Statistika našeho portálu

  • 101 421 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kam na Svatomartinské slavnosti 2016

Již za pár dnů se můžeme těšit na symbolický příjezd sv. Martina zobrazovaného často s majestátním výrazem na slavnostně oděném oři. Již po staletí s sebou přiváží tradici symbolického zakončení období žní a sklizně, provázeného přípravou dobrého pití a lahodného jídla. Jsme si v naší redakci jisti, že Vás nabídka akcí pořádaných na počest svatomartinského svátku zaujme a vyberete si z ní optimální variantu pro Vás i Vaše blízké.

Již za pár dnů se můžeme těšit na symbolický příjezd sv. Martina zobrazovaného často s majestátním výrazem na slavnostně oděném oři. Již po staletí s sebou přiváží tradici symbolického zakončení období žní a sklizně, provázeného přípravou dobrého pití a lahodného jídla. Jsme si v naší redakci jisti, že Vás nabídka akcí pořádaných na počest svatomartinského svátku zaujme a vyberete si z ní optimální variantu pro Vás i Vaše blízké.

Svatomartinské slavnosti 2016

Praha

O nadcházejícím víkendu se pozornost všech Pražanů zaměří na oslavy svátku sv. Martina, které jsou neodmyslitelně spojeny s dobrým pitím, jídlem a veselením. To vše a k tomu jako bonus na palubě historické lodi zažijete při "Vítání mladých svatomartinských vín", které započnou svou plavbu z klasického kotviště Na Františku. Lahodnou husu a to nejlepší víno z Moravy pak můžete ochutnat na "Svatomartinské husičce U Lachtana", která si pro své menu získala věhlas po celé Praze. Velmi srdečně pak zveme na "Svatomartinské slavnosti na pražské Náplavce", které navazují na oblíbené farmářské tržiště. Degustovat zde můžete vína od více než dvou desítek vinařů. Jubilejní desátý ročník letos bude mít "Letenská husa a košt svatomartinského vína v Národním muzeu Praha", kde pro Vás připravili řízenou degustaci mladých vín předních moravských a českých producentů. O dobrou náladu se postará významná Cimbálová muzika Alexandra Vrábela. Dobré víno i jídlo můžete ochutnat i při "Víkendovém workshopu Magický Vyšehrad", kde se v mystickém prostředí majestátního Vyšehradu objeví kejkle s taroty, runami, drahým kamením či vnitřními energiemi.

Středočeský kraj

Ve Středočeském kraji se o nadcházejícím víkendu odehraje několik svatomartinských akcí, které si zaslouží pozornost našich čtenářů. Patří mezi ně například "Svatomartinské víno a slavnosti v Olympii v Mladé Boleslavi", které nabízí degustaci desítek prvních letošních moravských vín různých vinařů. Další pozvánka směřuje na "Svatomartinskou slavnost na Tetíně", která slibuje oblíbené víno a tradiční svatomartinské rohlíčky. Každoročně se na své fanoušky těší i pořadatelé "Slavností svatomartinského vína na Karlštejně", které lákají na cimbálovou muziku, ochutnávku karlštejnských vín a odbornou přednášku. Pro děti i jejich rodiče upozorňujeme na "Svatomartinský lampionový průvod v Příbrami", který známe i pod názvem Putování za světýlky za svatým Martinem. V Jezuitské koleji se uskuteční další ročník "Svatomartinských hodů v Kutné hoře", jejichž součástí bude i Jazz band či vystoupení cimbálové muziky Franze Veselky.

Jihočeský kraj

Do jižních Čech letos sv. Martin zřejmě nepřijede na sněhově bílém koni, ale přesto bychom měli připraveni na bohatou nadílku společenských akcí. Na náměstí Svornosti v Českém Krumlově můžete být o nadcházejícím víkendu účastni "Svatomartinského vína a Svatomartinského hodování", které nabídne možnost ochutnat první víno a svatomartinskou husu. V rámci "Martinských slavností v Táboře" si můžete přijít zazpívat podzimní písničky, poslechnout martinskou legendu či přivítat sv. Martina na bílém koni. Až se namlsáte prvního vína a lahodné svatomartinské husy, můžete si zpříjemnit zažívání při "koncertu populární kapely Argema v Českých Budějovicích". V rámci "Nanodne v Géčku v Českých Budějovicích" si pak můžete nejen vyzkoušet české nanotechnologické novinky, ale zároveň ochutnat i ukázky pravých svatomartinských koláčků a prvních vzorků letošního vína.

Plzeňský kraj

V západních Čechách si sv. Martina připomeneme při několika lákavých gastronomických akcích, které Vám Atlas Česka s radostí představuje. V rámci "Svatomartinského posvícení na zámku Zbiroh" si můžete ochutnat něco z nabídky mladých vín přímo od vinařů a vyčkat při dobrém jídle příjezd svatého Martina na bílém koni. Zajímavou akci můžete navštívit i při "Svatomartinské procházce se světýlky", která se bude snažit odhalit tajemství poselství sv. Martina. V rámci "Hasičských vepřových hodů" pak zaujmou lahodná jelita, tlačenka, jitrnice či věhlasná prdelačka.


Karlovarský kraj

Karlovarský kraj je nejmenším krajem naší země, což se však naštěstí neodráží v lákavé nabídce svatomartinských akcí. Nejen dobrým jídle a pitím je však živ člověk, pročež přinášíme pozvánku na "Večer v klubu Cirkus Cermaque v Chebu", který představí dokument vzniklý během půlroční cesty stařičkým obytným vozem. Dobré svatomartinské víno můžete ochutnat při "Koncertu staré hudby u příležitosti zakončení sezóny na hradě Seeberg". Zajímavým kulturním zážitkem bude bezesporu i "Prodloužená v Sokolově", která všem zúčastněným nabídne svatomartinskou husičku či několik vzorků dobrého mladého vína. To bude k ochutnání i při slavnostní "Výstavě katedry fotografií a nových médií v Bratislavě".

Ústecký kraj

Drsný kraji severních Čech objevuje stále více turistů, kteří se mohou o následujícím víkendu zúčastnit některé z mnoha společenských slavnostní spojených se svátkem sv. Martina. Mezi nejoblíbenější patří "Svatomartinský den na hradě v Litoměřicích", který je symbolickým požehnáním mladým vínům. Po tomto aktu se můžete těšit i na košt těchto vín v degustační místnosti historických gotických sklepů hradu. Velkou popularitu slibuje i "Svatomartinské víno v Ústí nad Labem", jehož degustaci a oslavu si můžete užít již o nadcházejícím víkendu. Pro malé návštěvníky stojí za pozornost "Strašidelná procházka v Chomutově", startující před rodinným centrem Rozmarýn. Za návštěvu stojí jistě i "Lucerničky sv. Martina", které jsou procházkou s atraktivními úkoly a opékáním buřtů.


Liberecký kraj

V Libereckém kraji si již na mnoha místech můžete užít sněhového doprovodu sv. Martina, jehož pokrývka potěší mnohé z účastníků slavnostních svatomartinských akcí. Tou největší v regionu je "Svatomartinské víno a slavnost v OZC forum Liberec", které představí desítky nových odrůd od českých i moravských vinařů. Vyhlášenou degustací je i "Svatomartinské víno v domě vína v Jablonci nad Nisou", které přiláká i letos stovky natěšených milovníků vína. Dobrou náladu zajistí všem zúčastněným podávané víno při "Kabelkovém bazaru v Liberci", který nabídne i moderní a drahé kabelky od populárních osobností kulturního a sportovního života. Atraktivní den plný dobré nálady, tradičních řemesel a ochutnávky regionálních výrobců přináší druhý ročník "Svatomartinského jarmarku a krůtích hodů na Brništi".


Královehradecký kraj

Zveme naše čtenáře na procházku po zajímavých svatomartinských akcích, které potěší obyvatele Královehradeckého kraje. Již do druhé desítky let svého trvání směřuje akce "Příjezd Martina na bílém koni v Hradci Králové", která nabídne ochutnávku svatomartinských vín a svátečních lahůdek. V nedalekém Vrchlabí pak můžeme pozvat na "Svatomartinské víno a košt mladých vín", které zahrnují i vyhlášení nejlepších vín z pohledu veřejnosti. Malé děti i mnozí z dospělých se jistě již nemohou dočkat dalšího ročníku "Svatomartinského čokoládobraní na Starých Hradech", nabízející horké i studené čokolády mnoha chutí, barev a vůní, včetně Velkého rytířského turnaje. Za pozornost našich čtenářů stojí "Královský košt v Hradci Králové", představující velkou pultovou degustaci více než tří stovek soutěžních vín.

Svatomartinské slavnosti 2016


Pardubický kraj

O nadcházejícím víkendu si připomínáme památku sv. Martina, která je v našem geografickém prostředí spojována s kulturními a gastronomickým akcemi. Platí to zjevně i o "Svatomartinské slavnosti ve Svitavách", kde za rytmu bubnů a doprovodu světlonošů bude připraveno bohaté občerstvení, ohňová show či drobná stanoviště pro děti. Slavnostní atmosféru nadcházející zimy osvěží jistě i horký grog ze svatomartinského vína podávaný při cestě na další představení "Muzikálu Děti Ráje", který do Pardubic dorazí již tuto sobotu. Za tradicemi a odkazem generací našich předků jest vhodno vyraziti do "Muzea v Chrudimi se speciální výstavou Umělecké řemeslo", která nezapomíná ani na tradice spojené se symbolickým příchodem sv. Martina.

Kraj Vysočina

Vysočina je symbolickým hraničním pásmem mezi Čechy a Moravou, kde se střetávají tradice a vlivy obou našich historických zemí. I při letošních oslavách sv. Martina zde proto zažijete pestrou směs gastronomických specialit i připomínaných tradicí. Platí to bez výhrady například o "Svatomartinských slavnostech v Třebíči", které jsou v oblibě na předních příčkách mezi akcemi pořádanými v tomto úžasném městě. Ti kdož mají v oblibě výborné a čerstvé vepřové maso si již v kalendáři jistě zaškrtnuli nadcházející pátek, kdy se v Jihlavě konají populární "Vepřové hody". V tomtéž městě se můžete těšit i na "Příjezd svatého Martina", kterého na jeho cestě budou doprovázet slavnostní dvořané v průvodu, řemeslný jarmark či populární ohňostroj. Celé rodiny s dětmi pak co nejsrdečněji zveme i na "Svatomartinský lampionový průvod v Havlíčkově Brodu", který toto městečko rozzáří již nadcházející sobotu.


Jihomoravský kraj

Na jižní Moravě se o nadcházejícím víkendu odehraje několik desítek svatomartinských akcí, z nichž jsme se Vám pokusili vybrat ty nejzajímavější. Pro malé návštěvníky i jejich odvážné rodiče jistě stojí zmínku "Lampionový průvod ve Schreberových zahrádkách", konající se již v tento čtvrtek. Putování za dobrým vínem zahájíme při "Blanenském vítání sv. Martina", které potěší obyvatele malebného Blanska. Originální průběh bude mít i "Svěcení martinských vín v Dobšicích", nacházejících se nedaleko historického Znojma. Velkou oblibu si získal i "Košt Svatomartinského vína v Bukovanském mlýně", nacházejícím se nedaleko od Hodonína. Nezbytným vítacím rituálem projde i "Svatomartinské víno v Hotelu Kraví hora v Bořeticích", které nechá ochutnat všem návštěvníkům převážně z Břeclavi a okolí. Zapomenout samozřejmě nemůžeme ani na "Tradiční košt Svatomartinského vína v Brně na náměstí Svobody". Malebnou atmosféru si uchovává "Svatomartinské víno v Mokrá-Horákově", které zve na ochutnávku toho nejlepšího vína z letošního ročníku. Již potřetí se sejdou vyznavači vynikajícího vína na "Bystrckém koštu Svatomartinských vín". Dobré jídlo a ještě lepší pití nabízí i letos další ročník "Svatomartinských slavností v Hodoníně". Naši pozvánku pak symbolicky zakončujeme "Největší ochutnávkou svatomartinského vína v Brně", která se letos koná v sobotu čili přesně v den svátku sv. Martina.


Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji si svátek sv. Martina připomeneme především při "Svatomartinské akci v Olomouci", kde se první výroční lahve otevřou již tuto sobotu v 11 hodin. Těšit se můžete i na řemeslné trhy či stánkový prodej. Pro rodiny s malými dětmi je pak jako dělaná "Lucerničková slavnost", která se tento pátek odehraje v Přerově a potěší i společným zpěvem za zvuku hrajících kytar. Pro aktivnější čtenáře pak upozorňujeme na možnost účasti na "Losinském badcupu", který svátek sv. Martina připomene atraktivními duely našich nejlepších badmintonistů v areálu zdraví ve Velkých Losinách.

Zlínský kraj

Pestrost a rozmanitost Zlínského kraje koresponduje se zajímavou nabídkou svatomartinských akcí, které se odehrají o nadcházejícím víkendu. Jde například o "Svatomartinské hodování na náměstí v Kroměříži", kde zažijete nefalšované svatomartinské hodování s bohatým kulturním programem. Jednou z nejnavštěvovanějších akcí ve zdejším kraji je již po léta i "Křest svatomartinských vín v Uherském Hradišti", který proběhne v doprovodu krojované chasy místních mladíků. Velmi originální akci přichystali ve Zlíně, kudy projede "Průvod Martínků", který budou tvořit žáci a učitelé místní Základní školy. V sobotu pak potěší i v pořadí již sedmá přehlídka tradičních výrobků a řemeslných dílen v rámci akce "Slovácko v tradici".

Moravskoslezský kraj

Vyrazte si s Atlasem Česka na některou z mnoha zajímavých akcí, které se pojí s blížícím se svátkem sv. Martina. Srdečně zveme například na "Sladké Helenčino pečení v Ostravě", které náruživým kuchařinkám nechá nahlédnout do kuchyně známých moravských kuchařů. Za dobrým jídlem a pitím či cimbálovkou můžete vyrazit při "Svatomartinských hodech v Ostravě", které lákají i na vystoupení Jožky Černého. Znalci vína již netrpělivě vyhlížejí i "Svatomartinské slavnosti mladých vína v Ostravě - Polance nad Odrou". Po celý víkend pak zažijete spoustou legrace i dobrého jídla a pití při návštěvě "Svatomartinského vína na hradě Starý Jičín". V rámci "Svatomartinských hodů v Ostravici" se pak můžete těšit na tradiční husu, kvalitní víno, ukázky lidových řemesel či příjemný hudební doprovod.

Zajímavé akce v okolí

Adventní tvořivé dílny 2023 - Kyjov

02.12.2023 - 08.12.2023
Vlastivědné muzeum Kyjov

Dovolujeme si Vás pozvat do Vlastivědného muzea Kyjov na tvořivé dílny.

Vánoční trhy v Praze 2023

02.12.2023 - 06.12.2023
Praha

Kouzelné vánoční trhy s krásně navrženými dřevěnými domky probíhají na různých pražských náměstích, například na…

Mikulášská ve Vinohradském pavilonu…

05.12.2023 - 05.12.2023
Vinohradská tržnice

Přijďte si užít Mikulášskou, kterou pořádá DDM Praha 2 spolu s městskou částí Praha 2 v nádherných prostorech…

Hypnotizér v Chodově | prosinec 202…

06.12.2023 - 06.12.2023
Náměstí ČSM 1022, 357…

Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na představení, které pořádá KASS Chodov.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 5. prosinec

Dnes má svátek Jitka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete