Statistika našeho portálu

  • 100 996 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Kam na Masopust 2018

Přijměte naše pozvání na cestu za poznáváním starobylých českých i moravských lidových tradic, tak si je ve všech krajích naší země připomínáme i v současnosti. Stejně jako byly v minulosti masopust či fašank obdobím spojeným s radovánkami a hodováním, vytváří i jejich současná podoba pomyslný klín mezi Vánocemi a Velikonocemi, tj. doby od Tří králů do Popeleční středy. Atlas Česka pro Vás vybral to nejpoutavější, co nadcházející únorové radovánky nabízejí.

Přijměte naše pozvání na cestu za poznáváním starobylých českých i moravských lidových tradic, tak si je ve všech krajích naší země připomínáme i v současnosti. Stejně jako byly v minulosti masopust či fašank obdobím spojeným s radovánkami a hodováním, vytváří i jejich současná podoba pomyslný klín mezi Vánocemi a Velikonocem, tj. doby od Tří králů do Popeleční středy. Atlas Česka pro Vás vybral to nejpoutavější, co nadcházející únorové radovánky nabízejí.

Masopust 2018


Praha

Z bohaté nabídky masopustních akcí konaných v našem hlavním městě zveme na "Masopust na Praze 21", zaměřený především na zdravý hazard všeho druhu. V sobotu pak potěší "Letenský masopust 2018", pořádaný ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem. Naše pozvání směřuje k "Třeboradickému masopustu", který láká rodiny s dětmi na zábavné odpoledne plné barevných masek. V rámci "Masopustu ve Kbelích" zažijete nespoutanou lidovou veselici se soutěží o nejhezčí masku průvodu. Bohatý program pak nabídne jako tradičně "Karlínský masopust v Karlínském spektru", kam letos zavítají i přední hudební skupiny či kuchaři z masopustními specialitami. Připravit si nápaditou masku a dobrou náladu doporučujeme i k "Fašanku v parku Podkovářská". 10. února pak láká "Suchdolský masopust v Praze", populární zvláště mezi milovníky malování na obličej čí výrobce barevných masek. Autentickou a spontánní radost z lidové sounáležitosti zažijí i všichni účastníci "Malostranského masopustního veselí", lákajícího na tradiční dostaveníčko ve vyhlášené pivnici U černého vola.


Středočeský kraj

Mezi nejrozšířenější lidové tradice v naší zemí patří každoroční slavení masopustního období, které je doprovázeno velkým počtem nápaditých akcí pro malé i velké. Všechny naše čtenáře bychom rádi pozvali na "Jílovský masopust", konající se již tuto sobotu. Netradiční lidové veselí pak lze očekávat od "Masopustu v Libušíně". Připomínkou dávných lidových tradic bude i "Hornický masopust ve skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna". Letošní "Roztocký masopust" pak bez nadsázky můžeme označit přízvisky tajemný, rozpustilý či přímo divoký. Akcí s mnohaletou tradicí je samozřejmě i letos "Poberounský masopust v Zadní Třebáni". Za návštěvu pak jistě bude státi i "Třebotovský masopust" či "Masopust v muzeu Lidových staveb v Kouřimi". Na závěr pak zveme i na "Masopust v Hornickém muzeu v Příbrami".

 

Jihočeský kraj

Hledáte-li tip na některou ze zajímavých masopustních akcí konaných v Jihočeském kraji, nacházíte se na správném místě. Platí no například o "Třeboňském masopustu", který letos osvěží místní loutkáři a ochotníci. Zajímavý masopustní průvod maškar městem nabídne "Čtvrtý masopust v Dačicích". Specifickou olympijskou atmosféru přinese letošní ročník "Maškar v Milevsku". Za doporučení stojí i "Masopust v Nových hradech" či "Masopustní veselice v zahradách pivovaru Eggengerg v Českém Krumlově". V rámci letošního "Masopustního průvodu masek v Jindřichově Hradci" upozorňujeme na vystoupení kapely Ukrutanka či soutěž v pojídání jitrnic a pití piva.

 

Plzeňský kraj

V západních Čechách se tradice spojené s oslavami masopustu spojují s nepřeberným množstvím zábavných variací, které by měl na vlastní kůži zažit alespoň jednou za život každý z našich čtenářů. Můžete se o tom přesvědčit například při "Masopustu v Klenčí pod Čerchovem", kde se i letos chystá barvitý průvod masek. V polovině února pak zveme na "Masopust v Boru", kde se můžete těšit na sraz maškar, povídání o masopustních zvycích či chutné občerstvení. Poutavý program s mnoha gastronomickými specialitami nabízí letošní "Masopust ve Zbirohu". Pro naše nejmenší čtenáře doporučujeme "Velký dětský karneval ve Stříbře". Nudit se rozhodně nebudete ani při "Sulislavském masopustu",který i letos navštíví na pět stovek poutavých maškar.

 

Karlovarský kraj

Přijměte pozvání Atlasu Česka na akce spojované s masopustem na území Karlovarského kraje. Zajímavou kulturní akcí spojenou s připomínkou lidových tradic zobrazených pohledem našich dětí je letošní "Dílna pod střechou", která nabídne možnost umělecké realizace nadaným začínajícím umělcům. Hojně navštěvovanou akcí pak bezesporu bude "Masopust v Chebu", který láká bujarý masopustní průvod městem či připomínky dávných tradic v podání pracovníků zdejšího kulturního institutu.

 

Ústecký kraj

Období rozšafného masopustního veselí a nezřízených gastronomických i společenských orgií pomalu odeznívá a započíná doba asketického půstu. Chcete-li si však přeci jen ještě jednou připomenout předjarní veselení, přijměte naši pozvánku na letošní "Šluknovský masopust". Zajímavou alternativou pro blížící se víkend je účast na "Masopustu v Roudnici nad Labem". Hojnou účast očekávají i pořadatelé "Masopustu v Litoměřicích". Srdečné pozvání všem našim čtenářům pak směřujeme na "Varnsdorfský masopust" a především pak na "Ústecký masopust". Zajímavou novinkou letošního roku je "Masopustní průvod a veselice v ZOOparku Chomutov".

 

Liberecký kraj

Období blížícího se jara bývá snad ve všech moravských i českých městech i vesničkách spojováno s tradičními masopustními oslavami, které si samozřejmě nenechávají ujít ani obyvatelé a návštěvníci Libereckého kraje. Pro ty mladšího věku je určen "Dětský maškarní karneval v Liberci". Připomínku lidových folklorních tradic pak přinese "Masopust na Vísecké rychtě v Kravařích". Celodenní program pro mladé i starší přináší "Mimoňský masopust" s populárním stánkovým prodejem gastronomických pochoutek. Srdečně zveme i na "Zákupský masopust" či "Masopust v Rovensku pod Troskami". Vzpomínkou na dávné masopustní oslavy v severních Čechách je "Masopustní veselice v Železném Brodě". Zábavná form připomínky dávných tradic pak čeká účastníky "Masopustu s domem dětí v Jablonci nad Nisou".

 

Královehradecký kraj

Ačkoliv již ortodoxní křesťané zahájili období několikatýdenního půstu, můžete Vy ostatní ukojit své chuťové buňky lačnící po dobré klobáse, čerstvé jitrnici či voňavém koláčku při návštěvě některé z masopustních akcí konaných v rámci Královedvorského kraje. To všechno a ještě mnoho navrch na Vás čeká při "Masopustu v Kostelci nad Orlicí", který se koná již tuto sobotu. Dobrodružství pro každého správného dobrodruha přináší letošní ročník "Náchodského Klondike", který potěší chytáním bizona, rýžováním zlata či krocením divokých mustangů. Ujít byste si neměli nechat ani "Masopustní veselí v Novém Bydžově", které zahrnuje i nezbytný průvod masek. Za návštěvu a naši pozvánku jistě stojí i "Rokytnický masopust" či "Masopust v Horním Maršově". Dobré jídlo i pití v čele s vyhlášenými zlatavými koblížky ochutnáte na "Masopustu na Šrámkově statku u Hradce Králové". Poutavou připomínkou dávných lidových tradic bude jistě i "Masopust v muzeu ve Vrchlabí".

Masopust 2018


Pardubický kraj

Máte chuť na čerstvou jitrničku, hřejivý loček domácí slivovice či čerstvě upečený koláček? Pak si nenechte ujít další ročník "Masopustní obchůzky ve Studnicích", ukončený populárním porážením kobyly. Srdečně zveme i na "Masopust v Chocni", který se zde koná o příští sobotě. Pořádnou porci bujarého veselí a nespoutané radosti přináší letošní "Masopustní jarmark v Chrudimi", který potěší i masopustní obchůzkou v provedení národopisného souboru Kohoutek. Sousedskou atmosféru sdílnosti a vzájemné pospolitosti slibuje letošní "Maškarní průvod a veselice v Lanškrouně". Mezi výčtem letošních veselic nalezneme i "Jablonský masopust" s dětským maškarním rejem či "Karneval v Králíkách" s lákavým podtitulem - Návrat do minulosti.

 

Kraj Vysočina

Mezi nejrozšířenější lidové tradice v naší zemí patří každoroční slavení masopustního období, které je doprovázeno velkým počtem nápaditých akcí pro malé i velké. Bezesporu to platí o "Masopust v Kamenici nad Lipou", který potěší barvitým průvodem po celém městě. Srdečně zveme i na tradiční lidovou veselici "Masopust v Telči", která se koná na náměstí Zachariáše z Hradce. Zajímavou akcí pro celé rodiny je "Masopustní jarmark v Havlíčkově Brodě" s možností zakoupit si mnoho desítek laskomin a dobrot k snědku. V rámci "Masopustu v Pelhřimově" pak jistě potěší obří několikametrová tlačenka, kterou připraví řezník Prokeš. V rámci "Masopustu v Humpolci" nebude chybět ani masopustní veselí, maškary, koblihy či hudební doprovod.


Jihomoravský kraj

Spousta dobrého pití a jídla, maskované průvody, zábava a potěšení pro všechny zúčastněné. To a mnohé další nabízí další ročník "Hustopečského masopustu na Turhandlích". Nejen pro své pacienty připravuje bohatý program další ročník "Lázeňského fašanku v lázních Hodonín". Spoustu dobrého vína a zabijačkových specialit přichystá letošní "Valtický vinařský fašank". Žertovnou atmosféru plnou smích a legraci přinese letošní "Fašank s rádiem Dyjen v Hodoníně". Za návštěvu pak jistě stojí i "Masopust v Rajhradě" či "Fašank v Mikulově". Rytmický hudební doprovod reje bujarých masek přináší letošní "Kuřimský masopust". Připomínkou starobylých moravských tradic se mohou honosit letošní "Líšeňské ostatky v Brně". V rámci "Fašanku v Poštorné" pak zahraje návštěvníkům dechová hudba Pivoňka a Poštorenská cimbálová muzika. Jedinečnou a především autentickou atmosféru pak nabídne "Masopust ve Velkých Pavlovicích".


Olomoucký kraj

Konání masopustních akcí přispívá k oživení a znovuzavedení tradic oslav těchto významných lidových svátků. Nejlepší ukázkou výše popsaného je "Masopust v Olomouci", který o příštím víkendu nabídne zábavný a poučný program pro malé i velké návštěvníky, společenský ples či očekávanou zabijačku. Autentickou atmosféru pospolitosti bude též mít "Masopust ve Zlatých Horách", připadající na příští víkend. Velkou popularitu a věhlas přináší již po desetiletí i "Bystřický masopust se zabijačkou ve Velké Bystřici". Milovníkům dobrého masa pak doporučujeme účast na "Festivalu Uzená Olomouc", který láká na zabijačkové pochoutky, řemeslný trh či soutěž v pojídání tlačenky a špekáčků. Pro naše nejmenší čtenáře pak přichází pozvání na "Karneval pro děti v Uničově".

 

Zlínský kraj

Kde jinde si naplno vychutnat lidovou tvořivost a autenticitu po generace děděných tradic než ve folklorem prosyceném Zlínském kraji. Největším místním tahákem jistě bude "Masopust ve Valašském muzeu v přírodě", kde v Rožnově pod Radhoštěm kromě připomínky známých i méně obvyklých tradic zažijete další ročník soutěže o nejlepší valašskou klobásu či valašskou tlačenku. V krajském městě Zlíně pak láká k účasti "Lešetínský fašank" s tradičním pochováváním basy či domácí zabijačkou. Masopustní obchůzku obcí pak nabízí i "Fašank ve Starém Hrozenkově" či "Derflanský fašank v Uherském Hradišti". Domácí zabijačku ve spojení s cimbálovou muzikou přináší letošní "Masopustní průvod městem Kroměříž". Masopustní průvod včetně pochovávání basy zažijí i všichni účastníci "Fašanku v Uherském Brodě".

 

Moravskoslezský kraj

I na severní Moravě si můžete užít na vlastní kůži oslavy letošního masopustu. V rámci "Štramberského masopustu" se můžete těšit dobré jídlo a pití, komediální výstupy, masopustní maškary či bohatý doprovodný program. Při "Staroměstském masopustu v Bruntále" se divákům představí taneční soubory, průvod masek či gastronomičtí mistři oboru. Ujít by si naši čtenáři neměli ani "Masopust v Příboře" či "Masopust v Opavě" se soutěží o nejdelší jitrnici. Připomínku starobylých folklorních tradic přináší letoší ročník "Masopustu na Slezskoostravském hradě".

 

Zajímavé akce v okolí

Svatováclavský den 2023 - Třebíč

28.09.2023 - 28.09.2023
Bazilika sv. Prokopa,…

Mše, koncert, jarmark

Open ART Fest 2023 - Praha

28.09.2023 - 29.09.2023
Výstaviště Holešovice -…

Přes 230 umělců - malíři, sochaři, fotografové a další výtvarní umělci z celého světa. Tolik umělců pohromadě? To tady…

Svatováclavské velebení 2023 - Praha

28.09.2023 - 28.09.2023
park Na Jezerce

Úžasný celodenní program pro celou rodinu.

Svatováclavský koncert 2023 - Třebíč

28.09.2023 - 28.09.2023
Bazilika sv. Prokopa,…

Tradiční sváteční koncert vážné hudby.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 28. září

Dnes má svátek Václav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete