Statistika našeho portálu

  • 101 421 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kam na 28.října 2014

Atlas Česka pro Vás připravil pozvánku na zajímavé akce konané u příležitosti státního svátku připomínajícího vznik samostatné Československé republiky v roce 1918. Z široké nabídky si bude moci vybrat opravdu každý, ať už je příznivcem oficiálních pietních aktů či raději zábavných a společenských setkání pro malé i velké návštěvníky. Ať již patříte do kterékoliv skupiny, přijměte naše pozvání na putování za tradicemi české státnosti či obohacujícím trávením volného času.

Atlas Česka pro Vás připravil pozvánku na zajímavé akce konané u příležitosti státního svátku připomínajícího vznik samostatné Československé republiky v roce 1918. Z široké nabídky si bude moci vybrat opravdu každý, ať už je příznivcem oficiálních pietních aktů či raději zábavných a společenských setkání pro malé i velké návštěvníky. Ať již patříte do kterékoliv skupiny, přijměte naše pozvání na putování za tradicemi české státnosti či obohacujícím trávením volného času.


Praha

U příležitosti státního svátku připomínajícího vznik samostatné Československé republiky proběhne i na území našeho hlavního města několik zajímavých akcí, které svým charakterem připomenou význam založení našeho státu, ale nabídnou i pohodovou relaxaci pro účastníky všech věkových kategorií. Za Vaši pozornost dozajista stojí především akce "Alespoň na víkend poznej republiku", která všechny fanoušky české a slovenské historie zve do Národního památníku na Vítkově. Těšit se můžete na vojáky v prvorepublikových uniformách, pracovní listy s řadou záludných úkolů, výtvarné dílny zaměřené na vitráže se státním znakem, lektorský vzdělávací program vedoucí napříč celou expozicí či komentované prohlídky. V úterý 28. října se pak v prostoru Slavnostní síně Národního památníku na Vítkově odehraje "Slavnostní koncert ke státnímu svátku", konaný v rámci festivalu Žižkovský nekonvenční podzim.

Při příležitosti Dne vzniku samostatného Československého státu se v kostele na náměstí Jiřího z Poděbrad koná komponovaný odpolední program "Modlitba za domov", kde kromě atraktivních hostů (Rut Kolínské, Veroniky Žilkové, Vladimíra Kořena) vystoupí i populární Spirituál Kvintet ve spojení s Musicou Bohemicou. Již tradičně se o nadcházejícím státním svátku uskuteční i "Den otevřených dveří v Poslenecké sněmovně", kde si zdarma můžete prohlédnout reprezentační sály, hlavní jednací síň, zasedací místnosti a kanceláře vybraných parlamentních výborů. Po celý den pak bude návštěvníkům zpřístupněn i Obecní dům v rámci "Dne otevřených dveří". Do 15 hodin budou probíhat prohlídky reprezentačních prostor spojené s originálním koncertem zdarma ve Smetanově síni. Od 9 do 16 hodin můžete zavítat i na "Den otevřených dveří v Senátu", kde na Vás čekají vstřícní průvodci a honosná výzdoba starobylých paláců. Nevšední kulturní zážitek pak již podruhé přináší Komunitní centrum Matky Terezy v Praze na Hájích, jehož pozvání letos přijala skupina Javory Beat v čele s populárními Hanou a Petrem Ulrychovými. Slavnostní zahájení "Koncertního vystoupení The Neons a Javory Beat s Hanou a Petrem Ulrychovými" můžete navštívit v 9:30.

Středočeský kraj

V den výročí vzniku samostatné Československé republiky budou po celé naší republice probíhat rozmanité kulturní i oficiální akce, které si svým významem i atraktivností zajisté zaslouží Vaši pozornost. Ve středočeském Berouně se máte například možnost zúčastnit "Oslav výročí vzniku republiky", které jsou zajímavou vzpomínkovou slavností s doprovodným programem určeným převážně pro rodiny s dětmi či seniory. Podobný formát pak budou mít i "Oslavy vzniku samostatného Československa v Mladé Boleslavi", které lákají na oficiální část spojenou s pietní vzpomínkou i následný kulturní program, jehož součástí bude i vystoupení Podnikového dechového orchestru Škoda (již nyní můžeme prozdradit, že státní hymnu zazpívá pěvec L. Novák). O poznání dynamičtější průběh pak bude mít "Podzimní módní show v Olympii", která se koná též v Mladé Boleslavi. Obdivovat zde budete moci hvězdné módní modely od našich předních návrhářů či moderátorské umění oblíbeného vtipálka Libora Boučka. Hvězdami přehlíkových mol pak budou netradičně hokejistě zdejší hokejového klubu!


Jihočeský kraj

Zcela originální akci připravilo pro letošní výročí vzniku samostatné Československé republiky město Tábor ve spolupráci s Husitským muzeem v Táboře. Jde o "Den republiky", který přiblíží autentickou atmosféru doby těsně předcházející vzniku naší samostatné republiky, představí i činnost táborských sdružení, spolků a institucí a zaujme i několika divadelními, hudebními a tanečními představeními. V úterý 28. října pak nemůžeme zapomenout ani na "Výlov rybníka Munický", nacházejícího se přímo v srdci Jihočeského kraje, v malebné Hluboké nad Vltavou. Opětovně zaujme možnost sledovat výlov z místní hráze, poutavý program pro malé či velké a bohatá nabídka rybích specialit. Nedaleko Strakonic se v ty samé dny odehraje slavnostní "Výlov rybníku Labuť", kde kromě tradičních rybích specialit můžete s úžasem sledovat honosné pasování na rybáře či živé vystoupení hudebních kapel.


Plzeňský kraj

Již několikátým rokem se v krajském městě Plzni připomíná vznik samostatné Československé republiky pozoruhodnou akcí, která si získává každým dalším rokem větší množství příznivců. "Oslavy vzniku samostatného Československa" otevřou zájemcům brány přibližně dvacítky nejzajímavějších plzeňských míst, a to za symbolickou cenu 28 korun či dokonce zdarma. Užívat si můžete bohatého kulturního programu, gastronomických pochoutek, prohlídky zdejšího fotbalového stadionu či populárního lampionového průvodu. Státní svátek jistě přiláká velké množství návštěvníků i do místní zoologické zahrady, kde za cenu symbolického vstupného 28 korun proběhne "Sváteční den za sváteční vstupné v ZOO Plzeň". Všechny návštěvníky bychom rádi upozornili na skutečnost, že v rámci státního svátku budete mít poslední možnost zúčastnit se komentovaného krmení žiraf, šimpanzů, tučňáků či hrochů. V nádherném prostředí romantického zámku Hradiště v obci Blovice si státní svátek můžete zpříjemnit účastí na "Dni Plzeňského kraje", který přináší vstup do zdejšího nádherného muzea zcela zdarma. Speciální akcí v rámci úterního programu bude i "Slavnostní znovuotevření expozice Milana Knížáka", které zahájí v 15 hodin sám autor vystavovaných děl.

Karlovarský kraj

Blížící se úterý bude letos ve znamení oslav státního svátku upomínajícího na výročí vzniku samostatné Československé republiky. V rámci Karlovarského kraje bychom Vás rádi pozvali na "Speciální prohlídky zámku Bečov nad Teplou". Těšit se můžete na erudované průvodce, kteří Vás seznámí s historií i současností tohoto architektonického skvostu v rozmezí 10. a 17. hodiny.

Ústecký kraj

Všechny obyvatele Ústeckého kraje zve Atlas Česka k co nejpříjemnějšímu prožítí blížícího se státního svátku, který je oslavou naší státnosti i vzpomínkou na odkaz našich předku, budujících nově vzniklou Československou republiku. V Úštěku nedaleko Litoměřic se u této příležitosti odehraje dlouho očekávaný "Den českých řemesel", během kterého si budete moci na vlastní kůži vyzkoušet strasti i radosti života mistrů řemeslníků, zakoupit některý ze zajímavých řemeslných artefaktů, shlédnout představení loutkového divadla, projet se na historickém kolotoči, zastřílet si na starobylé střelnici či se projet na malebném poníkovi. V rámci "Konce sezóny na zámku Krásný Dvůr" si na své přijdou milovníci historie i zábavy a chytrého humoru. V rámci celodenního programu se totiž seznámíte s historií i součastností zdejšího architektonického skvostu, ale oceníte i umění členů kadaňského divadla Navenek, kteří připravili originální živé obrazy. Odpolední program pak osvěží svým vystoupením loutnista Jindřich Macek a akordeonistka Jitka Baštová.

Liberecký kraj

Atlas Česka si dovoluje pozvat všechny zájemce o českou historii i všechny ostatní na několik zajímavých akcí, které se u příležitosti státního svátku spojeného se vznikem Československa odehrají toto úterý na území Libereckého kraje. Bohatý a nesmírně zajímavý program si pro všechny návštěvníky připravili organizátoři "Dne vzniku samostatného Československého státu v České Lípě", kteří zvou na slavnostní odhalení pamětní desky Karla Poláčka, veřejné setkání na Slovance, komentovanou prohlídku městské knihovny, hudební koncert v Jiráskově divadle, lampiónový průvod na hrad Lipý či tradiční opékání buřtů na hradě.

Královehradecký kraj

Možností jak strávit nadcházející úterní státní svátek je opravdu nepočítaně. V Královehradeckém kraji bychom Vám rádi doporučili především oblíbený "Výlov rybníka Broumar - Opočno", slibující nevšední zážitek spojený s netradiční podívanou na práci zdejších rybářů či ochutnávku vyhlášených rybích specialit připravovaných na mnoho způsobů.

 Pardubický kraj

Volné úterý na které letos připadá státní svátek připomínající vznik Československa zve na mnoha místech naší země k návštěvě některé z historických památek. V Pardubické kraji bychom Vás rádi pozvali na speciální "Kastelánské prohlídky litomyšlského zámku", které všechny zájemce seznámí se zajímavou historií i současností této uchvacující památky. Navštívit zdejší zámek zařazený do Seznamu světového dědictví UNESCO máte možnost od 10 do 14 hodin.

 Jihomoravský kraj

Mezi oddychovější akce, konané na státní svátek připadající letos na úterý, bezesporu patří i "Drakiáda v Blansku", která dozajista potěší všechny milovníky pohybu na čerstvém vzduchu. Těšit se můžete na spoustu zábavy spojené se soutěžemi o atraktivní ceny, hodnocení draků v rozličných kategoriích či vystoupení mistrů "dračího" řemesla. Pokud patříte mezi náročnější diváky a raději byste osvěžili tento významný den návštěvou nějakého kulturního zážitku, zveme Vás na divadelní představení "Jezinky a bezinky v Městském divadle Brno". Tou nejlepší pozvánkou budiž konstatování, že tuto hru si zamiloval i král moudrého humoru Jan Werich, který ji nechal v roce 1958 přeložit a poprvé uvést.

Olomoucký kraj

Již toto úterý se celá naše republika zahálí do radostných oslav státního svátku, upomínajícího na vznik samostatného Československého státu. V Olomouckém kraji se při této příležitosti pořádá několik zajímavých akcí a Atlas Česka by Vás rád na některé z nich pozval. Celodenní zábavný program plný kulturních vystoupení i dobré zábavy můžete očekávat v Olomouci, kde se v odpoledních hodinách uskuteční i všemi dětmi očekávaný "Velký lampionový průvod Olomoucí". Ne nedalekém zámeckém komplexu v Tovačově se zase zdejší kastelán se všemi pomocníky bude snažit o co nejzdařilejší "Slavnostní ukončení zámecké sezóny", která letos byla vskutku podařená a snad se i pozitivně promítně do atraktivního průběhu celé akce. Chybět samozřejmě nebudou středověké hry a soutěže, kastelánské prohlídky či dobré jídlo i pití. Kdo by se rád vydal na romantickou cestu za středověkým životem, neměl by si nechat ujít "Představení Muž se železnou maskou na hradě Šternberku". Toto originální zakončení turistické sezóny v sobě skrývá nápadité šermířsko-divadelní představení, během nějž Vám bude tuhnout krev v žilách i smíchem se chvět bránice.


Zlínský kraj

Státní svátek je nejen dne připomínání důležitých okamžiků v dějinách naší země, ale i možností odpočinout si od každodenního pracovního stresu a navštívit některou ze zajímavých kulturních akcí. Jednou z takových je i "Lampionový průvod s ohňostrojem ve Zlíně", který k potěše převážně malých návštěvníků přichystala zdejší radnice. Od půl šesté večer se všichni světlonoši, bludičky a milovníci světel a světýlek sejdou na seřadišti u konečné autobusu č. 33 a vydají se směrem na hřiště na Mladcové. Zde si společně zazpíváme státní hymnu a v napětí budeme očekávat explozi barevného ohňostroje. Stylově se k letošnímu státnímu svátku připomene i zámek Nový Světlov, kde se od 19 hodin uskuteční "Slavnostní koncert ke dni vzniku samostatného Československa". Těšit se můžete na pestrou přehlídku skladeb světových autorů v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, jejíž členy bude dirigovat zkušený Petr Chromčák. V průběhu večera zazní skladby W.A. Mozarta, Leoše Janáčka či Antonína Dvořáka.


Moravskoslezský kraj

I na severní Moravě se u příležitosti blížícího se státního svátku odehraje nemálo zajímavých akcí, na které bychom Vás rádi prostřednictvím našeho portálu pozvali. Speciální program si pro malé i velké návštěvníky připravili pro letošní výročí vzniku Československého státu na malebném hradu Hukvaldy. V rámci "Svátečního programu na hradě" se můžete těšit na pestrou nabídku kulturních i vyloženě zábavných akcí, které Vás seznámí nejen s historicí této epochální stavby, ale potěší i gastronomickými lahůdkami z kuchyně našich předků.

 

Zajímavé akce v okolí

Adventní tvořivé dílny 2023 - Kyjov

02.12.2023 - 08.12.2023
Vlastivědné muzeum Kyjov

Dovolujeme si Vás pozvat do Vlastivědného muzea Kyjov na tvořivé dílny.

Vánoční trhy v Praze 2023

02.12.2023 - 06.12.2023
Praha

Kouzelné vánoční trhy s krásně navrženými dřevěnými domky probíhají na různých pražských náměstích, například na…

Mikulášská ve Vinohradském pavilonu…

05.12.2023 - 05.12.2023
Vinohradská tržnice

Přijďte si užít Mikulášskou, kterou pořádá DDM Praha 2 spolu s městskou částí Praha 2 v nádherných prostorech…

Hypnotizér v Chodově | prosinec 202…

06.12.2023 - 06.12.2023
Náměstí ČSM 1022, 357…

Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na představení, které pořádá KASS Chodov.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 5. prosinec

Dnes má svátek Jitka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete