Statistika našeho portálu

  • 100 972 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Tipy kam vyrazit 28. října aneb 95. výročí vzniku samostatného Československa

Dne 28. října roku 1918 byla na Václavském náměstí v Praze oficiálně vyhlášena samostatnost a pro národy bývalého Rakousko-Uherska se začaly psát nové dějiny. V ranních hodinách převzali Antonín Švehla a František Soukup jménem Národního výboru Obilní ústav, aby zabránili odvozu obilí na frontu. Následně se rozšířila zpráva o uznání podmínek míru Rakousko-Uherskem. Na večer vydal Národní výbor první zákon o zřízení samostatného státu. Oslavme tento den připomínkovými akcemi, nebo si jen užijte volný den se svou rodinou. Na jaké akce vyrazit si můžete přečíst v následujícím článku.

Fotogalerie k článku

Dne 28. října roku 1918 byla na Václavském náměstí v Praze oficiálně vyhlášena samostatnost a pro národy bývalého Rakousko-Uherska se začaly psát nové dějiny. V ranních hodinách převzali Antonín Švehla a František Soukup jménem Národního výboru Obilní ústav, aby zabránili odvozu obilí na frontu. Následně se rozšířila zpráva o uznání podmínek míru Rakousko-Uherskem. Na večer vydal Národní výbor první zákon o zřízení samostatného státu. Oslavme tento den připomínkovými akcemi, nebo si jen užijte volný den se svou rodinou. Na jaké akce vyrazit si můžete přečíst v následujícím článku.

Oslavy vzniku Československa

Otevřený parlament v Praze, symbolické vstupné v muzeích a akce v Plzeňském Prazdroji

Tradičně bude v tento den zpřístupněna Poslanecká sněmovna a Senát ČR veřejnosti. Tyto budovy jsou neodmyslitelně spojeny s událostmi kolem vzniku samostatného československého státu 28. října 1918. Přijďte si některé tyto klíčové události připomenout. Muzea a další objekty ve středočeském kraji zpřístupní své expozice za symbolické vstupné. Jedním z nich bude například Muzeum českého krasu v Berouně a v Žebráku, kde si kromě expozic můžete užít bohatý doprovodný program. České muzeum stříbra v Kutné hoře si budete moci prohlédnout za 1 Kč, stejně tak i Muzeum Mladoboleslavska, kde si připravili program i pro děti - řemeslné dílničky.

V Prachaticích zazní k 95. výročí tohoto státního svátku skladby českých skladatelů. Koncert se uskuteční v Národním domě a vedle skladeb známých českých skladatelů zazní v premiéře oslavná skladba Jižní Čechy prof. Františka Jančíka. Plzeň si Státní svátek připomene dvoudenními oslavami, při kterých se lidem již tradičně otevře řada pamětihodností za symbolických 28 korun nebo zdarma, mezi nimi například nově zrekonstruovaná Stará synagoga, radnice, Měšťanská beseda nebo okázalé Loosovy interiéry. Speciální akci připravil také Plzeňský Prazdroj, který za zvýhodněné ceny nabízí návštěvy Pivovarského muzea, historického podzemí i jedné ze svých prohlídkových tras. Za 28 Kč se v tento den můžete vypravit také do plzeňské ZOO.

Poprvé do útrob libereckého zámku, nebo soutěžení na Perníkiádě

Vůbec poprvé se letos během státního svátku lidé podívají do některých částí Libereckého zámku, uzavřeného před zraky veřejnosti už mnoho let. Vedle zámku si budou moci zájemci prohlédnout také historickou radnici. Do obou objektů bude vstup zdarma. Hradci Králové se bude konat reprezentativní oslava svátku se slavnostním předáváním medailí u pomníku T. G. M., ale bude zde také připraven kulturní a společenský program i trh lidové tvorby a uměleckých řemesel. V jičínském Masarykově divadle se od 19 hodin bude konat slavnostní koncert Pokrkonošského symfonického orchestru. V obci Ráby můžete státní svátek oslavit účastí v Perníkiádě v Muzeu perníku a pohádek. V rámci doplňkového programu bude ke své návštěvě lákat i Muzeum perníku s ukázkou pečení staročeských dekorativních perníčků,

Velkolepé Brno

V pondělí budete mít také poslední možnost prohlédnout si zevnitř zámek Tovačov, uskuteční se tam totiž slavnostní ukončení zámecké sezóny. V Brně můžete zažít velkolepé oslavy u příležitosti tohoto výročí. V Denisových sadech se můžete těšit na promenádní koncert C. a K. dechové hudby Jevíčko, živé obrazy z národních dějin, promenáda v historických kostýmech, bourání starého Rakouska, vítání nové Republiky, dobové atrakce - pošta, fotograf, punč, flašinetář a mnoho dalšího. 

Další akce na prodloužený víkend jsou v tomto článku.

 

Dušičko &

Zajímavé akce v okolí

Serial Killer 2023 - Brno

19.09.2023 - 24.09.2023
Brno

Mezinárodní festival těch nejkvalitnějších seriálových novinek z celé Evropy.

Lustr 2023 - Praha

21.09.2023 - 26.09.2023
Holešovická tržnice

Festival ilustrace a komiksu LUSTR slaví deset let. Přiváží do Prahy deset světových ilustrátorských festivalů a ukáže…

Festival LUSTR slaví desáté narozen…

21.09.2023 - 26.09.2023
Holešovická tržnice

Festival ilustrace LUSTR slaví desáté narozeniny a poprvé se uskuteční v halách 17, 29 a 40 Holešovické tržnice v…

Vinobraní Česká Třebová 2023

22.09.2023 - 24.09.2023
Staré náměstí

Tradiční vinobraní na Starém náměstí v České Třebové.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 24. září

Dnes má svátek Jaromír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete