Statistika našeho portálu

  • 101 405 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Tipy na víkend 27. – 29. září 2013: Svatováclavské slavnosti a vinobraní, ale také Noc vědců

Poslední zářijový a potažmo letní víkend bude plný slavností piva, vína a burčáku spojený s hudební produkcí. V sobotu slaví svátek Svatý Václav, po celé republice se proto konají Svatováclavské poutě a slavnosti. Nebude chybět turnaj v pétanque, či Mistrovství světa ve voltži.

Fotogalerie k článku

Poslední zářijový a potažmo letní víkend bude plný slavností piva, vína a burčáku spojený s hudební produkcí. V sobotu slaví svátek Svatý Václav, po celé republice se proto konají Svatováclavské poutě a slavnosti. Nebude chybět turnaj v pétanque, či Mistrovství světa ve voltiži.

Burčák

Následující víkend přinese mnoho ochutnávek burčáku

 Praha

Tradiční Vinobraní v Grébovce odstartuje v pátek na náměstí Míru a doprovodí ho cimbálová hudba. Pokračovat bude v sobotu v Grébovce, kde si budete moci užít například i historický program, prohlédnout Gröbeho vilu, či poslechnout si hudební vystoupení (např. Pavel Dobeš, či Motorband s Kamilem Střihavkou). V sobotu oslaví pražská zoologická zahrada v Troji 82. výročí založení a také připomene 50 let chovu goril. Navštivte africké tržiště v Zoo Praha plné dárků, překvapení a her pro děti i dospělé. Připraveno je vystoupení seskupení 4TET Jiřího Korna a vernisáž výstavy chovu goril v ZOO Praha. Tuto sobotu se také na Pražském hradě uskuteční Den otevřených dveří, kdy kromě oslavy Dne české státnosti vzpomeneme i výročí úmrtí českého národního světce a patrona sv. Václava. V této souvislosti bude tradiční prohlídka reprezentačních místností Pražského hradu obohacena o mimořádnou expozici předmětů spojených s osobou tohoto přemyslovského knížete. Od pátku do soboty můžete již po šesté nakupovat na holešovickém Fashion Marketu, trhu nezávislé módy a designu, který proběhne v prostorách holešovické tržnice. Tentokrát se zde sejde 140 designérů a návrhářů a budete se zde moci seznámit s aktuálními kolekcemi českých a slovenských návrhářů a pobavit se v příjemné atmosféře. A tuto neděli se v Toulcově dvoře uskuteční jubilejní 10. ročník Vegetariánského dne, na kterém se můžete přiučit nové bezmasé recepty, poslechnout si zajímavé přednášky a samozřejmě ochutnat bezmasé i veganské výrobky.

Středočeský kraj

Po celý víkend se bude konat tradiční Mělnické vinobraní a mezi největší taháky bude mimo tradičního burčáku a pouťových atrakcí patřit bohatý hudební program. Náměstí Míru představí vinný trh s Vinnou scénou, ulice Česká a Svatováclavská řemeslné tržiště. Historická scéna ozdobí zámecké nádvoří. Hlavní scéna se vrací na nám. Karla IV., country scéna bude na Palackého náměstí. V přilehlých ulicích najdete tradičně zábavné atrakce. V rámci každoročně konané akce Noc vědců můžete navštívit například hvězdárnu Žebrák. Připravili si pro vás astronomická pozorování, prohlídku pracoviště, přednášku a astronomickou pohádku pro děti, připravujeme koncert s hvězdnou tematikou a premiérou písničky Hvězdy stárnou nad hvězdárnou. Po celý víkend se bude ve Staré Boleslavi konat Svatováclavská pouť, na které nebude chybět tradiční pouťová zábava, ukázky dobových řemesel, stánkový prodej a občerstvení. Budete si moci poslechnout i hudební vystoupení, v čele s Václavem Neckářem a Bacily. Nebude chybět ohňostroj.

Jihočeský kraj

V pátek a sobotu se v Českých Budějovicích bude konat Gastrotour, která Vám opět přinese ty nejlahodnější pokrmy, které připraví vybrané restaurace z okolí Českých Budějovic, ale i ze vzdálenějších lokalit. Budete moci vychutnat a ocenit nejen dobré jídlo a pití, ale také skvělý doprovodný program. Připravili jsme pro Vás i ochutnávku skvělé show, jejíž hlavní hvězdou budou Monkey Business. I pro ty nejmenší bude připraveno dětské hřiště a mnoho jiných atrakcí. Tento víkend se bude v Českém Krumlově konat 12. ročník Svatováclavských slavností, který se ponese v duchu pocty svatému Václavovi, patronovi nejen české země, ale i města Český Krumlov. V programové nabídce slavností nebude chybět tradiční zpěv a tanec inspirovaný folklórem, oblíbená noc otevřených muzeí a galerií, dobová kuchyně či svatováclavský jarmark. 3. Znovínské vinobraní se bude konat po celý víkend v Třeboni na Louce u Zlaté stoky a v objektu Vinotéky Radka na Novohradské ulici. V nabídce bude nejen pravý moravský burčák a znovínská vína, ale i rybí (nejen) speciality, opékaný divočák a nebude chybět bohatý doprovodný program.

Plzeňský kraj

V sobotu se budou v Klatovech konat tradiční Svatováclavské slavnosti, které budou pojaty spíše duchovní formou. Na programu je koncert dechové kapely Úhlavanka, nebude chybět Svatováclavská jízda a hudebně literární večer. V plzeňské ZOO se budou v sobotu konat Slavnosti babího léta s tradičním vinobraním pod Vinicemi. Program je určen především pro rodiny s dětmi, které zaujme hlavně akce s názvem Přes dva kontinenty za medvědy, která slibuje velký celodenní soutěžní program.

Karlovarský kraj

V rámci akce Noc vědců můžete v pátek pozorovat oblohu v karlovarské Hvězdárně se speciálním doprovodným programem. Připravena je technologická show, pokusy a také divadelní představení. 10. ročník Grand Prix Egrensis - turnaje dvojic v pétanque se bude konat tuto sobotu. Turnaj se odehraje od 9.30 hodin v areálu Krajinky, organizátoři očekávají účast předních hráčů ČR i Německa.

Ústecký kraj

V ústecké zoologické zahradě je v sobotu pro všechny Václavy vstup zdarma! V jezdeckém areálu podkrušnohorského Zooparku v Chomutově se v sobotu a v neděli koná Mistrovství světa ve Voltiži. Určitě to bude velmi zajímavá podívaná.

Liberecký kraj

Za Oktoberfestem nemusíte jezdit až do dalekého Mnichova, stačí tento víkend navštívit Pláně pod Ještědem, kde si budete moci užívat hojnosti piva, hudby a zábavy. Akce jede za každého počasí a vstup je zdarma. Hrad Houska se tuto sobotu rozloučí se sezónou a na rozlučkový program zařadil například šerm a ukázky zbraní. Tradiční Svatováclavská pouť s ochutnávkou vín se bude konat tento víkend v Rychnově u Jablonce nad Nisou.

Královéhradecký kraj

Noc vědců se bude letos poprvé konat v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem. Zde si budou moci zájemci zasoutěžit v astronomických kvízech o drobné ceny, poradit se a popovídat si o obloze, astronomii a příbuzných oborech, prohlédnout si putovní výstavu a vybrané modely (například model Sluneční soustavy). Ve 21 hodin za jasného počasí začne komentované pozorování noční oblohy. Svatováclavské posvícení se nevyhne ani Babiččinu údolí v Ratibořicích, o víkendu bude se tam konat posvícení na mlejně. V sobotu například vystoupí folklórní soubor Barunka a zajištěno bude originální pohoštění.

Pardubický kraj

Již po dvanácté se v Pardubicích uskuteční tradiční Podzimní městské slavnosti. Tento jubilejní ročník přinese zcela novou podobu, která bude zaměřena na sport. V rámci inovací vyroste na Pernštýnském náměstí sportovní plocha o rozměrech 40 x 20 metrů, včetně tribunky a osvětlení. Již tradičně se ve svátek svatého Václava sjíždějí do Perníkové chaloupky pod hradem Kunětická hora u Pardubic malí i velcí návštěvníci, aby si v rámci Svatováclavské perníkové tlačenice sami mohli zkusit vytlačit, vykrojit a upéci staročeský perníček - třeba právě ten s motivem českého krále. Akce se můžete zúčastnit tuto sobotu již od devíti hodin ráno.

Kraj Vysočina

V sobotu na Svatého Václava se opět uskuteční Biozemědělský den - Den otevřených vrat na Biofarmě Sasov. Zájemci si budou moci prohlédnout novou faremní biovýrobnu masných výrobků, která byla realizována jako společný komunitní projekt se sasovskými odběrateli a příznivci. Dále bude k vidění venkovní ustájení čuníků pod stany i v pyramidách, sušení konopí, bioplynová stanice i s novou uměleckou instalací přímo na fermentoru, faremní biojatka a další.

Olomoucký kraj

V rámci turné Ekompilace vystoupí v pátek večer ve Šternberku kapela Wohnout spolu s mnoha dalšími interprety. Podporovat projekt EKOMPILACE a tudíž i třídění a recyklaci odpadu jezdí s Wohnoutama například Mother's Angels, X left to die, Lola běží, The Travellers a mnoho dalších. V zámeckém parku v Tovačově se tento víkend uskuteční tradiční hody s jarmarkem a bohatým programem.

Jihomoravský kraj

Ve Valticích se bude konat tradiční podzimní akce Valtické Hdobraní a Burčáky a slibuje atraktivní program. Například: Chlazené odrůdové burčáky z Burčákomatů a vína Lednicko-valtického areálu. Speciality Valtického Podzemí. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů a mnoho dalšího. V areálu Louckého kláštera ve Znojmě se po celý víkend bude konat Burčákfest 2013. Letos už po deváté se bude  návštěvníkům kromě  burčáku, vína, ale i výborného jídla nabízet i umění skvělých hudebních interpretů. V pátek náladu rozproudí Děda  Mládek Illegal Band, v sobotu se můžete těšit na zpívajícího právníka Ivo Jahelku.  Večer se v jízdárně představí populární Čechomor. A od vína k pivu: V pivovaru Černá hora se bude konat již 17. ročník akce Pivní pouť, na které vystoupí mnoho interpretů zvučných jmen, například Tři sestry, Mandrage, nebo Xindl X. A užít si můžete třeba vyhlídkové lety helikoptérou.

Zlínský kraj

Valašské muzeum v přírodě zve tento pátek na dětský lampiónový průvod s bohatým programem, letos tematicky zaměřen na putování s Broučky. Tradiční slavnosti Svatého Václava, patrona naší země, se tento den prolnou městem Napajedla. Také zámecké nádvoří se zaplní rukodělnými stánky, zábavou pro děti a zámek bude otevřen pro prohlídky.

Moravskoslezský kraj

Na hradě Starý Jičín se tuto sobotu a neděli budou konat Burčákové hody. Čeká na vás velké koštování pravého moravského burčáku, kančího guláše a jiných dobrot. V neděli bude pro děti připraveno zábavné odpoledne plné her a písniček s klaunem. Na zámku v Bruntále se bude konat další ročník Gastrofestivalu. Těšit se můžete na kuchařskou a barmanskou show, ochutnávky soutěžních pokrmů a také na živou hudbu, například v podání Charlie Straight.

 

Zajímavé akce v okolí

Vánoční trhy v Praze 2023

02.12.2023 - 06.12.2023
Praha

Kouzelné vánoční trhy s krásně navrženými dřevěnými domky probíhají na různých pražských náměstích, například na…

MINT Market VÁNOCE 2023 - Plzeň

02.12.2023 - 03.12.2023
Plzeň

Designové kousky a originální móda, kterou nepotkáte na každém rohu, to je MINT Market. Před Vánocemi se opět vracíme…

Plzeň Design 2023 - Plzeň

02.12.2023 - 03.12.2023
DEPO2015

Tradiční podzimní akce proběhne opět o prvním prosincovém víkendu, kdy Vám v DEPO2015 kromě pestrého tržiště prodejců z…

Adventní tvořivé dílny 2023 - Kyjov

02.12.2023 - 08.12.2023
Vlastivědné muzeum Kyjov

Dovolujeme si Vás pozvat do Vlastivědného muzea Kyjov na tvořivé dílny.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 3. prosinec

Dnes má svátek Svatoslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete