a na dvou místech. V neděli 19. května se začíná na česko-rakouských hranicích…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Schwarzenberský kanál
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Prachatice
Obec
Nová Pec

Fotogalerie k článku

Kvapem se blíží zahájení 16. novodobé plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanálu. S ní začne i další ročník šumavského folklorního festivalu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Letošní ročník bude dost jiný, než byly ty předchozí. Už zahájení bude jiné.

Letos se odehraje ve dvou termínech a na dvou místech.
 
V neděli 19. května se začíná na česko-rakouských hranicích u hraničního potoka Pestřice-Rothbach nedaleko hornorakouského Sonnenwaldu. Polínka poplavou z Čech do Rakouska poprvé po jednom stu jednadvaceti letech. Bude to v místech, kde ještě před rokem mnohde ani nebylo znát, že zde nějaký plavební kanál je. Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti provedla v rámci projektu Schwarzenberský plavební kanál - kulturní dědictví ožívá velkorysou rekonstrukci plavebního kanálu mezi Medvědím potokem a Pestřicí, která byla spolufinancována z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj – programu Evropská územní spolupráce – Rakousko – Česká republika 2007 – 2013.

Program

začne přímo na hranicích mezi Zvonkovou a Sonnenwaldem ve tři čtvrtě na dvě (13:45) vystoupením rakouské hudební skupiny "quatRO". Aby čas do prvního vhození polen na hladinu plavebního kanálu utíkal rychleji, bude tam nejen muzika, ale také možnost občerstvení.
O půl třetí přečte plavební ředitel první letošní plavební rozkaz:
Plavební rozkaz č.1/2013
k provedení ukázkové plavby dříví
Nařizuji tímto u příležitosti zahájení 16. novodobé plavební sezóny provést ukázkovou plavbu dříví v neděli dne 19. května 2013 v oblasti křížení s potokem Pestřice / Rothbach na česko-rakouských hranicích.
Plavbu nařizuji provést od stavidel 48 sáhů za sáhovým kamenem 78 (na českém území) 10 sáhů za druhá stavidla na potoce Pestřice / Rothbach (na rakouském území).
Splaveno bude zhruba 1/2 sáhu palivového dřeva.
Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.
Nástup personálu bude o půl třetí hodině po poledni.
Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům.

 

O necelý týden později, v sobotu 25. května 2013, začne plavební sezóna na Jeleních Vrších. Bude to o hodně slavnostněji, bude se hrát, zpívat, tancovat. Bude se i vyprávět.
Pamatujete si, co psal ředitel panství Český Krumlov Ernst Mayer v roce 1828? Opravdu ne?

V době, kdy se plavilo palivové dříví ze severních úbočí Šumavy k řece Große Mühl a po ní až k Dunaji, bylo před ústím do Dunaje potřeba všechno plavené dřevo z vody vytáhnout a připravit je v další dopravě do císařského hlavního města Vídně. K tomu bylo potřeba zhruba tři sta až tři sta padesát plavců. Tolik volného personálu v okolí nebylo, proto docházely za prací celé skupiny dělníků z jižních Čech. Práce to byla těžká, pracovalo se od pěti ráno do sedmi večer. Navzdory únavě po nebohaté večeři, s jídlem byl problém, chléb býval často kyselý, často vytáhli Češi z domova přinesené housle, citery či v Čechách tehdy ještě obvyklé dudy, večer se pak povídalo, hrálo, zpívalo, ba i tancovalo. Holt byli to Češi, navíc z Čech přišly skupiny mladých mužů a žen. Zábava trvala často dlouho do noci. V pět hodin ráno plavci stáli opět u vykládacích kanálů s plavebními háky v rukou, u vysokých hrání dřeva, opět tvrdě pracovali, nebyly na nich viditelné stopy dlouhého večera, krátké noci.
Folklorní soubor Libín-S z Prachatic přivedl svým projektem Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu k plavebnímu kanálu opět nejen lidovou muziku, lidové písničky, lidový tanec a vyprávění pohádek. Středobodem bude tedy folklorní soubor Libín-S, který snad bude mít i nějaké hosty. Vyprávění pohádek se ujmou pohádková babička Helena Svobodová a "skřítek" ze Solné komory, nositel Zlatého prstenu nejlepšího vypravěče, Helmut Wittmann.

Tehdy u ústí Große Mühl do Dunaje se chlapi jistě předváděli před ženskými, soutěžili, kdo z nich je ten nejlepší. I na Jeleních Vrších se bude soutěžit, zapojit se budou moci nejen plavci a Libíňáci, ale také diváci, možná i ženské se budou snažit vytáhnout.

Jaký bude v sobotu 25. května program?

Začíná se dřív než v minulých letech, první melodie zazní na pódiu amfiteátru na Jeleních Vrších už před půl dvanáctou, v 11:25. Pak se asi do tři čtvrtě na jednu bude hrát, zpívat, tancovat. Taky dojde na první plavecké soutěže.

Před jednou hodinou odvedou muzikanti malé i velké diváky k hornímu portálu plavebního tunelu, kde už budou připraveni vypravěči pohádková babička Helena a "skřítek" Helmut.

O půl třetí pod lesovnou na okraji lesa budou připraveni plavci i diváci, aby začalo první letošní plavení dříví na Jeleních Vrších.
Ne všichni diváci vydrží u plavení dříví až do vytažení dříví u potoka Hučice. Ti první budou uvítáni ve tři čtvrtě na tři kapelou souboru Libín-S před stodolou domu č.p. 13, ve které je výstava EXPO KANÁL. Ve tři se totiž právě tady budou vyprávět další pohádky.

Zhruba o půl čtvrté se bude opět hrát, zpívat, tancovat a soutěžit. Bude to vrchol dne. Soubor Libín-S Prachatice přišel před nedávnem hned se dvěma premiérovými tanci, na premiéře byla stovka diváků, na Jeleních Vrších pod širým nebem to teprve bude ta opravdická premiéra.
Zahájení plavební sezóny na Schwarzenberského plavebním kanálu je součástí šumavského folklorního festivalu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Tento projekt folklorního sdružení Libín-S Prachatice a rakouského sdružení cestovního ruchu Tourismusverband Böhmerwald je spolufinacován z prostředků Evropské unie z Fondu malých projektů Jižní Čechy - Dolní Rakousko - Horní Rakousko.
 
Při zahájení plavební sezóny na Schwarzenberského plavebním kanálu se setkávají dva projekty spolufinacované z prostředků Evropské unie. Tím druhým je projekt Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava, státního podniku Lesy České republiky a Tourismusverband Böhmerwald nazvaný Schwarzenberský plavební kanál - kulturní dědictví ožívá. Důkazem, že opravdu ožívá je i květnové dění u kanálu. Z tak zvané "měkké" části projektu jsou financovány některé náklady při zahájení plavební sezóny.

 

Těšíme se na vás!

Mapa

Další akce v okolí

Enduro camp Zadov

22.06.2024 - 23.06.2024
Stachy

ENDURO CAMP ZÁKLADY Dospělí & junioři

Camp od holek pro holky 2024 - Stac…

12.07.2024 - 14.07.2024
Stachy

Letní program, který je určen všem holkám, které se chtějí zlepšovat na biku, milují kolo a hory stejně jako my.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 18. červen

Dnes má svátek Milan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete