Statistika našeho portálu

  • 102 672 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

A spring of hope, a winter of despair 2024 - Praha

07.06.2024 - 29.08.2024 Praha

Pragovka Gallery vás zve na výstavu A SPRING OF HOPE, A WINTER OF DESPAIR (7. 6. - 29. 8. 2024). Zahájení proběhne ve čtvrtek 6. června od 18 hodin.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Pragovka gallery, Kolbenova 923/34a
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Vystavující umělci/kyně: Kamila B. Richter & Michael Bielický, Irina Botea, Vladimír Havlík, Jiří Kovanda, Gabriela Mateescu, Iulian Mereuță, Karel Miler, Delia Popa, Gheorghe Rasovszky, Marilena Preda Sânc, Decebal Scriba, Roxana Trestioreanu, Jiří Valoch
 
Projekce: Eva Koťátková, Iulia Stǎticǎ & Adrian Câtu
Kurátorka: Olivia Nițiș
 
Od konce šedesátých let přes léta sedmdesátá a osmdesátá se uvnitř neoficiální umělecké scény bývalého východního bloku rozvíjela koncepční autorská činnost pouze pod dohledem a za omezených tvůrčích podmínek. Díla z této éry pojí zachycené myšlenky i estetika, obsah i forma. Všechna přitom představují výsledek různorodě propustných politických režimů, které umožňovaly určitou míru mezinárodní kulturní otevřenosti, čímž utvářely nehomogenní prostředí a nerovnou pozici solidarity. V porovnání se Západem si koncepční umění východního bloku utvářelo vlastní představy o tom, jak se vypořádat s politickým útlakem. Přesto se místním umělcům dařilo se přizpůsobit a navázat kontakt nejen se svým prostředím, ale i s mimo jiné západními zeměmi. A ačkoli jsme se historicky vyvíjeli odlišně a museli jsme se vypořádat s jinými politickými třenicemi – události pražského jara, po nichž následovalo v roce 1968 vpadnutí vojsk Varšavské smlouvy do Československa, a totalitní režim prezidenta Nicolae Ceaușescu a Komunistické strany Rumunka především po prosazení červencových tezí v roce 1971 a po 80. letech plných státních škrtů – jak Rumunsko, tak Československo si zakusilo naději i beznaděj pramenící z ideologického útlaku východního bloku.
Vybraná díla rumunských a českých umělců rozpracovávají konkrétní vizuální a teoretické rámce, které by nám měly napomoci porozumět společnému úsilí a vyjadřovacím prostředkům v kontextu omezení, v němž jednotlivé tvorby (především pak ty, jež vznikaly ve spolupráci) sdílí společné zájmy. Chronologická rovina, jejíž součástí jsou také přechodná léta po pádu železné opony a současnost, se protíná s tou transhistorickou od totality ke kapitalismu, což dává průchod bohaté perspektivě mnohotvárných skutečností a uměleckých vyjádření, jež pramení z beznaděje společenské praxe naděje.

Další akce v okolí

Letní slavnosti staré hudby 2024 - …

16.07.2024 - 16.07.2024
Vyšehradská 49

Hudba andělů z oltářního triptychu Hanse Memlinga

Bardzo fajný letní kino na Pragovce…

16.07.2024 - 16.07.2024
Max Space

Servírujeme vám již sedmý ročník letního kina na Pragovce, tentokrát se zastřešujícím tématem růst a půst. Letos budeme…

Letní kino Centrum Černý Most: Tlap…

18.07.2024 - 18.07.2024
Centrum Černý Most

Ve čtvrtek 18. července zveme všechny návštěvníky do letního kina na promítání filmu Tlapková patrola ve velkofilmu.…

Performativní přednáška s antropolo…

18.07.2024 - 18.07.2024
Pragovka gallery

Pragovka Gallery vás 18. července od 18 hodin zve na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 15. červenec

Dnes má svátek Jindřich

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete