Statistika našeho portálu

  • 99 553 Akcí v kalendáři
  • 5 394 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

80. rekreační sezona na Vranovsku začíná „za 80“

13.04.2013 - 14.04.2013 Vranov nad Dyjí

O víkendu 13. a 14. dubna začíná na Vranovsku už 80. rekreační sezona, kterou se místní občané rozhodli oslavit stylově a ve znamení tohoto výročí. Organizace a podnikatelé, kteří se do akce zapojí, budou o tomto víkendu své služby poskytovat za 80 Kč.  Akce "za 80", kterou ve spolupráci s místními podnikateli organizuje Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska, se bude týkat vstupného, lodní…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

O víkendu 13. a 14. dubna začíná na Vranovsku už 80. rekreační sezona, kterou se místní občané rozhodli oslavit stylově a ve znamení tohoto výročí. Organizace a podnikatelé, kteří se do akce zapojí, budou o tomto víkendu své služby poskytovat za 80 Kč.

 

Akce "za 80", kterou ve spolupráci s místními podnikateli organizuje Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska, se bude týkat vstupného, lodní dopravy, stravování ve vybraných restauracích, ale i ubytování. Do programu se zapojil mimo jiné také Státní zámek Vranov nad Dyjí a hrad Bítov.

 

Vedle aktivit "za 80" se mohou návštěvníci zdarma zúčastnit také vycházky s průvodcem po okolí Vranova nad Dyjí, exkurze elektrárny nebo besedy o historii přehrady s panem Vaňkem, populárním historikem Vranovska.

 

Podrobné informace budou postupně zveřejňovány na webových stránkách obce a vyhlašovány místním rozhlasem.

 

 

Kontakty:

 

Turistické informační centrum Vranov nad Dyjí

www.ouvranov.cz , www.vranov-region.cz,

infocentrum@ouvranov.cz , tel. 515 296 285

 

Další informace k tématu:

Plakátek k akci - www.vranov-region.cz/dokumenty/Vranov80/Plakat.pdf

Program víkendové akce - www.vranov-region.cz/dokumenty/Vranov80/VikendovyProgram.pdf

 

 

Vranovsko:

Hluboký kaňon řeky Dyje a okolní příroda lákaly vždy návštěvníky do Vranova nad Dyjí a jeho okolí. Právě proto asi bylo Vranovsko dokonce někdy nazýváno "Moravským Švýcarskem". Letním hostům bylo nabízeno nejen koupání, ale také kouzelné vycházky údolím řeky Dyje do Hardeggu, k Novému Hrádku, do Bítova a dalších míst se širokou škálou značených turistických tras. Proto již dlouho před rokem 1931 (začátek stavby přehrady) nabízeli místní obyvatelé k pronájmu letní byty a možnost léčebně prospěšné rekreace.

 

Také proto bylo Vranovsko vždy spojeno s mnoha zajímavými projekty a plány. Patřilo k nim počátkem minulého století např. vytvoření železniční tratě, která by spojovala hlavní místa v Podyjí, ležící v romantickém údolí řeky Dyje. Tento záměr byl ale v důsledku l. světové války opuštěn a po vzniku ČSR byl nahrazen projektem zcela jiným, který měl rovněž kořeny v původních plánech z počátku minulého století. Tím plánem byla stavba přehrady na řece Dyji. Hlavním cílem stavby přehrady bylo zamezení ničivých povodní na řece Dyji a výroba elektřiny. Tím se pochopitelně pro rekreaci postupně objevily další široké možnosti – výletní lodní doprava, rybaření, vodní sporty, koupání... Tyto a mnohé další rekreační aktivity mohou využít návštěvníci na Vranovské přehradě i dnes. Oblast pod Vranovem nad Dyjí, kde před lety vznikl NP Podyjí, nabízí návštěvníkům i mnoho dalších možností. Celá oblast je protkána sítí turistických stezek, cyklotras a na poměrně malém území zde návštěvníci najdou velké množství vyhlídkových míst a přírodních zajímavostí.

Rekreace na Vranovsku je velmi úzce spojena s vybudováním přehrady. Po mnoha peripetiích se stavbou se začalo v r. 1933 s napouštěním přehrady a s provozem elektrárny. Postupně byly také rozšiřovány možnosti rekreace o další a další zajímavosti a atrakce, takže ne nadarmo se dokonce Vranovské přehradě začalo říkat "Moravský Jadran".

"Již v roce 1934 je na protějším břehu Švýcarského údolí zřízeno koupaliště, sluneční lázně a loďkaření. Letní hosté i nedělní návštěvníci Češi i Němci používají všech těchto zařízení v hojném počtu. A odcházejí osvěženi a velmi rozradostněni. Plavba do Bítova skýtá jedinečné pohledy na lesnaté stráně a strmá skaliska, jimiž jsou břehy Dyje zde všude vroubeny. Záplava činí dojem alpského jezera…" Takto popisuje 1. rekreační sezonu pan Miroslav Vaněk, autor velmi zdařilé knihy "Vranovská přehrada", ve které popisuje historii tohoto jedinečného vodního díla. (Kniha je k zakoupení v TIC Vranov nad Dyjí.)

A tak v podstatě začíná v letošním roce již 80. rekreační sezona. Při této příležitosti připravilo Vranovsko pro své hosty a příznivce ve dnech 12.-14.dubna velmi pestrý program. Na své si přijdou nejen rodiny s dětmi, ale také milovníci historických a technických památek, turisté a všichni ti, kteří chtějí zajímavě prožít jarní víkend.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 21. březen

Dnes má svátek Radek

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete