A2 Moser hraje Elgara v 19:00 hodin
26.11.2026 Kino Vesmír
Kontrast emocí, energie a barev v podání špičkových umělců. Elgarův ikonický violoncellový koncert rozezní Johannes Moser, druhá polovina večera vyvrcholí strhujícím baletem Bacchus a Ariadna. Program, který propojuje hloubku i pulzující rytmus orchestru.
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Kino Vesmír, Zahradní 1741/17
- Oblast
- Moravskoslezsko
- Kraj
- Moravskoslezský kraj
- Okres
- Ostrava - město
- Obec
- Ostrava
Fotogalerie k článku
PROGRAM
Grazyna Bacewicz
Předehra pro orchestr
Edward Elgar
Koncert pro violoncello a orchestr e moll op. 85
Witold Lutosławski
Malá suita pro orchestr
Albert Roussel
Bacchus a Ariadna, druhé dějství baletu op. 43
ÚČINKUJÍ
Johannes Moser – violoncello
Janáčkova filharmonie Ostrava
Anna Sułkowska-Migoń – dirigentka
Grazyna Bacewicz si vydobyla uznání nejen jako vynikající houslová virtuoska, ale i jako úspěšná skladatelka, jejíž slibnou kariéru přerušily tragické události 2. světové války. Předehru pro orchestr napsala Bacewicz v roce 1943 během období, kdy Němci okupovali její rodné Polsko. Přestože dílo vznikalo v pochmurné a hrůzyplné době, jeho živá a energická hudba je naplněna odhodláním a nezlomnou vírou ve vítězství.
Anglický skladatel Edward Elgar zažil vrchol své slávy v prvních desetiletích 20. století. Když v letech 1918–19 komponoval svůj Violoncellový koncert, byl naplněn obavami z tvůrčí krize, zoufalstvím z válečných událostí i depresí z vlastního zdraví. Přestože v hudbě koncertu zní hluboká melancholie a osobní nostalgie, podařilo se Elgarovi vytvořit jedno z nejlepších děl violoncellové literatury, které se dodnes těší neutuchající oblibě.
Nakažlivou energií srší Malá suita pro orchestr polského skladatele Witolda Lutoslawského. Využil v ní lidové motivy, které sesbíral ve vesnici Machowa ležící v Podkarpatském vojvodství na jihovýchodě Polska.
Do oblasti mytologie se obrací balet francouzského skladatele Alberta Roussela Bacchus a Ariadna. Starověký mýtus o Ariadně a Theseovi zhudebnil Roussel se strhující silou, která v bouřlivém Bacchanale vrcholí závratnou zvukovou extází.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Kalendář akcí zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 137408 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Další akce v okolí
Inaugurační koncert šéfdirigenta II…
18.09.2026 - 18.09.2026
Kino Vesmír, Zahradní…
Dialog dvou hudebních světů – Brahmsova vznešená lyrika a Šostakovičova naléhavá výpověď. Alena Baeva rozezní jeden z…
M1 Vondráček hraje Rachmaninova v 1…
25.09.2026 - 25.09.2026
Kino Vesmír, Zahradní…
Koncert je součástí Svatováclavského hudebního festivalu
d1 Ladí, neladí?! II v 11:00 hodin
11.10.2026 - 11.10.2026
Kino Vesmír, Zahradní…
Čtyři naprosto rozladění hudebníci na smyčcové nástroje.
d1 Ladí, neladí?! v 9:00 hodin
11.10.2026 - 11.10.2026
Kino Vesmír, Zahradní…
Čtyři naprosto rozladění hudebníci na smyčcové nástroje.

