Statistika našeho portálu

  • 87 193 Akcí v kalendáři
  • 5 374 Ubytovacích zařízení
  • 24 159 Míst a památek

Tipy kam vyrazit 28. října aneb 95. výročí vzniku samostatného Československa

Dne 28. října roku 1918 byla na Václavském náměstí v Praze oficiálně vyhlášena samostatnost a pro národy bývalého Rakousko-Uherska se začaly psát nové dějiny. V ranních hodinách převzali Antonín Švehla a František Soukup jménem Národního výboru Obilní ústav, aby zabránili odvozu obilí na frontu. Následně se rozšířila zpráva o uznání podmínek míru Rakousko-Uherskem. Na večer vydal Národní výbor první zákon o zřízení samostatného státu. Oslavme tento den připomínkovými akcemi, nebo si jen užijte volný den se svou rodinou. Na jaké akce vyrazit si můžete přečíst v následujícím článku.

Fotogalerie k článku

Dne 28. října roku 1918 byla na Václavském náměstí v Praze oficiálně vyhlášena samostatnost a pro národy bývalého Rakousko-Uherska se začaly psát nové dějiny. V ranních hodinách převzali Antonín Švehla a František Soukup jménem Národního výboru Obilní ústav, aby zabránili odvozu obilí na frontu. Následně se rozšířila zpráva o uznání podmínek míru Rakousko-Uherskem. Na večer vydal Národní výbor první zákon o zřízení samostatného státu. Oslavme tento den připomínkovými akcemi, nebo si jen užijte volný den se svou rodinou. Na jaké akce vyrazit si můžete přečíst v následujícím článku.

Oslavy vzniku Československa

Otevřený parlament v Praze, symbolické vstupné v muzeích a akce v Plzeňském Prazdroji

Tradičně bude v tento den zpřístupněna Poslanecká sněmovna a Senát ČR veřejnosti. Tyto budovy jsou neodmyslitelně spojeny s událostmi kolem vzniku samostatného československého státu 28. října 1918. Přijďte si některé tyto klíčové události připomenout. Muzea a další objekty ve středočeském kraji zpřístupní své expozice za symbolické vstupné. Jedním z nich bude například Muzeum českého krasu v Berouně a v Žebráku, kde si kromě expozic můžete užít bohatý doprovodný program. České muzeum stříbra v Kutné hoře si budete moci prohlédnout za 1 Kč, stejně tak i Muzeum Mladoboleslavska, kde si připravili program i pro děti - řemeslné dílničky.

V Prachaticích zazní k 95. výročí tohoto státního svátku skladby českých skladatelů. Koncert se uskuteční v Národním domě a vedle skladeb známých českých skladatelů zazní v premiéře oslavná skladba Jižní Čechy prof. Františka Jančíka. Plzeň si Státní svátek připomene dvoudenními oslavami, při kterých se lidem již tradičně otevře řada pamětihodností za symbolických 28 korun nebo zdarma, mezi nimi například nově zrekonstruovaná Stará synagoga, radnice, Měšťanská beseda nebo okázalé Loosovy interiéry. Speciální akci připravil také Plzeňský Prazdroj, který za zvýhodněné ceny nabízí návštěvy Pivovarského muzea, historického podzemí i jedné ze svých prohlídkových tras. Za 28 Kč se v tento den můžete vypravit také do plzeňské ZOO.

Poprvé do útrob libereckého zámku, nebo soutěžení na Perníkiádě

Vůbec poprvé se letos během státního svátku lidé podívají do některých částí Libereckého zámku, uzavřeného před zraky veřejnosti už mnoho let. Vedle zámku si budou moci zájemci prohlédnout také historickou radnici. Do obou objektů bude vstup zdarma. Hradci Králové se bude konat reprezentativní oslava svátku se slavnostním předáváním medailí u pomníku T. G. M., ale bude zde také připraven kulturní a společenský program i trh lidové tvorby a uměleckých řemesel. V jičínském Masarykově divadle se od 19 hodin bude konat slavnostní koncert Pokrkonošského symfonického orchestru. V obci Ráby můžete státní svátek oslavit účastí v Perníkiádě v Muzeu perníku a pohádek. V rámci doplňkového programu bude ke své návštěvě lákat i Muzeum perníku s ukázkou pečení staročeských dekorativních perníčků,

Velkolepé Brno

V pondělí budete mít také poslední možnost prohlédnout si zevnitř zámek Tovačov, uskuteční se tam totiž slavnostní ukončení zámecké sezóny. V Brně můžete zažít velkolepé oslavy u příležitosti tohoto výročí. V Denisových sadech se můžete těšit na promenádní koncert C. a K. dechové hudby Jevíčko, živé obrazy z národních dějin, promenáda v historických kostýmech, bourání starého Rakouska, vítání nové Republiky, dobové atrakce - pošta, fotograf, punč, flašinetář a mnoho dalšího. 

Další akce na prodloužený víkend jsou v tomto článku.

 

Dušičko &

Zajímavé akce v okolí

Představení Brundibár - Praha

23.04.2002 - 28.04.2019
Stavovské divadlo

Představení pro rodiče s dětmi

Filmy Oldřicha Lipského - Praha

12.01.2019 - 04.08.2019
Praha

Slavný český režisér, scénárista a herec Oldřich Lipský by letos oslavil 95. narozeniny. Přijďte si s námi připomenout…

Studentské vozy snů ve Škoda Muzeu

15.01.2019 - 29.04.2019
Škoda muzeum Mladá…

Výstava Studentské vozy snů prezentuje jedinečný pohled do budoucnosti motorismu očima nastupující generace Škodováků.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Soutěž s Atlasem Česka

Pozor, právě probíhá soutěž, ve které můžete vyhrát nejnovější album Tomáše Kluse - SpOlu.

Více na stránce Soutěž.

Kategorie

čtvrtek 25. duben

Dnes má svátek Marek

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete