Statistika našeho portálu

  • 100 972 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Tipy kam na Svatomartinské víno a akce 2013

Svátek svatého Martina patří v českých zemích k nejoblíbenějším svátkům celého roku. Tomu odpovídá i bohatá nabídka lákavých a originálních akcí konaných napříč celou republikou. Redakce Atlasu Česka se pro Vás pokusila vybrat přehlídku těch nejzajímavějších, které by neměli uniknout Vaší pozornosti.

Fotogalerie k článku

Svátek svatého Martina patří v českých zemích k nejoblíbenějším svátkům celého roku. Tomu odpovídá i bohatá nabídka lákavých a originálních akcí konaných napříč celou republikou. Redakce Atlasu Česka se pro Vás pokusila vybrat přehlídku těch nejzajímavějších, které by neměli uniknout Vaší pozornosti. Tipy kam na Svatomartinské v Praze.

Svatomartinské menu

 Středočeský kraj

V rámci Středočeského kraje si Vás dovolujeme pozvat především na populární zámeckou slavnost do Loučně, kde se v rámci 7. Svatomartinského posvícení můžete těšit na romantický příjezd rytíře Martina na bílém koni, podvečerní putování za svatomartinskými světýlky, středověký jarmark s mladým vínem a husími hody či honosný turnaj jezdců na koních a přehlídku sokolníků. Pokud patříte mezi příznivce tradičního setkání příjemných lidí spojeného s ochutnávkou svěžích mladých vín a křupavě vypečené kachničky, vydejte se o víkendu 9.-10. listopadu na klasické Svatomartinské husy a kachny v Horním Bezděkově. O den později pak propukají na královském hradě Karlštejně Slavnosti Svatomartinského vína, spojené každoročně s vyhlášeným vínem, cimbálovou muzikou či odbornou přednáškou pro širokou veřejnost. To nejlepší z letošní vinné úrody pak nabízejí i vinné sklepy v Kutné Hoře, které lákají na populární kutnohorská Svatomartinská vína. Vynechat byste neměli ani hojně navštěvované Svatomartinské trhy v Poděbradech.

Další Svatomartinské akce v kraji zde

Jihočeský kraj

Do turisticky atraktivní oblasti jižních Čech přijíždějí návštěvníci obdivovat nádherná historická města, okouzlující přírodu i romantickou atmosféru dávných věků. K tomuto účelu jistě svým dílem přispějí i slavnosti Svatomartinského vína na náměstí v Českém Krumlově, kde si zájemci mohou v pondělí 11. listopadu připít slavnostním vínem a vypravit se do některé z přilehlých restaurací vychutnat speciální Svatomartinské menu. Od 8. do 12. listopadu si pak na své přijdou návštěvníci Masných krámů v Českých Budějovicích, kde se konají populární "Svatomartinské husy". Vyhlášenou husí pečínku si zde vychutnáte v kombinaci s řízným pivem a speciálními gastronomickými delikatesami. V nevelké obci Mírkovice pak pro zájemce vaří osvědčená dvojice Jiří Peška a Ivan Farka, jejichž kuchařské umění můžete obdivovat v sobotu a neděli 9. – 10. listopadu při oblíbenéSvatomartinské husičce.  Příjemnými emocemi prodchnutý den pak můžete strávit při Otevírání svatomartinských vín v Třeboni, konaných ve vyhlášené vinotéce Radka.

Další Svatomartinské akce v kraji zde

Plzeňský kraj

Celodenní program určený doslova pro každého nabízí Svatomartinské posvícení na zámku Zbiroh, které se letos koná 16. listopadu. Těšit se můžete na Svatého Martina na bílém koni, požehnání letošní úrodě Svatomartinského vína, bohatý doprovodný program pro malé i velké či oblíbený středověký jarmark. V zámecké krčmě se pak budou podávat osvědčené Svatomartinské speciality v čele s křupavou husičkou. V malebné vesničce Bezdružice se při příležitosti svátku sv. Martina koná 16. listopadu setkání všech lidí dobré vůle, kterým není lhostejný osud zdejšího kostela sv. Martina. Nezbytnou součástí vstřícné akce pojmenované jako "Martinský jarmark" bude i pestrá nabídka tradiční Martinských pochoutek. Ideálním tipem na rodinný výlet je pak účast na "Martinském posvícení v Olbramově", které zasytí i ty nejnáročnější strávníky a zároveň nabídne bohatý doprovodný program pro malé i velké. Svatomartinské se bude ochutnávat i na náměstí v Kladrubech, ve středu 13. listopadu. 

Další Svatomartinské akce v kraji zde

Karlovarský kraj

Tradice oslav svátku sv. Martina je v českých zemích neodmyslitelně spojena s vydatnými husími hody a koštováním mladého vína. Při návštěvě Karlových Varů máte jedinečnou příležitost vychutnat si ty nejvybranější gastronomické speciality při Svatomartinském hodování v Grandrestaurantu Pupp. Pro milovníky jedinečné atmosféry lázeňských měst přináší pak Atlas Česka pozvánku na "Svatomartinský večer" konaný v Grandhotelu Pacifik v Mariánských lázních, kde je pro všechny návštěvníky připraveno zábavné pásmo staropražských písniček a kuplet, stejně jako hojnost dobrého jídla a pití.

Další Svatomartinské akce v kraji zde

Ústecký kraj

Také v Ústeckém kraji se koná řada zajímavých akcí spojených s oslavami svátku sv. Martina. Z těch nejzajímavějších upozorňujeme především na "Svěcení Svatomartinských vína na Hradě Litoměřice", kde se 11.11. v 11 hodin ve zdejším kongresovém sále otevírají první lahve letošních mladých vín. Gastronomický zážitek té nejvyšší kvality pak slibuje návštěva malebné obce Řehlovice, kde se v pátek 8.11.2013 koná další ročník "Martinské husy". Pravým vyvrcholením Svatomartinských oslav v Ústeckém kraji jsou pak oslavy a degustace "Svatomartinské 2013" na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem, konající se 11.11. v průběhu celého dne.

Další Svatomartinské akce v kraji zde

Čeští a moravští vinaři letos poprvé vyrobí růžové svatomartinské víno z odrůdy Zweigeltrebe
Čeští a moravští vinaři letos poprvé vyrobí růžové svatomartinské víno z odrůdy Zweigeltrebe

 Liberecký kraj

Z pestré nabídky Svatomartinských oslav v Libereckém kraji vybíráme pro naše čtenáře "Svatomartinská vína a slavnosti v OZC FORUM v Liberci", která je největší akcí svého druhu v celém regionu. Těšit se můžete na degustace desítek prvních letošních moravských vín od různých vinařů. V domě Vína Chateau Lednice v Jablonci nad Nisou se na svatého Martina v 11 hodin 11 minut sejdou všichni milovníci dobrého vína, které po slavnostním přípitku čeká ochutnávka Svatomartinských vín od desítek prověřených moravských a českých vinařů. Příjemný podvečer lze strávit i na zámku ve Frýdlantu, odkud se účastníci "Martinského posvícení" vydávají na velkolepý jarmark spojený s ukázkami starobylých řemesel. Na zámku v Lomnici nad Popelkou pak 12. listopadu proběhne obvyklá "Prezentace a ochutnávka Svatomartinských vín".

Další Svatomartinské akce v kraji zde

Královehradecký kraj

Období počínajícího listopadu každoročně přináší do takřka všech českých a moravských měst i městeček širokou nabídku akcí a slavností spojených se svátkem sv. Martina. Také v Hradci Králové se koná pravidelný "Martinský jarmark", na kterém můžete obdivovat umění mistrů rozličných řemesel či ochutnávat gastronomické pochoutky spjaté s dobou blížící se zimy.

Další Svatomartinské akce v kraji zde

Pardubický kraj

Na svátek svatého Martina zveme všechny milovníky lahodného vína z Pardubic a okolí na "Ochutnávku svatomartinského vína", konající se před Domem kultury Dukla. Těšit se můžete na mladé červené či růžové víno z Modrého Portugalu, Svatovavřinecké či mladé bílé víno Müller Thurgau. Zvláště nejmenší návštěvníky pak zajisté uchvátí další ročník "Svatomartinských slavností ve Svitavách", který je letos spojen s alegorickým lampiónovým průvodem. Vždy ochotný a vstřícný personál chaty Hvězda v Andrlově Chlumu (nedaleko Ústí nad Orlicí) pak přivítá všechny zájemce o dobré pití a jídlo při pravidelném "Otevírání prvních svatomartinských vín".

Další Svatomartinské akce v kraji zde

Kraj Vysočina

Přijeďte si užít období Svatomartinských slavností do úchvatného kraje Českomoravské vrchoviny, kde na Vás čeká nejen drsná příroda, ale především vstřícní lidé a spousta zábavných akcí. V Kojeticích na Třebíčsku se v období od 11.11. až 15.11. konají slavnosti "Martinská husa s mladým vínem Vinařství Sádek Kojetice 2013". Kromě křupavé husy a lahodného vína se dočkáte i nefalšované staročeské zabijačky. Léty podloženou značku kvality si uchovávají i "Svatomartinské hody" v Radniční restauraci v Jihlavě, kde na Vás čeká i speciální degustační zóna. Především pro rodiny s dětmi je pak určen další ročník "Svatomartinského lampiónového průvodu" v Havlíčkově Brodě.

Další Svatomartinské akce v kraji zde

Klasické svatomartinské menu

Jihomoravský kraj

Oblast jižní Moravy je neodmyslitelně spjata s vinařstvím a i proto je během období svátku sv. Martina centrem celorepublikovým oslav tohoto oblíbeného patrona. Z bohaté nabídky akcí letos zaujmou především "Svatomartinské hody v Brně", které zájemcům představí svatomartinské víno, gastronomické speciality zdejších nejlepších kuchařů a pozvou i na ochutnávku do atraktivních prostor brněnského podzemí. 15. a 16. listopadu pak všichni návštěvníci moravského Bzence mohou vychutnat sklenku skvostného vína při "Bzeneckých svatomartinských slavnostech", jejichž součástí je i rekonstrukce tažení napoleonských, rakouských a ruských vojáků městem. V ten samý termín si v nedalekém Mikulově můžete naplno užít "Víkend s mladými víny". Lidové tradice, cimbálovou hudbu či svěcení vína si pak naplno vychutnáte i při "Svatomartinských vínech a slavnostech Šardice 2013". Známou přehlídku nových vín pořádá i letos zámek Slavkov u Brna, tentokrát pod názvem "Svatomartinská vína a hody 2013".

Další Svatomartinské akce v kraji zde

Olomoucký kraj

Atmosféru Svatomartinských oslav můžete plně nasát i na romantické Hané. V malebném Křelově se od 8. do 11. listopadu konají vyhlášené "Svatomartinské hody", které zaujmou speciálním menu seskládaným z husích specialit i rozlévanými mladými víny. Zajímavostí je i komentovaná prohlídka ve zdejším muzeum. "Svatomartinské slavnosti" též můžete zažít v hojně navštěvovaném Šternberku. Malé i velké účastníky pak zveme na lampiónový průvod "Vítání Martina na bílém koni" do Moravského Berouna.

Další Svatomartinské akce v kraji zde

Zlínský kraj

Každý z návštěvníků lázeňského centra Luhačovice se může v období od 11. do 17. listopadu těšit na vyhlášené "Svatomartinské hody", ke kterým neodmyslitelně patří dozlatova pečená husička, sladké zelí a chutné knedlíky. Kromě toho Vám zdejší Resort Luhačovice nabídne i pestrou nabídku dalších gastronomických pochutinek. I v krajském městě Zlíně se můžete těšit na celou řadu akcí spojených se svátkem svatého Martina, zvláště pak na slavností "Svatomartinský průvod", konající se 11. listopadu. Malebné městečko Vsetín pak láká převážně rodiny s dětmi na oblíbenou "Svatomartinskou vycházku ve Vsetíně". Se zajímavým spektrem akcí přichází i turisticky atraktivní město Kroměříž, kde se můžete zúčastnit "Svatomartinského posezení na arcibiskupském zámku" či "Svatomartinského hodování" na Hanáckém náměstí. Folklór a víno té nejvyšší jakosti na Vás čekají 11. listopadu v Uherském Hradišti, kde se za přítomnosti Svatého Martina na bílém koni koná další ročník "Žehnání Svatomartinského vína". 

Další Svatomartinské akce v kraji zde

 Moravskoslezský kraj

Návštěvníci Moravskoslezského kraje mohou v rámci oslav spojených se svátkem sv. Martina zavítat například do Klimkovic, kde se 16. listopadu konají "Svatomartinské hody". Podávat se bude nezbytná kačenka se zelím, ochutnávat kvalitní víno a vyhrát můžete v atraktivní tombole. V Ostravě samotné pak zaujme "Svatomartinská husa" ve Slezském dvoře"Svatomartinská husa a nové víno" v hotelu Jan Maria či vyhlášené "Svatomartinské hody" v hostinci Lhotka. Nápaditý program s ochutnávkou kulinářských specialit pro Vás přichystala i restaurace Poseidon v Havířově. A ochutnávat Svatomartinské se budé také v Novém Jičíně. 

Další Svatomartinské akce v kraji zde

Zajímavé akce v okolí

Serial Killer 2023 - Brno

19.09.2023 - 24.09.2023
Brno

Mezinárodní festival těch nejkvalitnějších seriálových novinek z celé Evropy.

Festival LUSTR slaví desáté narozen…

21.09.2023 - 26.09.2023
Holešovická tržnice

Festival ilustrace LUSTR slaví desáté narozeniny a poprvé se uskuteční v halách 17, 29 a 40 Holešovické tržnice v…

Lustr 2023 - Praha

21.09.2023 - 26.09.2023
Holešovická tržnice

Festival ilustrace a komiksu LUSTR slaví deset let. Přiváží do Prahy deset světových ilustrátorských festivalů a ukáže…

Svět knihy Plzeň 2023

22.09.2023 - 23.09.2023
Plzeň

Svět knihy Plzeň se vrací v původním dvoudenním formátu, a tak třetí zářijový víkend ožije Plzeň literaturou. Během…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 23. září

Dnes má svátek Berta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete