Statistika našeho portálu

  • 100 996 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Tipy na víkend 19. – 21. prosince 2014: Betlémské světlo, Vánoce na statku a Betlémská tramvaj

Tento víkend bude putovat betlémské světlo po celé naší republice. Nenechte nic náhodě a přijďte si raději převzít své vánoční poselství.

Tento víkend bude putovat betlémské světlo po celé naší republice. Nenechte nic náhodě a přijďte si raději převzít své vánoční poselství.

Praha

V sobotu bude mezi 13.00 a 19.00 hodinou v ulicích Prahy opět jezdit historická tramvaj s Betlémským světlem. Předávání Betlémského světla skauty se za poslední roky stalo již tradiční předvánoční akcí. Betlémské světlo je chápáno jako symbol přátelství, klidu a míru, a má tak skrze tyto hodnoty velmi blízko k ideovým základům skautského hnutí. Předávání plamínku symbolizuje předávání Vánočního poselství. Jízda historickou tramvají bude zdarma a rozpis cest naleznete zde. Betlémské světlo si bude možné odnést také v sobotu od 13.00 hodin ze stánku na pražském Náměstí Míru nebo ze stánku na Malé Straně v Nerudově 33 ve skautské klubovně v Bretfeldském paláci. V Tipsport aréně v Holešovicích můžete tento víkend zhlédnout okouzlující podívanou Disney On Ice. Nový kolotoč skvělé pohádkové zábavy a vtipných scének ze světa Disneyho postaviček se protíná s příběhy okouzlujících princezen Ariely, Lociky a Belly. A navíc si můžete vychutnat speciální představení sester Anny a Elsy z Ledového království.

Středočeský kraj

Tento víkend si nenechte ujít poslední Polabské vánoční trhy na Výstavišti v Lysé nad Labem. Trhy jsou doprovázené pestrým doprovodným programem. Při posledních trzích v sobotu proběhne od 12.00 hodin finále Polabského cukrování a 17.15 hodin velkolepý ohňostroj. V sobotu a neděli přijďte na Adventní prohlídky s výstavou betlému na zámku Dobříš. Během prohlídky zhlédnete i krásné, ručně vyrobené, betlémy spolku Příbramských betlémářů. Stejně jako v minulých letech, i letos se bude na hradě Jenčov rozdávat Betlémské světlo, které bude předtím přivezeno od skautů na nádraží v Berouně. Pro světýlko si můžete přijít v sobotu od 13:30 do 14:00 hodin.

Jihočeský kraj

V sobotu a neděli si nenechte ujít tradiční adventní prohlídky státního hradu v Nových Hradech. Těšit se můžete na tradiční adventní nahlédnutí do atmosféry počátku 20. století v domácnosti správce panství. V neděli můžete v okolí Děkanského kostela v Písku navštívit živý betlém s betlémským světlem. Představitelé tradičních figur živého betléma - Josefa, Marie, tří králů, andělů a pastýřů ve výpravných kostýmech a stylových kulisách. Vše za přítomnosti živých zvířátek v přilehlé ohradě - oslíka, volka, oveček a velbloudů. Letos poprvé se k Živému betlému můžete vypravit pro Betlémské světlo, které zde budou rozdávat písečtí skauti.

Plzeňský kraj

Od 16:00 do 18:00 hodin si můžete tuto sobotu v Klatovech přijít pro betlémské světlo. Každoroční akce skautského střediska Královák Klatovy. Letos bude světýlko vysvěceno přímo v kostele panem farářem. Místo rozdávání světla se letos přesouvá ke kostelu na náměstí. V neděli si nenechte ujít koncert Marie Rottrové, která vystoupí v rámci svého Vánočního turné v Měšťanské besedě v Plzni. Marie Rottrová se vrací po delší pauze na koncertní pódia a na Vánočních koncertech bude vystupovat se skupinou Neřež, se kterou zazpívá své největší hity z dlouholeté kariéry, kterou si vybudovala kvalitními písničkami a zároveň vynikajícími texty.

Karlovarský kraj

Přijďte si zpříjemnit předvánoční čas pohodou při vystoupení dnes již legendární trampské skupiny Roháči. Od 18 hodin zahrají v malebném prostředí hradu Loket tuto sobotu. Tuto neděli si nenechte ujít Krušnohorské adventní tradice na Božím Daru. Adventní tradice v Krušných horách nabídnou koncerty, trhy na obou stranách česko-saské hranice, řemeslné dílničky a putování po Ježíškově stezce za zvířátky. Stačí si jen vybrat z bohatého programu a užít si tu pravou Krušnohorskou předvánoční atmosféru.

Ústecký kraj

V sobotu si přijďte užít Pohádkové odpoledne na zámku Děčín. ámecká paní kněžna čte pohádky o medvídcích. O přestávce vyrábíme svícny a nakonec na glorietu v Růžové zahradě se skauty rozsvítíme Betlémské světlo, které si pak budete moct odnést ve vyrobených svícnech domů. Adventní neděli si přijďte užít do Zooparku v Chomutově. radiční prostředí krušnohorské vesnice počátku minulého století s dobově vybavenými interiéry vytváří kouzelnou vánoční atmosféru. Kulturní vystoupení a dílny vám připomenou zvyklosti dodržované stovky let na české i německé straně Krušných hor.

Liberecký kraj

Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízí hrad Grabštejn nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní/vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním. Hrad můžete navštívit tuto sobotu a neděli mezi 10 a 14 hodinou. Poslední adventní neděli si nenechte ujít představení Ten vánoční čas… v Městském divadle v Jablonci nad Nisou. Vánoční putování s tancem a koledou křížem krážem Evropou. Ve scénickém představení účinkují žáci hudebního, tanečního a literárně-dramatického oboru ZUŠ.

Královéhradecký kraj

Na zámku Potštejn můžete tuto sobotu nasát příjemnou vánoční atmosféru. Čeká na vás betlémský příběh a vánoční program. Přijďte navštívit klasické adventní trhy, které se konají v neděli na nádvoří broumovského kláštera. Návštěvníci budou moci ochutnat svařené víno, medovinu, punč, ale také horký kvalitní čaj a něco dobrého k snědku. Při této příležitosti se konají také prohlídky broumovského kláštera, kterých se můžete zúčastnit po celý den od 10:00 do 15:00. Na krásnou vánoční atmosféru trhů naváže v 18.00 adventní koncert v klášterním kostele sv. Vojtěcha, kde se představí pěvecký sbor Stěnavan v doprovodu varhan.

Pardubický kraj

Předvánoční čas přinese tento víkend na pardubické Pernštýnské náměstí řemeslníky i pestrý program – koncerty, pohádky, programy a zábavu pro děti. Těšit se můžete například na tvořivé dílničky pro děti a výrobu tradičních vánočních zvykoslovných předmětů. Vánoční trhy bývají především příležitostí k setkávání a rozptýlení. Můžete si zazvonit na zvoničku splněných přání nebo odeslat dopis ozvučenou Ježíškovou poštou! Pro malé návštěvníky bude k dispozici vánoční kolotoč i mašinka. Dřevěný vyřezávaný betlém a betlém s živými zvířátky pak připomene, jak to bylo s narozením Ježíška.

Kraj Vysočina

V sobotu dorazí betlémské světlo také do Telče. Přijďte se pozdravit se svými přáteli a známými v tomto předvánočním čase. Navíc si můžete do svých domovů odnést Betlémské světlo. Svíčka s betlémským plamínkem bude přivezena vlakem na nádraží v 10:53. Zámecký klub Polná pořádá poslední adventní neděli společnou vánoční veganskou večeři. Vstupné je zcela dobrovolné - formou příspěvku na režii akce. Tradice veganských večeří je velká po České republice i po celém světě.

Olomoucký kraj

V sobotu mezi 11 a 15 hodinou přijďte do olomoucké zoologické zahrady ozdobit vánoční stromek pro zvířátka. Než stromek zazáří, můžete nám jej pomoci ozdobit. Ani letos neochudíme všechny ptáčky, kteří v zahradě bydlí. Kdo nepřinese, ten vyrobí.

Jihomoravský kraj

V adventním čase vyjede tradičně do ulic města Brna "Betlémská tramvaj". Historický vůz vyrobený v roce 1954, přezdívaný "Plecháč", v sobotu poveze betlémské světlo a podrobnou trasu naleznete zde. Vánoce na statku si přijďte užít tuto sobotu do ZOO parku Vyškov. Můžete se těšit na vánoční dílničky (lití olova, zdobení perníčků, vánoční ozdoby...), vánoční pochutiny, prodej včelařských produktů, zpívání koled a od 16:00 Živý hanácký betlém (Klebetníček a Trnka).

Zlínský kraj

Tento víkend si nenechte ujít lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia sv. Matouše, která se bude konat ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Představení můžete zhlédnout v sobotu či neděli od 17 hodin. Areál muzea otevřen v tyto dny 15.00 - 18.00 hodin.

Moravskoslezský kraj

Přijďte si v sobotu odpálit Betlémské světlo do klubovny 43. skautského střediska Modrý Šíp v Ostravě a udělejte si tak doma tu pravou Vánoční atmosféru. Lucerny a svíčky s sebou. Poslední adventní dílny můžete navštívit tuto neděli od 15 do 18 hodin v obchodním centru Silesia Ostrava.

Zajímavé akce v okolí

Svatováclavský koncert 2023 - Třebíč

28.09.2023 - 28.09.2023
Bazilika sv. Prokopa,…

Tradiční sváteční koncert vážné hudby.

Open ART Fest 2023 - Praha

28.09.2023 - 29.09.2023
Výstaviště Holešovice -…

Přes 230 umělců - malíři, sochaři, fotografové a další výtvarní umělci z celého světa. Tolik umělců pohromadě? To tady…

Svatováclavský den 2023 - Třebíč

28.09.2023 - 28.09.2023
Bazilika sv. Prokopa,…

Mše, koncert, jarmark

Svatováclavské velebení 2023 - Praha

28.09.2023 - 28.09.2023
park Na Jezerce

Úžasný celodenní program pro celou rodinu.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 28. září

Dnes má svátek Václav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete