Statistika našeho portálu

  • 101 008 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Tipy na víkend 12. – 14. července 2013: Bioslavnosti, Loutkový festival a nebo Folk na Lichnici

Čeká na vás víkend slavností a ať už vyberete Bioslavnosti ve Starém Městě pod Sněžníkem, nebo hradní slavnosti na hradě Sovinec, či slavnosti Svijanského piva nebo pivní slavnosti ve Svitavách, určitě se nudit nebudete. Tento víkend také začíná festival České hrady, který odstartuje na hradě Točník.

Fotogalerie k článku

Čeká na vás víkend slavností a ať už vyberete Bioslavnosti ve Starém Městě pod Sněžníkem, nebo hradní slavnosti na hradě Sovinec, či slavnosti Svijanského piva nebo pivní slavnosti ve Svitavách, určitě se nudit nebudete. Tento víkend také začíná festival České hrady, který odstartuje na hradě Točník.

Začíná festival České hrady - na hradě Točník
Začíná festival České hrady - na hradě Točník

 Praha

V pátek startuje v Divadelním klubu v Kolbenově ulici fashion bazáč s oblečením a módními doplňky Ýbrkýbl. Bazáč funguje na jednoduchém principu: Přines přebytečné oblečení, stanov si ceny, my prodáme, co se dá a na konci ti vrátíme, co zbylo a vyplatíme utržené peníze. Do Aera vyrazte na premiéru Aerťák 2013, na promítání nejčerstvější série filmového tábora Aertěk. Na legendárním vrchu Vítkov se v sobotu uskuteční pravá středověká slavnost Husité na Vítkově. Hora Vítkov si symbolicky připomene hrdinnou obrany husitské posádky, která 14. července roku 1420 odrazila útok rakouských a míšeňských křižáků a tím prakticky donutila Zikmunda Lucemburského celou křižáckou výpravu ukončit. Těšit se můžete na rytířská klání, kejklířská vystoupení, šermířské souboje, soutěže a dobovou kuchyni. Ve Smetanově síni Obecního domu se v sobotu večer odehraje světová premiéra operety Járy Cimrmana – Prosso. Světovou premiéru kompletního fragmentu nalezené operety Járy Cimrmana Proso uvede skupina badatelů vedená Zdeňkem Svěrákem. V neděli můžete v rámci Metropolitního divadelního léta shlédnout tragikomedii Vše o mužích s Filipem Blažkem, Marošem Kramárem a Michalem Slaným v hlavní roli. Poslechnout si dobrou bluesovou hudbu si večer zajděte do JazzRepublic, zahrají tam skvělí bluesmani Blues Box Heroes.

Středočeský kraj

V pátek a v sobotu se v rámci letního festivalu České hrady uskuteční první vystoupení na hradě Točník. Vystoupí tam například Aneta Langerová, Wohnout, Mig21 a Kryštof a prohlídka hradu Točník je pro návštěvníky festivalu zdarma. Ve Smilovicích na Rakovnicku se můžete tento víkend naučit, jak se staví z nepálené hlíny. V kurzu se účastníci seznámí s použitím nepálené hlíny ve stavebních konstrukcích. Zaměříme se hlavně na dusanou hlínu a její kombinaci s různými příměsemi (sláma, keramzit…). Na náměstí TGM ve Slaném se v sobotu bude konat již tradiční setkání příznivců historických vozidel s názvem Slánský okruh.

Jihočeský kraj

V pátek vystoupí v Prachaticích legendární ostravská kapela Buty a to po dlouhých 12 letech. Zahrají vám písně z nového alba Duperele, ale jistě neopomenou ani staré známé pecky. Vyznavači a příznivci folkové hudby si již tradičně tento víkend sejdou v Jindřichově Hradci na festivalu Folková růže. Na nádvoří zdejšího zámku a dalších zajímavých místech si tak můžete poslechnout to nejlepší z produkce domácích i zahraničních folkových kapel. V Přeštěnicích nedaleko Milevska se tento víkend bude konat open air festival Přeštěnice, na kterém vystoupí například legenda českého roku David Koller a účast přislíbili také Krucipüsk, Michal Hrůza, Wohnout nebo Blue Effect. Na zřícenině hradu Helfenburg nedaleko Bavorova můžete tento víkend shlédnout Hamleta a to přímo pod širým nebem. Hraje se za každého počasí. V neděli se na Žižkovo náměstí v Táboře přesune Bohemia Jazz Festival , který je jedním z největších letních jazzových hudebních festivalů v celé Evropě.

Populární noční prohlídky hradů
Noční prohlídky hradů a zámků jsou stále populárnější. Tento víkend si jednu připravili na hradě Hauenštejn

 Plzeňský kraj

V pátek rozezní hlavní západočeskou metropoli Bohemia Jazz Festival, vstup je zdarma a poslechnout si můžete to nejlepší co jazz kdy dal. V Klatovech se po celý víkend bude konat Klatovská pouť a na náměstí Míru bude postaveno hlavní pódium XX. ročníku mezinárodního folklórního festivalu. V sobotu se Bohemia Jazz fest přesune do Domažlic. Zahoupat se v rytmu jazzu můžete na náměstí Míru. V sobotu se v Nepomuku budou konat XXL Nepomucké pivní slavnosti s bohatým hudebním programem a samozřejmě nebude chybět skvělé pivo a vše, co k němu patří.

Karlovarský kraj

Karlovarský kraj již nadobro opustil Mezinárodní filmový festival a tak můžete vyrazit třeba do obce Dolní Nivy na akci s názvem Open summer night, která každoročně otevírá letní sezónu. Na zámku v Bečově nad Teplou se bude v pátek konat Setkání příznivců historických automobilů, k vidění budou automobily Praga Picolo r. v. 1933, Packard 110 cabrio r. v. 1941, Jaguar XK 140 r. v. 1956 a mnoho dalších, celkem asi 30 vozidel. V pátek v noci se můžete vypravit na hrad Hauenštejn – Krásný les a zúčastnit se noční prohlídky. Můžete těšit na historické mystifikace (přecházející místy až v otevřené lži) nejoblíbenějšího hornohradního průvodce Viktora Braunreitera.

Liberecký kraj

Pivní nadšenci si nenechají ujít Slavnosti svijanského piva ve Svijanském újezdě, které se budou konat tuto sobotu již po čtyřiadvacáté. Všechny druhy piva zde koupíte za dvacku a k tomu vám na dvou pódiích zahrají kapely – například Tublatanka, Krucipüsk či Michal Hrůza s kapelou. Na Bezděz se tento víkend vypravte za Šermířskými rozvernostmi, kde skupina scénického šermu a divadla Bibus Spiritus i letos vesele historicky osvěží naše prohlídky hradu. Na jiném hradě - na hradě Houska - se zase bude o víkendu konat jarmark s hudbou dávnověku, kde vystoupí skupina Lusatia Consort s kostýmy a nástroji roztodivnými.

Letní festivaly v plném proudu

O víkendu se koná mnoho fetivalů. např. Vysočina Fest, Přeštěnice, či Rocková Lipnice

Královéhradecký kraj

Na východě republiky si určitě nenechte ujít slavnostní otevření Lanového parku v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem. Slavnostní otevření si nenechají ujít také Martin Kraus, Markéta Hrubešová, Jana Rychterová a cestoval Ruda Švaříček, tak neváhejte a přijeďte si užít spoustu adrenalinových zážitků do Afriky v srdci Evropy. Pevnost Josefov u Jaroměře zve všechny příznivce dobré zábavy na Josefovskou slavnost 2013, na které můžete vidět například pochod vojenských historických jednotek městem, nebo můžete zažít boj o pevnost, či si užít adrenalinové vystoupení na hranici lidských možností, které vám předvede uskupení Gilotina. Do Police nad Metují vyrazte v sobotu po setmění na promítání filmu Nespoutaný Django nad městem.

Pardubický kraj

V Třemošnici na hradě se bude v sobotu konat akce s názvem Folk na Lichnici, na které vystoupí například kapela Nezmaři, či Hop nebo Trop. Do Svitav se v sobotu vypravte na Pivní slavnosti, kde si můžete pochutnat na nejrůznějších druzích piva a pivních speciálů z celé republiky. Představí se nejméně sedmnáct pivovarů a návštěvníci festivalu mohou porovnat značky, ke kterým se v běžných hospodách nedostanou. Pro ty, kteří si chtějí odnést nějakou památku na tuto akci, jsou připraveny malé pivní sklenice, které si mohou zakoupit. Pořadatelé nezapomněli ani na dobrou muziku, ani na děti. K poslechu zahraje například Pipes and Pints, či seskupení Poletíme a pro děti jsou připraveny atrakce a různé hry. Na Kunětické hoře ve Starém Hradišti se bude v neděli konat Festival dobových řemesel. Nenechte si proto ujít ukázky tradičních lidových řemesel a velký prodejní trh jak na nádvoří, tak v interiérech hradního paláce.

Kraj Vysočina

Největší multižánrový hudební festival v kraji se bude konat tento víkend v malebném údolí jihlavského amfiteátru a nese název Vysočina Fest 2013. Letošní soupisku obohatí například Tomáš Klus, kapela Kryštof, či Anna K., Wohnout a nebo Pražský výběr. Příležitost vystoupit na velkém pódiu před širokým publikem dostane i pět nejlepších autorských kapel z Vysočiny, které se díky hlasování pomocí sms dostanou do velkého finále. V Náměšti nad Oslavou se bude po celý víkend konat promítání filmů pod noční oblohou a vstupné je dobrovolné. Vidět tam můžete například film Signál, Okresní přebor, či Probudím se včera. Pokud to máte do Jihlavy daleko a zároveň kousek do Lipnice nad Sázavou, můžete se zajít zaradovat na jubilejním 20. ročníku festivalu Roková Lipnice, na které letos zahraje například Aneta Langerová, Mig21, či Doga.

Olomoucký kraj

Originální akce s názvem Bioslavnosti se bude konat v sobotu ve Starém Městě pod Sněžníkem a to již poosmé. V loňském roce se do areálu společnosti PRO-BIO, s.r.o. do Starého Města sjelo přes 2 200 příznivců dobrého jídla, pití, svérázné hudby i zábavy, aby zde strávili často s celou rodinou příjemný den. Každý rok jsou bioslavnosti zasvěceny nějaké plodině, letos převezme vládu nad slavnostmi plodina našich předků - pohanka. Hlavní hudební scéna bude letos patřit kapele Gipsy.cz a českému ženskému vokálnímu kvartetu Yellow Sisters. Dále vás bude provázet hudba kapel 380 V, Poletíme, Sunflower Caravan a dívčí kapela s bubny Spálený sušenky.

Originální akce s názvem Bioslavnosti se bude konat v sobotu ve Starém Městě pod Sněžníkem
Originální akce s názvem Bioslavnosti se bude konat v sobotu ve Starém Městě pod Sněžníkem

Jihomoravský kraj

Nenechte si ujít zásadní událost léta a přijeďte se pobavit na nejprestižnější letní mítink všech milovníků tance a hudby SDK Europe 2013, který se koná v pátek a sobotu v Jedovnici u Brna. Tanečníky i diváky kromě jiného čeká World Battle Tour Final, kde se proti sobě utkají ty nejlepší světové týmy street dance! Na zámku Lednice si můžete poslechnout swing 30. let v podání geniálního Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. V sobotu si pak v lednickém zámku můžete vychutnat open air představení Zorro Městského divadla Brno

Zlínský kraj

V sobotu a v neděli můžete zažít historickou událost v podobě 4. ročníku rekonstrukce bitvy, kdy Švédi dobývali Kroměříž. V pátek můžete zažít průvod s loučemi a v sobotu pak oslavy na náměstí, scénické vystoupení a nakonec i samotnou rekonstrukci bitvy. Ve Valašské Bystřici se pak můžete zúčastnit oslav desetiletého výročí založení obnoveného Valašského sboru Portášského ve Valašské Bystřici, s bohatým kulturním programem zaměřeným na slavnou a tragickou bitvu u Slavkova. Valašské muzeum v přírodě si na ento víkend připravilo akci Hejův nožík - mezinárodní setkání řezbářů.

Moravskoslezský kraj

Dvoudenní historickou akci s názvem Za čest krále si můžete užít na hradě Sovinec v obci Jiříkov nedaleko Bruntálu. Vidět tam můžete ukázky života a řemesel v obléhaném hradě, bitvu s obstřelováním hradu, či výstavu zbraní, zbrojí a obléhací techniky, a nebo ukázky zručnosti řemeslníků.

Odpolední grilování na palubách lodí Natal & Porto se skvělou country kapelou
Grilování na palubách lodí Natal & Porto se skvělou country kapelou - vyplouvá se v neděli

Zajímavé akce v okolí

Svatováclavské slavnosti 2023 - Čes…

29.09.2023 - 01.10.2023
Český Krumlov

Na konci září se v Českém Krumlově konají Svatováclavské slavnosti a Mezinárodní folklórní festival, který oslavují…

Den Architektury 2023 - Olomouc

29.09.2023 - 05.10.2023
Olomouc

Konec září a začátek října bude opět patřit architektuře. Největší architektonický festival u nás Den architektury…

Den architektury 2023 - Brno

29.09.2023 - 05.10.2023
Brno

Největší architektonický festival u nás Den architektury nabídne mezi 29. zářím až 5. říjnem na více jak 400 zdarma…

Festival Den architektury se letos …

29.09.2023 - 05.10.2023
Praha

Bohatý a zdarma přístupný program největšího architektonického festivalu u nás nabízí od 29. září do 5. října na výběr…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 30. září

Dnes má svátek Jeroným

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete