Statistika našeho portálu

  • 102 672 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

České hrady a zámky otvírají své brány – novinky turistické sezóny 2013

Víkend na přelomu března a dubna je tradičně ve znamení otevření nové turistické sezóny. Také na hradech a zámcích je po zimě vysmejčeno, odstraněny pavučiny a připraveno pro Vás mnoho novinek. Kulturní akce, workshopy i nové návštěvnické okruhy. To budou největší lákadla nadcházející sezony hradů a zámků a my jsme pro Vás připravily jejich přehled. V první části se porozhlédneme po hradech a zámcích ležících v Čechách, v té druhé po moravských a slezských.

Fotogalerie k článku

Víkend na přelomu března a dubna je tradičně ve znamení otevření nové turistické sezóny. Také na hradech a zámcích je po zimě vysmejčeno, odstraněny pavučiny a připraveno pro Vás mnoho novinek. Kulturní akce, workshopy i nové návštěvnické okruhy. To budou největší lákadla nadcházející sezony hradů a zámků a my jsme pro Vás připravily jejich přehled. V první části se porozhlédneme po hradech a zámcích ležících v Čechách, v té druhé po moravských a slezských. 

Hrad Křivoklát

Na hradě Křivoklát si pro návštěvníky připravili výstavu kreslíře Jiřího Wintra Neprakty

Středočeský kraj

Zámek Mnichovo Hradiště

Na 1. máje se na zámek chystá velkolepá akce – bude slavnostně otevřena nová expozice k 180. výročí setkání Svaté Aliance v roce 1833 na zámku Mnichovo Hradiště. K vidění budou rozsáhlé sbírky zbraní vojenské i lovecké, divadelní kostýmy, rekvizity, dokumenty a dary připomínající tuto historickou událost evropského významu.

Zámek Březnice

Začátkem května bude na zámku v Březnici spuštěna výstava o císaři Františku Josefovi I. Expozice připomene výstavu zahrnující sedmdesátileté období panování císaře rakouského, krále českého a uherského prostřednictvím dobových mobilií, tiskovin, obrazů, pohlednic a trojrozměrných předmětů.

Hrad Karlštejn

Od května do září se na majestátním Karlštejně přesuneme do doby Karla IV. a slavného filmu Noc na Karlštejně. Těšte se na výstavu kostýmů z filmu Noc na Karlštejně, aneb 40 let legendárního filmového muzikálu v Konírně Císařského paláce.

Hrad Křivoklát

V sezóně na Křivoklátě na Vás čeká výstava s názvem Neprakta na hrad! – výstava kreseb známého kreslíře a karikaturisty Jiřího Wintra Neprakty.

Hrad Točník

Zde se 18.5.2013 uskuteční akce Medvědi na hrad. Jedná se snahu navrátit medvědy na hrad Točník. Kulturní akce s možností focení se zvířaty.

Plzeňský kraj

Kláštery v Kladrubech a v Plasích

Oblíbenými a hojně vyhledávanými akcemi se staly kostýmované prohlídky denní nebo především noční. Tak jako v předchozím roce se i letos budou v červenci konat Benediktinské dny v Kladrubech nebo Cisterciácké noci v červnu a září v klášteře v Plasích. Speciální noční prohlídky Nocí ke hvězdám Santiniho Aichla budou znovu oba kláštery spolupořádat začátkem srpna kláštery v Kladrubech a v Plasích.

Hrad a zámek Horšovský Týn

Turistickou sezónu na zámku v Horšovském Týně letos zpestří výstava kostýmů a rekvizit ze seriálu Cirkus Humberto, která bude probíhat v Erbovním sále hradu a zámku Horšovský Týn od 1.5. do 30. 9.

Zámek Kozel

I v letošní sezóně pokračuje projekt Otevřete 13. komnatu. V Plzeňském kraji je do něj zapojen lovecký zámeček Kozel a jeho skřet Radouš. Rodiny s dětmi tak budou opět doprovázeni během speciálních kostýmovaných prohlídek.

Karlovarský kraj

Hrad a zámek Bečov

Zámek v Bečově, který patří k nejnavštěvovanějším v kraji se bude snažit přilákat návštěvníky i v nadcházející sezóně. Bylo otevřeno edukační centrum, které ukáže například dobové míry, oděvy nebo výrobu vitráží. Pro letošní rok byla také obnovena bečovská botanická zahrada a návštěvníci se budou moci účastnit tzv. stavebních workshopů. Jejich pořádání umožnuje rozsáhlá obnova památky, která umožňuje ukázat dobové stavební postupy.

Zámek Valeč

Zámek Valeč se po rekonstrukci otevře pro nepřetržitý provoz. Návštěvníkům budou nově zpřístupněna tři patra.

Zámek Kynžvart

Zámek Kynžvart - oblíbené místo svatebčanů připravilo pro novou sezónu druhý prohlídkový okruh. Největším turistickým lákadlem bude výstava čtyřiadvacetidílného Popisu Egypta, který je výsledkem práce francouzských expedičních vědců.

Plavby s hrady

Plavby s hrady - nový projekt, více informací zde

 Ústecký kraj

Zámek Duchcov

Výstava Třináctá komnata Napoleonova na zámku v Duchcově připomene stěžejní osobnosti a události z období napoleonských válek se zvláštním důrazem na válečná tažení posledních let vlády francouzského císaře Napoleona I. Výstava se koná u příležitosti 200. výročí bitvy u Chlumce a napoleonských válek v severních Čechách (1813–2013).

Zámek Benešov nad Ploučnicí

Sbírku obrazů rodu Thun-Hohenstein, kteří byli posledními držiteli zámku, chystá v letošním roce návštěvníkům představit zámek v Benešově nad Ploučnicí. Otevření nové expozice představující rod od zakladatelů klášterecké větve rodu Thunů až po poslední držitele zámku. Kompletně zrestaurovaný thunský rodokmen z roku 1875 s obdivuhodnými rozměry (zhruba čtyřmetrové čtvercové plátno). Na přípravě pracovali odborníci několik let, expozice se stane pevnou součástí Horního zámku.

Liberecký kraj

Zámek Sychrov

Nejnavštěvovanější památka v Libereckém kraji - zámek Sychrov, se letos oblékne do barev francouzské trikolóry. Rok francouzského umění připomene třeba bratry Montgolfiéry nebo Marii Antoinettu. Pro návštěvníky je na sezónu přichystáno na dvacet doprovodných akcí – lety balónem, módní přehlídky či komentované prohlídky. Důvod proč zrovna francouzský rok hledejme v původu rodu Rohanů, kterým Sychrov patřil.

Pardubický kraj

Zámek Pardubice

Na konci 15. až počátku 16. stol. zřídil na pardubickém zámku Vilém z Pernštejna dnešní kapli, která byla od roku 1979 uzavřena a nyní po letech otevírá veřejnosti. Můžete se zde těšit na zrestaurovaný novogotický oltář, polychromované plastiky nebo boční rokokové oltáře s malbami světců.

Zámek Slatiňany

Pro ty, které nelákají klasické expozice, čeká v zámku ve Slatiňanech nový okruh s názvem Pokrok nezastavíš. Navštívíte v jeho průběhu dobové technické vymoženosti, které nechali instalovat poslední majitelé, například do kotelny, kuchyně, koupelen, ale i na anglické dvorky, půdu a ke krovům.

 

Na hradech a zámcích je po tuhé zimě vše připraveno na první víkendové návštěvníky. Pokud Vás v našem přehledu nic nezaujalo tak sledujte po celou turistickou sezónu náš kalendář akcí, který Vám přináší detailní návštěvnický servis na hradech a zámích včetně netradičních a nočních prohlídek.

Zajímavé akce v okolí

Auto-moto-Farmářské a bleší trhy Tu…

20.07.2024 - 20.07.2024
Stružinec, Tuhaň, 51251

Všechny zveme na sobotu 20. července 2024 do obce Tuhaň u Semil, na tradiční auto-moto, farmářské a bleší trhy.

Festival pouličního divadla Za dveř…

10.07.2024 - 16.07.2024
Mariánské náměstí

Druhý červencový týden patří v Praze již tradičně pouličnímu divadlu. 16. ročník pražského festivalu pouličního divadla…

Langoš 6krát jinak ve Vinohradském …

10.07.2024 - 16.07.2024
Vinohradský Parlament

Kdo by neznal langoše. Smažené bramborové placky, které se díky své univerzálnosti dají připravit na nekonečno způsobů.…

Masters of Rock 2024 - Vizovice

11.07.2024 - 14.07.2024
Vizovice

K 20. výročí festivalu nadělujeme nejen dosud nejsilnější sestavu kapel v jeho dosavadní historii, ale také mnoho…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 14. červenec

Dnes má svátek Karolína

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete