Statistika našeho portálu

  • 99 253 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Muzeum Vysočiny Pelhřimov

12.04.2013 - 30.06.2013 Pelhřimov

Výstava instalovaná ve výstavní síni v zámku Říčanských v Pelhřimově potrvá do konce června 2013. Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o. připravilo výstavus názvem "1953 – rok smrti diktátorů". V naší zemi možná neobvyklá výstava může svým tématem vzbuzovat kontroverze. Letos v březnu uplynulo totiž šedesát let od smrti dvou osobností, které osudově zasáhly do životů miliónů lidí. Josef Vissarionovič…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
v zámku Říčanských v Pelhřimově
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Pelhřimov
Obec
Pelhřimov

Fotogalerie k článku

Výstava instalovaná ve výstavní síni
v zámku Říčanských v Pelhřimově
potrvá do konce června 2013.

Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o. připravilo výstavus názvem "1953 – rok smrti diktátorů". V naší zemi možná neobvyklá výstava může svým tématem vzbuzovat kontroverze. Letos v březnu uplynulo totiž šedesát let od smrti dvou osobností, které osudově zasáhly do životů miliónů lidí. Josef Vissarionovič Stalin je považován za jednoho z největších diktátorů novodobých dějin, který "vládl" v sovětském Rusku velmi krutým způsobem. V době, kdy stál v čele Sovětského svazu, zahynuly v této zemi milióny lidí na popravištích, v  "gulazích" anebo při uměle vyvolaných hladomorech v Povolží a na Ukrajině v tzv. boji proti kulakům. Byl však ve své době též oslavován jako vítěz nad nacistickým Německem a jako osvoboditel ujařmených národů Evropy. Klement Gottwald, předseda Komunistické strany Československa a první "dělnický" prezident, byl Stalinovým věrným žákem. Měl hlavní podíl na úspěšném uchopení moci komunistickou stranou v Československu.

V zemi s demokratickou tradicí Masarykovy republiky byl v průběhu budování socialismu a komunismu podle sovětského vzoru nastolen tvrdý totalitní režim. Na pozadí propagandy, která líčila nadšené budování socialismu, byl v zemi rozpoután teror proti všem skutečným i domnělým nepřátelům. Politické procesy, popravy, tábory nucených prací. To byla odvrácená tvář komunistické vlády. Je více než symbolické, že oba diktátoři zemřeli téměř současně. Stalin 5. března 1953 a Gottwald o devět dní později, krátce po návratu ze Stalinova pohřbu. Naše výstava chce tyto události připomenout. Návštěvníci mohou na výstavě poprvé vidět řadu unikátních exponátů, jako jsou dary pracujících K. Gottwaldovi, dobové propagandistické plakáty, ale též připomínku komunistických represí v 50. letech 20. století, např. vězeňský oděv či popravčí oprátku.

Těšíme se na vaši návštěvu.

 

Mapa

Další akce v okolí

Hypnotizér - Pelhřimov

11.04.2023 - 11.04.2023
Solní 1814, 393 01…

Hypnotizér v Pelhřimově | duben 2023 Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na interaktivní přednášku,…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 29. leden

Dnes má svátek Zdislava

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete