Statistika našeho portálu

  • 102 169 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kam na vinobraní 2016

Atlas Česka zve všechny své věrné příznivce na letošní akce spojené se slavnostmi sklizně vína, osvěžujícími již tradičně podzimní kulturní i společenské dění ve všech krajích naší země. Největší pozornost jsme samozřejmě věnovali oblasti jižní Moravy, kde mají degustace vína a burčáku tu nejdelší tradici.

 Atlas Česka zve všechny své věrné příznivce na letošní akce spojené se slavnostmi sklizně vína, osvěžujícími již tradičně podzimní kulturní i společenské dění ve všech krajích naší země. Největší pozornost jsme samozřejmě věnovali oblasti jižní Moravy, kde mají degustace vína a burčáku tu nejdelší tradici.

Praha

Většina Pražanů si končící léto a o slovo se hlásící podzim spojuje s konáním rozverných posvícení, barevných festivalů a ochutnávek letošního vína. I proto bychom Vás rádi pozvali na "Dožínky a Vinobraní na Ladronce", které pro jeden den promění Ladronku na ráj pro kreativní rodiny s dětmi. Těšit se můžete na znalostní kvízy, pohádkový kout, smart stezku či degustaci českých i moravských vín. Pohodovou atmosféru zažijí i návštěvníci "Kbelského posvícení", které se v centrálním parku koná v sobotu 17. září. Letošní ročník "Posvícenské pražské zábavy" se přesouvá do Ctěnického zámku, kde můžete obdivovat krojované kuchařinky či lidovou hudbu. Již druhý ročník má před sebou "Letňanské vinobraní", které si můžete užít na Novém vstupu u Penny Marketu. Těšte se na vynikající česká a moravská vína či doprovodný hudební program. Dobré víno a soudržná nálada čekají na všechny účastníky "Sousedských slavností na Praze 4", konaných v sobotu 17. září. V závěru pak nechybí pozvánka na oblíbené "Vinobraní na Pražském hradě", které se letos uskuteční již po 11.

Středočeský kraj

Širší okolí Prahy patří již po staletí k oblastem s dlouhou tradicí vinařství. Není proto divu, se zde každoročně koná několik oblíbených vinařských akcí, vybízejících k návštěvě male i velké výletníky. Týká se to bezesporu "Mělnického vinobraní", které dá vzpomenout na to nejlepší z letošní úrody a nechá Vás vychutnat atmosféru historického města na soutoku Labe a Vltavy. Dvoudenní trvání bude pak mít "Karlštejnské vinobraní", odehrávající se v celé obci Karlštejn. Samozřejmostí těchto slavností je i přítomnost císaře a krále Karla IV. spolu s celým dvorem. První říjnový den srdečně zveme i na "Zámecké vinobraní na zámku Domousnice", které nedaleko Mladé Boleslavi potěší desítkami prodejních stánků, nezvykle dlouhým barem či speciálním červeným burčákem. Blížící se podzim osvěží i "Kokořínský jarmark", který tradičně nabízí množství kulturních akcí, dobré jídlo i kvalitní pití.

Jihočeský kraj

Jižní Čechy sice nepatří k největším vinařským oblastem v naší republice, ale to nic nemění na skutečnosti, že i zde žije mnoho milovníků dobrého vína. Ti všichni mají možnost zúčastnit se "Vimperského vinobraní", které se i letos pochlubí výborným letošním vínem a nápaditým doprovodným programem. Výborné víno se bude podávat i na populárních , které nabídnou zábavný program pro děti, soutěžní odpoledne plné her, loutkové divadlo, řemeslný jarmark či dobrodružné šermířské souboje. Připomínkou historického významu středověkého města Soběslavi budou letošní "Rožmberské slavnosti", které poutají pozornost pestrým bohatým programem a představením letošní vinné úrody.


Plzeňský kraj

Ačkoliv se náš článek zaměřuje na blížící se akce spojené primárně s ochutnávkou vína, uděláme v Plzeňském kraji rádi výjimku. Kde jinde totiž místní lidé milují spíše zlatavý mok z chmele více než sluncem zalité výtažky z bobulí zrající révy, když ne v Plzni a jejím okolí. Proto naše pozvánka putuje za akcí "Slunce ve skle", která v Plzni představí výtvory tradičních minipivovarů na oblíbeném festivalu. Zřejmě největší návštěvu z portfolia mnoha plzeňských akcí bude mít "Pilsner fest", odehrávající se tradičně v plzeňském pivovaru. Letošním lákadlem je plzeňský ležák v nefiltrované podobě, originální gastronomické pamlsky či doprovodný program inspirovaný historii českého piva. Druhý zářijový víkend srdečně zveme do Kašperských Hor na "Městské slavnosti", které představí středověkou atmosféru tohoto významného městečka, nezbytně spojenou s báječným vínem a gastronomickými hody.


Karlovarský kraj

I v západních Čechách si můžete vychutnat chuťové tóniny vytříbených vín, které se urodily v letošní sezóně. Platí to samozřejmě především o "Vinobraní v hotelu Imperial v Karlových Varech", kde se v prostorách hotelového parku můžete těšit na chutné občerstvení, cimbálovou muziku či lidové tance. Na počátku října pak naše čtenáře srdečně zveme na "Vinobraní na hradě Loket", které potěší všechny své návštěvníky již podesáté. O příštím víkendu pak můžete ochutnat lahodné víno či vychlazené pivo na populárním "Dni horníků v Sokolově", který upoutá i hornickým průvodem, ukázkami práce Policie ČR či atraktivním tržištěm.


Ústecký kraj

Za dobrým vínem si můžete vyrazit na některou ze společenských akcí, které se i letos odehrají v období doznívajícího léta. Při "Mariánských poutních slavnostech" poteče vinný mok proudem, podobně jako zavoní křehké pečivo či čerstvě ugrilované maso. To nejlepší z produkce českých i moravských vinařů můžete ochutnat na "Mosteckých slavnostech", kde potěší i průvod dechových kapel, mažoretek či sportovních klubů. Příští sobotu osvěží oblíbené "Trmické slavnosti", které se ve zdejším zámeckém parku představí i hudebními koncerty, vinnou degustací či divadélkem pro děti.

 

Liberecký kraj

S blížícím se podzimem přibývá i poutavých akcí, spojených s ochutnávkou vína a dobrého jídla. Mezi ty nejpopulárnější patří "Tanvaldské slavnosti", které lákají návštěvníky na řemeslný jarmark, divadlo pro děti či výtvarné dílničky. Poutavou slavností budou i "Dožínky v Hrádku nad Nisou", kde bude hlavním hostem folková kapela Nezmaři. Součástí Dožínek bude opět i nezbytný Ekoden pro děti. V areálu hradu Valdštejna se i letos konají "Svatohuberstké slavnosti", zahrnující ochutnávku skvělého vína, pasování nových myslivců či Svatohubertskou mši a soutěže pro děti. Mezi největší akce celého roku pak patří "Jablonecké městské slavnosti", navazující na tradici výročních jarmarků. Na Mírovém náměstí se můžete těšit na bohatý kulturní program či stánkový prodej.


Královehradecký kraj

Chcete-li si vychutnat letošní vinnou sklizeň, vydejte se do Královehradeckého kraje na "Valdštejnské slavnosti vína na Starých Hradech", kterých se zúčastní i vévoda Albrecht z Valdštejna se svou družinou. Těšit se můžete na ochutnávku vín, dobová řemesla či vyhlášený vinný jarmark. Poetickou atmosféru plnou příjemných překvapení zažijete i při "Podzimu na zámku v Ratibořicích", kde si v malé zámecké kavárně pochutnáte na dobrém vínu, populárních zákuscích či zvěřinové paštice. Srdečně zveme i na tradiční lidovou veselici "Vepřové hody aneb Pohádkové posvícení na Starých Hradech", zahrnující i domácí zabijačku, rytířský turnaj či soutěž o největší jelito.


Pardubický kraj

Pardubický kraj sice nepatří k nejvyhlášenějším vinařským oblastem u nás, ale i tak si zde lze na několika podzimních akcích vychutnat skvělé výsledky práce těch nejlepších českých i moravských vinařů. Platí to například o "Městských slavnostech ve Vysokém Mýtě", kde se můžete těšit na Litomyšlský symfonický orchestr, Kujebácký jarmark či na vystoupení oblíbené skupiny Kašpárek v Rohlíku. Srdečné pozvání směřuje i k "Městským slavnostem a Lanškrounské kopě", která navazuje na populární dálkový pochod. Na slavnostech si užijete dobré jídlo a pití, výstavu automobilů či tradiční ohňostroj. Takřka identickou středověkou slavnost nabídnou "Svatováclavské slavnosti na hradě Svojanov", při kterých poteče víno proudem a rytířské souboje zvednou hladinu adrenalinu i těm nejodvážnějším návštěvníkům.

 

Kraj Vysočina

Na malebné, ale drsné Vysočině si na své přijdou milovníci dobrého vína například při "Bramborobraní v Třebíči", kde kromě obvyklého koštu tradičních odrůd zaujmou i trhy s tradičními lidovými řemesly či vystoupení folklorních souborů. K oslavám výročí založení měst patří po celé naší republice řemeslné trhy na náměstích, ochutnávky prvních letošních vín či kulturní produkce zaměřené na všechny skupiny obyvatel. Přesně tak se profilují i "Slavnosti města Velké Meziříčí", které startují o nadcházejícím víkendu. V tom samém termínu můžete vyrazit i na "Dožínky v Pelhřimově", které jsou více než oslavou letošní sklizně s bohatým doprovodným programem.

 

Jihomoravský kraj

Kde jinde než na jižní Moravě si můžete vychutnat to nejlepší víno, stáčené profesionálními vinaři s láskou a ochotou. Tak tedy první pozvánka směřuje ke "Strážnickému vinobraní", jehož součástí bude slavnostní krojovaný průvod, jarmark tradičních lidových výrobků či cimbálová muzika. Opravdovou bombou bude účast na tradičním "Pálavském vinobraní", které festivalem vína, gastronomie i kultury, lákajícím na pochodňovou show, průvod královské družiny i cimbálovou muziku. Sportovní nadšence jistě potěší "Znojmo burčák tour", který je největším seriálem závodů na horských kolech. Opravdové znalce zveme na "Ochutnávku vín odrůdy Cabernet Moravia", které zažijete 10. zářijový den ve sklepní uličce Výmol. Láká-li Vás ochutnávka první várky letošního vína, jistě si nenecháte ujít "Valtické burčáky 2016". Program plný kultury, zábavy i nakupování nabídne "Znojemské historické vinobraní", konající se o druhém zářijovém víkendu v centru krásného historického města. 17. září pak můžete zavítat na "Slavnosti vinobraní v Novosedlech na Moravě", kde se koná ochutnávka kvalitních burčáků, prohlídka vinných sklepů či další nevšední zážitky. Obdobný program pak nabízí i "Blanenské vinobraní", přinášející velké množství regionálních specialit. Úctu k tradicím přináší další ročník "Tradičního krojovaného vinobraní se Starém Poddvorově". Domácí i přespolní návštěvníky pak přivítá další ročník "Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska".


Olomoucký kraj

Víno a Morava - to je libozvučné spojení, které k sobě ladí stejně dobře jako Čechy k pivu či Mexiko k tequile. Přesvědčit se o tom můžete například při "Olomouckých vinných slavnostech", které se i letos konají na Horním náměstí. Blížící se podzim a s ním to nejlepší z úrody vína nabídnou i "Dýňové a slámové slavnosti na zámku v Náměšti na Hané". Dobré jídlo, pití a poslech toho nejlepšího z regionální hudební produkce nabídnou "Litovelské slavnosti", které jako bonus zpřístupní i všechny kulturní památky ve městě. Bujarou oslavu plnou kvalitního vína nabízejí "Štenberské slavnosti", které 10. září oslaví 720. výročí od první písemné zmínky o městě.

Zlínský kraj

Také ve Zlínském kraji teče na podzim víno proudem a z oken domů se line lahodná vůně koláčků a dalších regionálních pochoutek. To nejlepší z letošní produkce Vám nabídnou prodejci v rámci "Trhu ve Slušovicích", který je již tradičně spojen s ochutnávkou vína od lokálních vinařů. Podobnou praxi znají i návštěvníci "Středověkých řemesel na zámku ve Zlíně", kde se letos představí umění kovářů, nožířů, košíkářů či vinařů. K vidění budou i ukázky dobového odívání či ochutnávání středověkého jídla. Na poslední zářijový víkend připadají "Svatováclavské slavnosti v Kroměříži", které potěší lahodným vínem i skvělým hudebním programem v čele s Jaroslavem Uhlířem, Čechomorem či Annou K.

Moravskoslezský kraj

Všechny Moraváky i další milovníky dobrého vína zveme na další ročník "Moravského burčáku", konaného na hradě Starý Jičín. Těšit se můžete na výběr dětských akcí, historických soubojů, gastronomických pochoutek či hudebních produkcí. O nadcházejícím víkendu poteče víno proudem i na "Městských slavnostech v Havířově", které představují dvoudenní program plný hudby, zábavy a dobrého občerstvení.Zajímavé akce v okolí

Auto-moto-Farmářské a bleší trhy Tu…

21.04.2024 - 21.04.2024
Stružinec, Tuhaň, 51251

Všechny zveme na Neděli 21. dubna 2024 do obce Tuhaň u Semil, na tradiční auto-moto, farmářské a bleší trhy.

ARABFEST: Festival arabské kultury …

11.04.2024 - 14.04.2024
Plzeň

Čtrnáctý ročník festivalu arabské kultury, tentokrát tematicky zaměřený na SPORT na Blízkém východě.

Olomoucký tvarůžkový festival 2024 …

13.04.2024 - 14.04.2024
Olomouc

Přijďte zažít sedmý ročník Olomouckého tvarůžkového festivalu 13. a 14. dubna na olomouckém Horním a Dolním náměstí.…

Sokolnické slavnosti na Sovinci 202…

13.04.2024 - 14.04.2024
Sovinec

Vážení návštěvníci, dovoluji si vás pozvat na naší první tradiční akci v tomto roce pořádanou na hradě Sovinci s názvem…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 14. duben

Dnes má svátek Vincenc

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete