Statistika našeho portálu

  • 101 405 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Tipy na víkend 12. – 14. prosince 2014: Na Křivoklát parní lokomotivou, vánoční prohlídky hradů a zámků, či otevření Creative World

Třetí adventní víkend je plný vánočních trhů, řemeslných dílen a speciálních prohlídek hradů a zámků.

Třetí adventní víkend je plný vánočních trhů, řemeslných dílen a speciálních prohlídek hradů a zámků. 

Praha

V Praze se tuto sobotu otevře Creative World - unikátní prostor pro rodiny s dětmi či přátele. Čeká Vás poznávání, tvoření a hry napříč věkem. Creative World je místem pro všechny, kdo chtějí více než jen skákací hrady, klouzačky do kuliček a párek v rohlíku či hranolky pro děti. Creative World můžete navštívit vedle Ikea Zličín. Přiďte se v sobotu dopoledne naučit péct vizovické pečivo do Letohrádku Kinských v rámci akce Výuka tradičních řemesel. Výroba tradičního dekorativního vizovického pečiva, které je možné využít na vánoční výzdobu v domácnosti. Co si vzít s sebou: 25 dkg hladké mouky, umělohmotná miska, utěrka, nožík, manikúrní nůžky, malé prkénko, malý váleček (nebo silný kulatý fix). V neděli vyrazte na jeden ze tří termínů představení tradičního souboru Chorea Bohemica, který bude vystupovat v Míčovně na Pražském hradě. Vybírat můžete ze tří časů: 11, 15 a 19 hodin.

Středočeský kraj

V historickém centru Českobratrského náměstí a oblasti Karmele v Mladé Boleslavi se v sobotu od 9 do 16 hodin otevře Vánoční jarmark a tržiště se stánky plných dobrot a tradičního vánočního zboží. V Městském paláci Templ je pro děti a rodiče připraven program ve formě tvořivých dílen zaměřených na vánoce. Jako každý Advent vyrazte v sobotu na hrad Křivoklát historickým vlakem taženým parní lokomotivou Šlechtična. Velký řemeslnický jarmark bude v prostorách celého dolního nádvoří, ve vnitřních prostorách dolního hradu – v lednicích a v bývalém pivovaru. Uvidíte mnoho zručných řemeslníků při práci, kováře, košíkáře, pekaře, svíčkaře, hrnčíře a mnoho dalších. Pro dětské návštěvníky jsou zde připraveny Adventní dílny a zábavný program s vánoční tematikou.

Jihočeský kraj

V sobotu si nenechte ujít tradiční vánoční trh v Táboře. Přijďte obdivovat tradiční uměleckořemeslnou výrobu a nechat se okouzlit vánočními vůněmi, svitem svíček a kouzlem vánočních trhů s kulturním programem. Tento víkend oživí nádvoří Státního hradu a zámku v Jindřichově Hradci program Adventních dnů, trvající v sobotu i neděli od 10 do 17 hod. Součástí programu je ukázka provozu Černé kuchyně, malý zvěřinec na třetím nádvoří, lukostřelba a výstava sokolnicky cvičených dravých ptáků na nádvoří druhém. Tradičně se pořádá tržiště s nabídkou rozmanitého zboží a sladkých i slaných pochutin. Návštěvníci se mohou těšit na pěvecká, taneční i divadelní vystoupení, ukázky uměleckých řemesel kovářství a hrnčířství nebo tvůrčí dílny.

Plzeňský kraj

Nenechte si ujít Adventní trh, který se uskuteční od 9 do 16 hodin ve vnitřních i venkovních prostorách zámku Hradiště v Blovicích. Při této příležitosti zároveň můžete shlédnout výstavu "Štedrej večer nastal, koledy přichystal". V sobotu připravil hrad Rabí opět speciální večerní prohlídky. Nenechte si ujít vánoční prohlídky hradu osvětleného svícemi a ohni na nádvoří.

Karlovarský kraj

Druhý ročník adventního setkání na Horním hradě se uskuteční tuto sobotu od 11 do 17 hodin. A na co se můžete těšit? Budeme tvořit Vánoční výzdobu z přírodního materiálu (svícny, věnce, ozdoby na Vánoční stromeček), nazdobíme perníčky a společně ozdobíme Vánoční strom na hradním nádvoří. Vedle rukodělných dílniček se však můžete těšit i na divadelní představení Pouličního divadla Viktora Braunreitera a hudební vystoupení Milana Fořta s kapelou, hudbu která pohladí duši. Pro děti máme připraveny veselé hry. Hvězdárná Františka Krejčího v Karlových Varech si na sobotu pro děti připravila Pohádkové odpoledne s programem vhodným pro děti od 5 let, jejich rodiče nebo prarodiče. V případě jasné oblohy se v druhé části programu podíváte dalekohledem, každopádně si vyzkoušíte i spoustu jiných netradičních aktivit, které jinde nezažijete.

Ústecký kraj

Muzeum lidové architektury v Zubrnicích připravilo na víkend program Vánoce ve skanzenu. V sobotu a neděli vždy od 9 do 16 hodin vás přivítá stromeček ozdobený jablíčky, oříšky a perníčkem. Také letos provoní světničku vánoční pečivo. Vyzkoušíte si výrobu vánočních ozdob z perníkového těsta nebo Vizovického pečiva. Připomenete si období adventu a jeho zvyky, které se již dnes příliš nedodržují, ale na přelomu 19. a 20. století byly běžné. Dárky můžete vybírat u řezbáře, včelaře nebo keramika a spoustu drobností zakoupíte také v historickém vesnickém obchůdku. Muzeum společně s městem Louny vás zvou na adventní trhy, které zahájí žáci ZUŠ slavnostní fanfárou tuto sobotu dopoledne. K vidění bude kratochvilné divadlo, kejklíř, soutěž ve zdobení perníčků a na závěr ohňová show. Vánoční náladu Vám zpříjemní středověké kapely. Na obou dvorech muzea a v přízemí muzejních budov budou probíhat ukázky různých řemesel (tesař, kovář, perníkář, výroba svíček a vánočních ozdob z korálků a z papíru, textilní dekorace…) a prodej dárků. Občerstvení zajištěno.

Liberecký kraj

Tuto sobotu a neděli si nenechte ujít Vánoční prohlídky zámku Lemberk. Čeká na vás prohlídka vánočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka vánočního slavení a zvyků šlechty. Prohlídky začínají vždy v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 a 14:00 hodin. Liberecké Muzeum vás tento víkend zve na Rukodělné dílny pro každého, čtvrtý ročník muzejní akce, tentokrát věnovaný tomu, co znamenají a předpovídají vánoční rostliny. Vlastnoruční výroba vánočních drobností, malování na perníčky, občerstvení v podobě staročeského vánočního pečiva, tajemná růže z Jericha, připomenutí vánočních zvyků a tradic.

Královéhradecký kraj

Přijďte nasát Vánoční atmosféru a ponořit se do života našich předků do Podorlického skanzenu Krňovice v Třebechovicích pod Orebem. Součástí programu budou drobné dílny (výroba různých druhů vánočních ozdob apod.) a ochutnávka tradičních vánočních pokrmů. Dílny se budou konat ve vytopených místnostech staveb ve skanzenu. Pro pohodovou atmosféru bude zajištěno i patřičné občerstvení - punč vlastní receptury, svařené víno, vánočka. Nenechte si tuto sobotu ujít Adventní koncert na zámku v Ratibořicích. Účinkuje Pěvecké komorní sdružení CANTUS Jaroměř. V programu koncertu zazní vánoční skladby českých a dalších evropských autorů a také české, slovenské, polské a anglické lidové koledy.

Pardubický kraj

Vůně cukroví a jehličí. Vánoční stromeček, spousta dárků a mnoho dalších dekorací. Krásně zdobené perníčky. To vše bude návštěvníky doprovázet při prohlídce hradu Svojanov o adventních víkendech. K tomu se navíc dovědí spoustu zajímavostí o tradičních adventních a vánočních zvycích. Adventní prohlídky hradu přenesou návštěvníky zpět do 19. století na venkovské sídlo drobné šlechty a měšťanů. Probíhat budou v sobotu od 10 do 17 hodin. Státní zámek Slatiňany pro vás i letos připravuje vánoční jarmark v prostorách nádvoří a kuchyně slatiňanského zámku. Těšit se můžete na velký vánoční strom v nádvoří, možnost nákupu vánočních dárků, sladkých i slaných dobrot, několik hudebních a divadelních vystoupení i prohlídku vánočně vyzdobených zámeckých pokojů. Vše začíná tuto sobotu v 10 hodin.

Kraj Vysočina

Vánoční výstavu v interiérech zámku Jaroměřice nad Rokytnou můžete navštívit o víkendu od 9 hodin. Letošním tématem výstavy je Vánoční stolování na zámku a v paláci. Po oba dny budou navíc probíhat řemeslnické trhy a divadelní představení pro děti.

Olomoucký kraj

Přijďte o tomto víkendu zažít Vánoce na hrad Tovačov. Těšit se můžete na pěvecké soubory, prodejní výstavu a speciální prohlídky zámku. Příjemná atmosféra Vánoc, tóny koled, vůně purpury a punče… To vše na vás bude čekat v sobotu v olomoucké zoologické zahradě. Napíšeme Ježíškovi, vyrobíme spoustu dárků, nebudou scházet ani oblíbené ovečky z rouna a krmení vlků.

Jihomoravský kraj

Již tradiční Vánoce na Pernštejně se letos budou konat tuto sobotu a neděli. Jako vždy si budete moci v budově sýpky a na nádvořích prohlédnout a koupit vánoční zboží a přitom se vánočně občerstvit, to vše v podstatně větším klidu a pohodě než na městských tržištích. Součástí akce nejsou prohlídky interiérů paláce. Na hradě Bítov se nenechte ujít Vánoční prohlídky, které se uskuteční tuto sobotu a neděli od 10 do 15 hodin. Začátek prohlídek v každých 20 minut. Návštěvníky čekají vánočně vyzdobené pokoje hrabat Daunů v I. patře paláce, opět trochu jinak. Prohlídka bude již tradičně ukončena v panské hradní kuchyni, kde návštěvníky čeká malé občerstvení. Posezení u speciálního punče a svařeného vína. Pozveme vás na vánoční cukroví, vánočku a ještě teplé buchty paní kastelánky. Tradičně budou k ochutnání i kastelánovy grilované klobásky a překvapení z komína. K poslechu zazní v sobotu zpívání vánočních písní a koled v hradní kapli.

Zlínský kraj

V sobotu si nenechte ujít Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě ve skanzenu Rožnov pod Radhoštěm. Těšit se můžete na vánoční dárky z dílen lidových výrobců, koledování, obchůzky lucek a čertů, draní peří, nabídku vánočních pokrmů a mnoho dalšího. Letošní Vánoce zlínská ZOO oficiálně přivítá tuto neděli. Společně rozsvítíme vánoční strom na nádvoří zámku Lešná. Všichni návštěvníci tak mohou přinést různé dárky a dobroty pro zvířata a položit je právě pod náš vánoční strom.

Moravskoslezský kraj

Přijďte se uvolnit od všech nákupních shonů a strávit adventní víkend na Slezskoostravský hrad. Zažijete vánoční atmosféru jarmarku, kde uvidíte ukázky řemesel a vánočních zvyků, např. lití olova, krájení jablíček, pouštění lodiček ze skořápek ořechů. Ochutnat můžete pečené kaštany. Představí se umělecké soubory s lidovou a historickou hudbou, hudební soubory s koledami i práce kovářského mistra. Nebudou chybět vánoční představení pro děti i dospělé.

Zajímavé akce v okolí

Vánoční trhy v Praze 2023

02.12.2023 - 06.12.2023
Praha

Kouzelné vánoční trhy s krásně navrženými dřevěnými domky probíhají na různých pražských náměstích, například na…

MINT Market VÁNOCE 2023 - Plzeň

02.12.2023 - 03.12.2023
Plzeň

Designové kousky a originální móda, kterou nepotkáte na každém rohu, to je MINT Market. Před Vánocemi se opět vracíme…

Plzeň Design 2023 - Plzeň

02.12.2023 - 03.12.2023
DEPO2015

Tradiční podzimní akce proběhne opět o prvním prosincovém víkendu, kdy Vám v DEPO2015 kromě pestrého tržiště prodejců z…

Adventní tvořivé dílny 2023 - Kyjov

02.12.2023 - 08.12.2023
Vlastivědné muzeum Kyjov

Dovolujeme si Vás pozvat do Vlastivědného muzea Kyjov na tvořivé dílny.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 3. prosinec

Dnes má svátek Svatoslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete