Statistika našeho portálu

  • 101 408 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Hradozámecká noc 2013

Poslední víkend v srpnu se tradičně koná Hradozámecká noc a v mnoha případech je spojena s doprovodnými akcemi pro děti v rámci oslav konce prázdnin. Atlas Česka Vám přináší tipy, na který hrad, či zámek v jednotlivých krajích vyrazit.

Fotogalerie k článku

Poslední víkend v srpnu se tradičně koná Hradozámecká noc a v mnoha případech je spojena s doprovodnými akcemi pro děti v rámci oslav konce prázdnin. Atlas Česka Vám přináší tipy, na který hrad, či zámek v jednotlivých krajích vyrazit.

Hradozámecká noc 2013
73 památek se zapojilo do projektu Hradozámecké noci. Vybíráme pro Vás to nejzajímavější

 Praha

V Praze se letos poprvé zúčastní Hradozámecké noci také Valdštejnský palác, sídlo Senátu Parlamentu ČR. Netradičně se veřejnosti otevře v noci a na nádvoří Valdštejnského paláce přivítají návštěvníky vojáci Valdštejnovy gardy, na jejíž výcvik se budou moci zájemci podívat na 1. nádvoří paláce v každou celou hodinu. Skvostné historické prostory Valdštejnského paláce si budou moci občané prohlédnout od 19:00 do 23:00. Palácem budou provázet historické postavy z doby Valdštejnovy. V rámci komentovaných prohlídek se budou moci návštěvníci pokochat také barokními tanci v Hlavním sále Valdštejnského paláce. Další místo, které můžete v Praze tuto noc navštívit jsou Palácové zahrady pod Pražským hradem, kde můžete zažít večerní prohlídky za doprovodu skutečných historických postav, které zde žily, tvořily, milovaly. A na závěr si můžete vychutnat malý bonus v podobě promítání unikátních dokumentů z 50. a 60. let o pražských zahradách, které jinak nejsou k vidění. 

Středočeský kraj

Ve středních Čechách se Hradozámecké noci účastní velké množství hradů a zámků, nabízíme Vám tedy výběr těch nejzajímavějších. Například na Karlštejně můžete kromě netradičních prohlídek zhlédnout muzikál Noc na Karlštejně, který letos slaví 40. výročí od natočení. Pokud chcete zažít noc na zámku ve stylu secese a elegantní první republiky, pak vyrazte na Zámek Loučeň, kde akci zahájí již odpoledne v plenérové kavárně čajem o páté. Následovat bude například promítání grotesek a černobílých filmů na venkovní stěnu zámeckého kostela, oživlé zámky: prohlídky s aristokratickou sešlostí vždy v celou až do půlnoci, ochutnat můžete čerstvé palačinky a to třeba při speciální ranní prohlídce s astronomem při východu slunce. Průvodkyně v historických nočních košilkách Vás provedou svíčkami osvětleným zámkem Radíč, budou Vám vyprávět příběh čokoládový příhěh zámku z období baroka a navíc v každé komnatě ochutnáte delikatesní čokoládové lanýže Lucie Glaister připravené jen pro tu jednu noc dle originálních historických receptů z období baroka. V sázavském klášteře si můžete zkusit práci archeologa i některé práce středověkého člověka - mletí na žernovu, výrobu placek, tkaní na středověkém tkalcovském stavu, z objevených střepů si opět sestavit nádobu a mnoho dalšího. Na zámku Dobříš Vás budou čekat noční prohlídky zámku s podtitulem "po stopách medvídků".

Jihočeský kraj

V Jihočeském kraji se nachází epicentrum dění celé Hradozámecké noci. Hlavní program se totiž uskuteční na hradě Rožmberk a to už od odpoledne. Program si zde užijí jak malí tak velcí návštěvníci, odpoledne mohou děti shlédnout různá představení a večerní program se ponese v duchu tématu Roku francouzské kultury. Hvězdou večera bude Chantal Poullain. Zároveň můžete soutěžit o víkend na hradě. V Nových hradech si můžete kromě nočních prohlídek s průvodci v historických kostýmech vychutnat degustace vína a vinných moštů, nebo pralinek. Večer si pak můžete užít koncert souboru CANTUS FIRMUS. Také Horní tvrz Kestřany se účastní hradozámecké noci a vy můžete poprvé vychutnat noční prohlídku tvrze za světla z tzv. kestřanských kahanů, které byly archeologicky nalezeny v areálu tvrzí. Na zámku v Hluboké nad Vltavou si můžete prohlédnout nejvyšší a nejnižší místo celého objektu.

Plzeňský kraj

V Plzeňském kraji vyrazte například na hrad Švihov, kde si pro Vás připravili program již od odpoledne. Poslechnout si můžete živě středověce laděnou kapelu, poslechnotu přednášky a ukázky bojových technik, ukázky palných zbraní, střelba, dobývací techniky aj. Hrad Velhartice zase zve na večerní divadelní prohlídky v kulisách hradu. Romantiku můžete zažít na hradě v Horšovském Týně, kde si pro Vás připravili komentované romantické prohlídky s kostýmovaným průvodcem a nebo občerstvení v romantickém prostředí.

Přijďte se podívat, jak to vypadá na hradě po setmění!
Přijďte se podívat, jak to vypadá na hradě po setmění!

 Karlovarský kraj

V Bečově nad Teplou můžete zhlédnout hrané prohlídky věnované posledním Beaufort-Spontinům žijícím na Bečově, konkrétně nonkonformní sestře posledního vévody Eleonoře Beaufort-Spontin. Hrad Loket zve na noční prohlídku v nezapomenutelném podání Pouličního divadla Viktora Braunreitera.

Ústecký kraj

Na zámku Korozluky si můžete užít multižánrový program sestavený z divadel, komorního koncertu a netradičních nočních prohlídek. Na zámku ve Velkém Březnu mohou děti zhlédnout pohádku a večerní ohňostroj na rozloučení s prázdninami. Pro dospělé je připraveno Hraběcí koštování - mimořádná procházka deseti zámeckými komnatami doplněná řízenou degustací deseti mimořádných vín ze zámeckých sklepů, která náš sklepník vybral právě a jen pro vás a pro dnešní večer. Na závěr večera pak můžete zhlédnout noční zámecké divadlo - William Shakespeare / Václav Klapka: JAK SE VÁM LÍBÍ? Velmi úspěšná hra v podání Divadelního klubu Jirásek z České Lípy.

Liberecký kraj

Na Zámku ve Frýdlantu budou návštěvníci budou provedeni rozsvíceným zámkem, kde je přijme vévoda Albrecht z Valdštejna. V komnatách dámského patra se potkají se zámeckými komtesami a na závěr v zámecké kuchyni ochutnají pravé zámecké koláče. Hrad Grabštejn zve na divadelně koncipované vystoupení průvodců spojené s netradiční prohlídkou, inspirované dějinami a pověstmi hradu Grabštejna. Večer bude zakončený koncertem skupiny Mardi Gras, spojený s výtvarným workshopem a výstavou německé výtvarnice Gabriele Waterrott. Na zámku Lemberk můžete zažít netradiční noční výstup na ochoz věže a ještě více netradiční sestup do hladomorny, kde lze zažít pocit strachu odsouzeného.

Královéhradecký kraj

Na zámku Karlova Koruna se bude konat maškarní rej - tanec, soutěže a spousta zábavy v Mramorovém sále zámku. Na zámku ve Starých hradech můžete zažít noční pohádkové prohlídky zámeckého pohádkového sklepení - Obří smaragdoví draci, novinka letošní sezóny. Vhodné i pro rodiny s malými dětmi, které se nemohou zdržet do setmění. Na noční prohlídky bude otevřen i prohlídkový okruh Hrad a zámek s Dračí královskou komnatou, kde kromě historické expozice uvidíte na třicet druhů draků, dráčků a desítky dalších pohádkových bytostí. S templáři na hradě pak ochutnáte i pravou Starohradskou medovinu. Souboje templářských rytířů, doprovázené po setmění velkou dračí ohňovou show. Zažijete a všemi smysly v netradičním pojetí ochutnáte atmosféru pohádek čaroděje ARCHIBALDA I. Nevídané a neslýchané.

Pardubický kraj

Na Kunětické hoře pro Vás připravili večerní prohlídky nasvíceného paláce, pravidelná vystoupení zpěváka a kytaristy Jaromíra Junga s kapelou a ve 21.30 dramatizace pověsti o přechytračených opatovických mniších, hledajících dodnes za nocí na Kunětické hoře svůj ztracený poklad. Na zámku Litomyšl je pro návštěvníky je připravená fiesta s vínem, španělskými specialitami, churros, ale také s programem, během něhož si budou moci užít samozřejmě noční prohlídky zámku, povídání o čokoládě s ochutnávkou, španělskou hudbu nebo 1. lekce španělštiny. Na pardubickém zámku se vychutnáte tajemnou atmosféru nočního zámku a vyslechnete si příběhy slatiňanských zámeckých strašidel. Odvahu a kapesní svítilnu nutně s sebou!

Kraj Vysočina

Na zámku Náměšť nad Oslavou budou probíhat prohlídky s doprovodným programem. Trasa I.: Reprezentační prostory - Prohlídky v každou celou hodinu, první večerní prohlídka v 18.00 hodin, poslední noční ve 23.00 hodin. Rezervace není nutná. Trasa II.: Apartmán hraběte Haugwitze - Tyto prostory budou během Hradozámecké noci vyzdobeny květinovými dekoracemi floristy Slávka Rabušice.

Hradozámecká noc 2013
Hradozámecká noc je vyvrcholením letní sezóny na hradech a zámcích

Olomoucký kraj

Zámek Náměšť na Hané zve na kostýmované prohlídky a divadelní představení. Na hradě Šternberk si můžete kromě jiného vychutnat velkou ohňovou show. Zámek Velké Losiny si připravil pestrý program pro děti a prohlídky při baterce, rozšířený výklad o zločinech, které se na zámku odehrály v průběhu staletí.

Zlínský kraj

Na Kroměřížském zámku začne celá akce na nádvoří zámku v 17,00 hodin prezentací tuzemských i světových vín, samozřejmostí jsou ochutnávky vzorků i someliérská vystoupení, návštěvníkům budou od 18,00 do 22,00 hodin umožněny volné prohlídky Reprezentačních sálů i výstup na zámeckou věž, ve vstupní expozici proběhnou odborné prezentace pracovníků Národního památkového ústavu, akce potrvá do 24,00 hodin. Na Vizovickém zámku uvede celou akci divadelní představení Chudák Harpagon, které do Vizovic přijedou zahrát ochotníci z nedalekého Ubla. Slzy smíchu můžete spláchnout následnou ochutnávkou vína v zámeckých sklepech, kterou povede zkušený vinař pan Pavel Bílek z Blatnice pod sv. Antonínkem. A již tradičně uzavře celou akci skupina muzikantů, kteří vám v hlavním sále zámku zahrají ke zpěvu i poslechu.

Moravskoslezský kraj

Zámek Hradec nad Moravicí si pro vás připravil vernisáž "Josef Lada" - kopie uměleckých děl v provedení autora Antonína Vymětalíka večerní prohlídky, hudba, představení vojenské skupiny, ukázky dobové hasičské techniky, večerní promítání filmu "Konec starých časů". Na zámku Kunín si můžete užít tajuplné noční prohlídky zámku s průvodci.

Zajímavé akce v okolí

Adventní tvořivé dílny 2023 - Kyjov

02.12.2023 - 08.12.2023
Vlastivědné muzeum Kyjov

Dovolujeme si Vás pozvat do Vlastivědného muzea Kyjov na tvořivé dílny.

Vánoční trhy v Praze 2023

02.12.2023 - 06.12.2023
Praha

Kouzelné vánoční trhy s krásně navrženými dřevěnými domky probíhají na různých pražských náměstích, například na…

Hvězdná Toyota roadshow ve Zdibech …

04.12.2023 - 04.12.2023
Domanský s.r.o., Zdiby…

Toyota během akce podrobněji představí všechny čtyři druhy alternativních pohonů, které aktuálně nabízí.

Rozsvícení vánočního stromu a MINT …

04.12.2023 - 04.12.2023
Palackého náměstí

MINT Market se vrátí do Kutné Hory u slavnostní příležitosti rozsvěcení vánočního stromu na Palackého náměstí, které se…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 4. prosinec

Dnes má svátek Barbora

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete