Statistika našeho portálu

  • 101 421 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Tipy na víkend 10. – 12. května 2013: Majálesové dozvuky, rekonstrukce bitev či slavnosti na hradech

Tento víkend ožije květinovými, pivními či vinnými slavnostmi, zahajovat se budou turistické a lázeňské sezóny a ku příležitosti oslav konce 2. světové války v Evropě se v několika českých městech uskuteční rekonstrukce bitev. Přinášíme vám tradiční tipy na tento nabitý víkend.

Fotogalerie k článku

Tento víkend ožije květinovými, pivními či vinnými slavnostmi, zahajovat se budou turistické a lázeňské sezóny a ku příležitosti oslav konce 2. světové války v Evropě se v několika českých městech uskuteční rekonstrukce bitev. Přinášíme vám tradiční tipy na tento nabitý víkend.

Víkend plný historických bitev

O víkendu se koná mnoho rekonstrukcí historických bitev.

Praha

Korunovační klenoty na Pražském hradě, festival Evropa na Kampě či psí den

Od pátku si budete moci prohlédnout královské korunovační klenoty, které budou vystaveny ve Vladislavském sále Pražského hradu. A neváhejte, klenoty zde budou pouze do 19. května. V pátek odpoledne pak na pražské Kampě proběhne open air festival Evropa na Kampě, kde vystoupí například kapela N.O.H.A., nebo litevská audiovizuální elektrokapela Fusedmarc. Večer pak doporučujeme koncert nejslavnější tributní kapely The Australian Pink Floyd Show, která se po roce opět vrací zpět do Evropy a přiveze novou show Eclipsed By the Moon.

Od soboty do neděle bude v Praze probíhat Volkswagen Maraton Praha, jehož trasa patří mezi ty nejkrásnější ze všech maratónských tratí na světě a představuje jednu z vrcholných sportovních akcí pořádaných v naší republice. Soutěžit můžete v několika kategoriích, bohatý doprovodný program bude zajištěn. Sobota bude v Praze patřit pejskařům – na Libeňské louce se bude konat VIII. psí den a soutěž o Osmičkového voříška, budou zde předvedeny ukázky dogdancingu a dogfrisbee nebo třeba také ukázky práce záchranářských psů. V sobotu večer pak v Paláci Akropolis proběhne Prague International Bluenight no. 102, na které kapela The Residents oslaví 40 let na scéně. V neděli se slaví Den Matek, tak nezapomeňte té své utrhnout alespoň šeřík.

Středočeský kraj

Premiéra v Kladenském divadle, exkurze za netopýry, či rekonstrukce bitvy

V pátek uvede Městské divadlo Kladno premiéru adaptace slavného a provokativního románu Miláček Guy de Maupassanta v režii Daniela Špinara. V hlavních rolích s Miroslavem Königem. Těšte se na spanilou jízdu po ložnicích horních deseti tisíc! V sobotu zvou skanzen Solvayovy lomy u Svatého Jana pod Skalou na exkurzi za netopýrama. Budete moci u nás zblízka prohlédnout, nakrmit či pohladit ochočené netopýry a dozvíte se zajímavosti z jejich života, o jejich ochraně v podzemí i ve městě. Již 18. ročník historických bitev na kolínské jízdárně se bude konat tuto sobotu v Kolíně, děj příběhu nás zavede do roku 1683, kdy před branami Vídně stálo dvousettisícové turecké vojsko. Kromě samotného střetnutí šermířů se diváci mohou těšit i na bohatý doprovodný program, divadlo, dílničky pro děti a pestré historické tržiště s rozmanitým sortimentem.

Jinou bitvu si připomenou v osadě Slivice, jde o poslední boje 2. světové války v Evropě, k nimž došlo ve dnech 11. a 12. května 1945. Čeká na vás statická a dynamická ukázka činnosti Armády ČR a klubů vojenské historie, pietní akt u Památníku Vítězství, prezentace historické a soudobé vojenské techniky a jiné. V sobotu se v přírodním amfiteátru v předhradí Valečovského hradu koná oblíbená Valečovská slavnost, zahajující symbolicky hlavní turistickou sezónu v oblasti Českého ráje. Těšit se můžete na divadelní představení, hudební vystoupení, souboje středověkých šermířů či jarmareční rej stylově oblečených trhovců. Sázavský klášter zve na květinový a svatební den, kde si můžete prohlédnout a vyrobit svatební kytice, vyzkoušet svatební šaty, svatební líčení, ale i tvoření floristických objektů-soch v severní klášterní zahradě a zcela nově jarmark s ukázkami tradičních řemesel.

Maratonský víkendStředověký den na hradě Házmburk
Víkend bude patřit maratóncůmHrad Házmburk zve v sobotu na Středověký den

 Jihočeský kraj

Dozvuky Majálesu, otevření turistické sezóny nebo čištění Vltavy

V pátek od 19 hodin vystoupí v Českém Krumlově v Pivovarské zahradě Eggenbeg kapely Vypsaná Fixa a Wohnout. Areál bude otevřen již od 16 hodin a od 18 hodin vystoupí předkapela Kyanid. Pro diváky je k dispozici velký pivní stan. V pátek a v sobotu bude ještě dobíhat českobudějovický Majáles. V pátek se bude volit král a městem projde tradiční průvod. Hlavním sobotním tahákem je zpěvačka Lenka Dusilová, která zde představí své již čtvrté album Baromantika. V sobotu se na Novohradsku otevře letní turistická sezóna a slibuje zábavné odpoledne, při němž v netradičních disciplínách mezi sebou soutěží týmy z měst a obcí na Novohradsku.

V sobotu také proběhne již tradiční předsezónní vodácká akce - Čištění Vltavy. Sraz účastníků je v 9:30 v kempu Pod Hrází ve Vyšším Brodě a v kempu Vltavan v Českém Krumlově. Z Vyššího Brodu budeme čistit úsek do Rožmberka, v Českém Krumlově úsek z Nového Spolí do Domoradic. Všem aktivním účastníkům pak budou na zbytek dne a celou neděli zapůjčeny lodě a vodácký materiál na splouvání Vltavy. V neděli od 15 hodin vystoupí v Českém Krumlově loutkoherecká skupina LOUDADLO a představí své vystoupení pro děti.

Plzeňský kraj

Metalový koncert, Kabát nebo slavnosti růžového vína

V pátek se v divadle pod Lampou sejdou všichni metaloví nadšenci, vystoupí zde totiž kapely Rabbits, Arabrot a Social Party. V sobotu pak do plzeňské ČEZ Arény zavítá kapela Kabát spolu s kapelou Big Band a slibují skvělou show. Vinaři si jistě nenechají ujít akci na zámku Zbiroh, kde se budou konat slavnosti růžového vína. Kdo přijde, ochutná růžová vína přímo od vinařů a může navštívít řemeslné tržiště a v zámecké krčmě vás pohladí po duši lahodnou krmí.

Karlovarský kraj

Zahájení lázeňské sezóny či gastronomická show

V pátek se v Mariánských lázních slavnostně zahájí lázeňská sezóna. Součástí oslav je slavnostní koncert, mše, svěcení pramenů a bohatý doprovodný program. Labužníky a milovníky zážitkové gastronomie zveme na gastronomickou akci, která se koná v sobotu v Sokolově. Můžete se těšit na menu na téma lahodné chutě chřestu. Do Sokolova vás pozveme ještě jednou a to na místní zámek, kde v rámci akce Račte dál budete mít možnost prohlédnout si zámek spolu se zámeckými kastelány a dozvíte se mnoho zajímavých věcí. Těšit se můžete na hru Obrázky z dějin Sokolova aneb Nalejme sokolníkovi dobrého piva.

Ústecký kraj

Skauti v ZOO či májový jarmark

Ústecká ZOO zve v sobotu na 9. ročník skautské soutěže Po liščí stopě. V celém areálu zoo jsou připravena stanoviště s různými úkoly. Tak se přijďte s dětmi pobavit. Hrad Házmburk zve v sobotu na Středověký den, můžete se těšit na bohatý program. V sobotu se bude také konat tradiční Zubrnický májový jarmark. Čeká na vás ukázka tradičních a uměleckých řemesel spojená s prodejem výrobků - hrnčíři, košíkáři, řezbáři, skláři, tkalci, kožedělci, keramici, bylinkáři, dráteníci, výrobci šperků ze dřeva, mědi a skla, kovotepci, krajkářky a další. Součástí bude také vystoupení folklórního souboru Dykyta z Krásné Lípy a kramářské písničky zazpívají Pouličníci z Tábora.

V osadě Slivice, jde o poslední boje 2. světové války v Evropě, k nimž došlo ve dnech 11. a 12. května 1945.Od pátku si budete moci prohlédnout královské korunovační klenoty, které budou vystaveny ve Vladislavském sále Pražského hradu.
 V osadě Slivice rekonstrukce bojů 2. světové války Od pátku jsou vystaveny korunovační klenoty

 Liberecký kraj

Festival dětského amatérského divadla či oživlé památky

Celý víkend probíhá v Hrádku nad Nisou Hrádecké divadelní jaro. Jde o první přehlídku dětského amatérského divadla v tomto městě. Výtěžek ze vstupného, které je 100kč (50Kč děti) bude věnováno na podzimní soustředění malých divadelníků. V Cvikově u České Lípy se bude v sobotu konat tradiční cvikovské hřmění. Opět je tu bitva z období třicetileté války, dobový jarmark, prohlídka vojenského ležení, zábavné vystoupení v umění katovském, jízda na koních, stánky, soutěž v pití piva. Zámek Lemberk v Jablonném v Podještědí zve v sobotu a neděli na akci Oživlé památky. Netradiční prohlídka zámku, během níž si návštěvníci budou moci prohlédnout běžně nepřístupné prostory druhého patra zámku, včetně celé půdy a domku nočního hlídače.

Královéhradecký kraj

Přehlídka loutkových divadel, pěší pochod nebo veltetrh stavebnictví

Městské kulturní středisko Jaroměř zve na 31. ročník přehlídky loutkových divadel Boučkova Jaroměř. Většina předváděných her bude zaměřena na dětské diváky, které láká nejen poetická postavička kašpárka, ale především mnoho rozmanitých pohádkových příběhů, množství loutek a představení loutkových souborů z celé republiky. V pátek a sobotu se bude v Trutnově konat III. ročník veletrhu stavebnictví, bytového zařízení, zahradnictví a hobby pro oblast Krkonoš. KČT TJ Sopotnice ve spolupráci s Domovem pod hradem Žampach a obcí Potštejn pořádá 41. ročník akce POCHOD PŘES TŘI HRADY. Připravuje se 8 pěších tras a 12 cyklotras. Tradiční Sopotnice, Osvědčený Žampach a Romantický Potštejn. Po celý den je pro účastníky připraven bohatý jídelníček dle chuti každého z Vás. Kovbojské fazole, guláše, grilovaná kuřata, kýty, steaky.

Pardubický kraj

Řemeslný jarmark a narozeniny pivovaru

Hrad Svojanov pořádá v sobotu a v neděli tradiční jarmark s dobovými řemesly a doprovodným programem na horním nádvoří hradu. Bohatý doprovodný program je zajištěn. Pivovar v České Třebové slaví 1. ročník otevření a připravil si pro vás hudbu, občerstvení a samozřejmě skvělé pivo.

Kraj Vysočina

Hradní slavnosti a nebo Divokej Bill

V pátek vystoupí Národním domě v Třebíči pop-rocková kapela Memphis z Hradce Králové a předvedou vám písně ze své debutové desky, ze které singl Sunshine vyhrál největší českou hudební hitparádu T-Music Chart a v těchto dnech ho můžete slyšet ve většině českých rádiích. Hrad Roštejn zve v sobotu na další ročník oblíbených hradních slavností, letos s dobročinným podtextem. Výtěžek z akce poputuje do dětského centra Jihlava. I letos se můžete těšit na souboje šermířů, vystoupení fakira, historické tance, orientální tance, střelbu z dobových zbraní, divadelní představení, denní fire-show a jiné. Jihlavské letní kino přivítá v sobotu kapelu Divokej Bill, která slaví letos 15 let na scéně. Nové skladby a osvědčené hity pak bude možné letos slyšet živě pouze na patnácti koncertech v rámci výročního "Divokej Bill 15 tour" po městech České republiky.

Olomoucký kraj

Festival loutkových divadel či Želežný hasič

Tento víkend zavítají do Přerova opět ochotníci a nadšenci z řad sokolských loutkových divadel z celé republiky. Koná se zde totiž již 6. sokolská přehlídka loutkových divadel z celé republiky. Součástí přehlídky je i minivýstavka s popisem výroby loutek, loutkářské minidílničky, prohlídka prostor loutkového divadla. Zámek Tovačov zve v sobotu na akci Železný hasič. Areál tovačovského zámku se opět zaplní hasičskou technikou, hasičským vozovým parkem i spoustou hasičů, aby si tak někteří odvážlivci vyzkoušeli své možnosti v soutěži – Železný hasič. Mezitím se na zřicenině hradu Helfštýn v Týně nad Bečvou bude konat 13. ročník mezinárodního závodu historických vozidel. Přímo v areálu hradu budou vystaveny motocykly a automobily do roku výroby 1939.

46. ročník Valtických vinných trhů.Food festival na Špilberku
46. ročník Valtických vinných trhů
Food festival na Špilberku

 

Jihomoravský kraj

Otevření nového pivovaru, nebo Food Festival

V pátek a v sobotu se uskuteční slavnostní otevření pivovaru Ohrada Vísky. Těšit se můžete na živou hudbu, ohňovou show, soutěže s pivní tématikou a samozřejmě na skvělé pivo a občerstvení. Slavnosti vína se zase budou konat v pátek a sobotu ve Valticích, kde proběhne již 46. ročník Valtických vinných trhů. Jde o největší a nejprestižnější výstavu vín v ČR s mezinárodní účastí, ochutnávkou a hudbou. Na brněnském hradě Špilberk mezitím proběhne druhý ročník akce Špilberk Food Festival. Po úspěšném absolvování prvního ročníku opět přinášíme všem milovníkům dobrého jídla i lahodných nápojů nevšední gastronomické zážitky, o které se postarají přední šéfkuchaři nejvýznamnějších podniků Jihomoravského kraje. V sobotu a v neděli se na zámku v Letocicíh bude konat Mezinárodní festival dechových orchestrů. Účastní se jej malé i velké dechové soubory, které svou tradiční hudbou dělají po celý festivalový víkend radost stovkám natěšených posluchačů.

Zlínský kraj

Otevírání pramenů a košt vína

Celý víkend se bude konat tradiční slavnost Otevírání pramenů v Luhačovicích. Součástí sobotního programu budou zdarma přístupné sakrální památky v Luhačovicích, které jsou zapojeny do projektu Otevřené brány a zájemce tam mimo jiné čeká i odborný výklad s proškoleným průvodcem. V sobotu se uskuteční na hradě Cimburk u Koryčan 4. cimburský košt vín. K ochutnávce zahraje Vacenovská cimbálová muzika. Na zřícenině hradu Brumov se v sobotu uskuteční multižánrový hudební festival Brumovský semafor, na kterém vám zahraje mnoho skvělých kapel. Bohatý doprovodný program a občerstvení je zajištěno.

Moravskoslezský kraj

Květinový jarmark či Karneval chutí

V pátek se v KD Kopřivnice uskuteční May Day festival, aneb pořádný májový den s pořádnou živou hudbou. Vystoupí zde přední české alternativní rockové kapely, v čele s kapelou Sunshine. Poté na vás čeká rockotéka až do rána - rockové pecky a šlágry které všichni dobře znáte. V Novém Jičíně se v pátek bude konat druhý květinový jarmark. Masarykovo náměstí tak rozkvete barvami a vůní a návštěvníci si budou moci zakoupit sazenice květin i zeleniny, hrnkové i řezané květiny a doplňkově i potřeby pro zahrádkáře. Pestrá nabídka dobrého jídla, ochutnávky a kulinářské show potěší všechny labužníky tento víkend na Výstavišti Černá louka v Ostravě, kde se bude konat nová gastronomická akce Karneval chutí. Budete moci ochutnat speciality Czech specials, regionální pochoutky v rámci soutěže Jak šmakuje Moravskoslezsko. Nebudou chybět prezentace baristů, barmanů i řízená degustace vín.

Zajímavé akce v okolí

Adventní tvořivé dílny 2023 - Kyjov

02.12.2023 - 08.12.2023
Vlastivědné muzeum Kyjov

Dovolujeme si Vás pozvat do Vlastivědného muzea Kyjov na tvořivé dílny.

Vánoční trhy v Praze 2023

02.12.2023 - 06.12.2023
Praha

Kouzelné vánoční trhy s krásně navrženými dřevěnými domky probíhají na různých pražských náměstích, například na…

Mikulášská ve Vinohradském pavilonu…

05.12.2023 - 05.12.2023
Vinohradská tržnice

Přijďte si užít Mikulášskou, kterou pořádá DDM Praha 2 spolu s městskou částí Praha 2 v nádherných prostorech…

Hypnotizér v Chodově | prosinec 202…

06.12.2023 - 06.12.2023
Náměstí ČSM 1022, 357…

Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na představení, které pořádá KASS Chodov.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 5. prosinec

Dnes má svátek Jitka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete